Jste zde


Pudl - jedno z nejznámějších psích plemen
Doktorka Romana

Pudl - jedno z nejznámějších psích plemen

Většinou si z dětství pamatujeme cvičené pudly z cirkusu. Je to typický obrázek učenlivého pejska, který radostně plní úkoly, které po něm jeho cvičitel vyžaduje.  Jiný obrázek pudla můžeme získat, pokud se podíváme na krásně upraveného pudla na výstavě. Vypadá jako psí princezna. Trochu nám připomíná nafintěné dívky typu blonďatá panenka Barbie – inteligencí sice nevynikají, ale zato mají perfektní manikúru, bezchybný účes, zářivý úsměv, fantastické boty a na sobě ten úplně poslední model od Diora. Kde je tedy pravda?

 

Pudl rozhodně není hloupý pes, vhodný ke zdobení interiéru.  Na rozdíl od blondýnky je mu naprosto jedno, jaký sestřih jeho páníček či panička zvolí. Pudl je velmi inteligentní pes, snadno se učí nové věci, hůře dokáže řešit problémy. To znamená, že výcvik ve smyslu učení a plnění povelů a úkolů je účinný a vede k rychlému zdokonalování dovedností, ale pokud by pudl měl řešit nezvyklou situaci, nemusí si vědět rady. Pudl je tedy dost inteligentní pes, který se rychle učí.

Hledáte kvalitní krmivo pro svého psa?

Už nemusíte. Pečená kanadská holistická krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

Pudlí páníčci nemají problém s poslušností, problém může nastat po zdravotní stránce. Pudli malých a trpasličích plemen mohou trpět luxací pately (čéšky), ta se vyskytuje i u jiných trpasličích plemen, jako např. Yorkshirský teriér. Je to komplikace, která se dá řešit chirurgicky. Někdy se u pudlů může vyskytnout porucha zraku, zvaná progresivní retinální atrofie. Současná medicína ji bohužel vyléčit neumí, možné je pouze zpomalit průběh, který vede k naprosté slepotě. Pro zpomalení progrese choroby je nutné začít léčit v časném stadiu. Bohužel nemoc je většinou rozpoznána pozdě. Jelikož je postižení dědičné, jsou psi s tímto postižením vyřazováni z chovu. Je to jeden z důvodů, proč nekupovat pudla bez PP. Pokud chcete zdravého pudla, určitě si vyberte spolehlivého chovatele a informujte se u něj právě na tuto poruchu zraku. Pak máte velkou pravděpodobnost, že si přinesete domů zdravé zvíře, které bude trpět tak maximálně plynatostí.

Kromě uvedených zdravotních potíží jsou pudlové zdraví pejsci a vaše peněženka pocítí hlavně psího kadeřníka.

Pudl - jedno z nejznámějších psích plemen

 
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
4
Average: 4 (1 vote)