Jste zde


Jack Russell teriér – neunavitelný Brit
Doktorka Romana

Jack Russell teriér – neunavitelný Brit

Jack Russell teriér je plemeno psa, které se u nás objevilo teprve zhruba před pěti lety, ovšem za tuto krátkou dobu si získalo mnoho obdivovatelů. Známý je též jeho příbuzný Parson Russell teriér, který se od Jacka liší pouze o málo vyššíma nohama, takže je trochu vyšší. Jinak jsou to naprosto stejní psi, kteří jsou enormně temperamentní, inteligentní, bystří, zvědaví, nebojácní, houževnatí a absolutně neunavitelní. Jejich chování občas připomíná neřízenou střelu, ovšem odvděčí se vám přátelstvím, smyslem pro humor a tím, že jsou to pejsci rodinní, společenští. K dětem se chovají přátelsky a láskyplně, ovšem pokud máte malé děti zhruba do šesti let věku, je lepší být neustále poblíž, jelikož Jack Russel má někdy nevyzpytatelné chování a může v návalu radosti i kousnout.

 

Plemeno Jack Russel teriér pochází z Velké Británie. Byl vyšlechtěn reverendem Johnem (Jackem) Russellem na počátku 19. století pro lovecké účely. Tento druh byl naháněčem zvěře při lovu, norníkem a byl zvyklý na dlouhý běh vedle lovců na koních. Z toho se odvíjí i jeho svéhlavá povaha. Výcvik Jacka Russella je poměrně obtížný zejména pro majitele, kteří nemají se psy žádné zkušenosti. Někdy jim může připadat, že jejich pes si dělá co chce.

Hledáte kvalitní krmivo pro svého psa?

Už nemusíte. Pečená kanadská holistická krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

To ovšem není paličatost, nýbrž pozůstatek skutečnosti, že tento pes byl při lovu nucen k samostatnému rozhodování. Když se dostal do nory, byl bez páníčka a jeho pokynů a tudíž se musel sám ve vteřině rozhodnout, zda lišku nebo jezevce z nory vyžene nebo se s ní utká.

Výcvik těchto psů vyžaduje velkou trpělivost, důslednost při opakování povelů, ale zároveň i laskavost. Každý dobře provedený povel neopomeňte odměnit nějakou psí lahůdkou. Jsou velice hraví a vyžadují neustálý pohyb doplněný hrami.

Pokud si Jacka Russella pořídíte do bytu, musíte mu denně věnovat alespoň dlouhou procházku, aby se mohl vyběhat a vyřádit.

Pokud jde o srst, tak se vyskytuje ve třech variantách, od hladké přes drsnou až po hrubou. Základní barva těchto psů je bílá s černými a hnědými skvrnami. V dospělosti dosahuje váhy pět až šest kilogramů a dožívá se věku cca 15 let.

Jack Russell teriér – neunavitelný Brit
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno