Jste zde


Yorkshirský teriér – temperamentní mazlík
Doktorka Romana

Yorkshirský teriér – temperamentní mazlík

Yorkshirský nebo chcete-li Jorkšírský teriér byl vyšlechtěn v Anglii (v hrabství Yorkshire – odtud jeho jméno), počátkem minulého století. Předchůdci dnešních jorkšírů lovili potkany a krysy, které sužovali tehdejší dělníky v textilních manufakturách a horníky. Tento původně pracovní lovecký pes je posledních dvě stě let chován jako společenské plemeno, které ale díky své lovecké minulosti a inteligenci výborně zvládá rozmanité aktivity a je vhodným psem např. pro agility.

 

Jak nejlépe charakterizovat Yorkshirského teriéra? Nezdolný temperament, neutuchající nadšení pro jakoukoli zábavu, téměř nevyčerpatelná zásoba energie, silný pud objevovat stále nové věci, ale zároveň vysoká inteligence, bystrost a schopnost tolerance dělají z Yorkshirského teriéra výborného společníka pro jedince i celou rodinu. Yorkshirský teriér je navzdory svému trpasličímu vzrůstu statečný a nebojácný pes, takže bude klidně dorážet i na psy velkých a obřích plemen. Přesto anebo právě proto, že jsou to pejsci velmi inteligentní, je nutné je od štěňátek vychovávat k poslušnosti a kvůli obrovskému temperamentu je nechat vybít energii a ukojit jejich zvídavost. Důslednou výchovou a zaměstnáním se vyhnete tomu, aby si vás váš sladký a neodolatelný miláček omotal kolem tlapky.

Hledáte kvalitní krmivo pro svého psa?

Už nemusíte. Pečená kanadská holistická krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

Yorkshirský teriér patří mezi trpasličí plemena. Rozmanitým křížením došlo k tomu, že dospělí psi a fenky dorůstají od necelých dvou kilogramů do více než tří kilogramů. Standart plemene říká, že správná velikost je do 3,1kg, jakmile je pejsek větší, musí být vyřazen z „papírového“ chovu. Je dobré, že standart Yorkshirského teriéra, podobně jako u jiných plemen, nepožaduje kupírování ocasu, i když ho připouští. A tak po světě běhá spousta Yorkshirských teriérů, vesele vrtících svým přiměřeně dlouhým ocáskem a díky dlouhým chlupům to vypadá, jakoby vás vítali mávajíce vlaječkou.

Yorkshirský teriér může trpět distorzí kolenní čéšky, vzácně i jinými nemocemi, které mohou být dědičné, proto se při pořizování psa vždy zajímejte o jeho rodiče a pokud je to možné, i prarodiče. Rozhodně ale Yorkshirský teriér při správné péči patří mezi plemena, která nezpůsobí vysoké účty u veterináře. Správná péče samozřejmě zahrnuje péči o srst, hygienu zubů, pravidelné očkování a odčervování a pro zdraví psa je pochopitelně nesmírně důležitá kvalitní strava.

Ať už s rodokmenem, nebo bez něj jsou Yorkshirští teriéři úžasným, velmi módním a rozšířeným plemenem, které můžete vzít jednoduše do kabelky kdekoli s sebou. Máte tak svého nejlepšího kamaráda neustále po ruce.

Yorkshirský teriér – temperamentní mazlík
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno