Jste zde


Irský vlkodav – královské plemeno
Doktorka Romana

Irský vlkodav – královské plemeno

Tento pes je jedním z nejstarších známých plemen vůbec a je živoucím symbolem Irska. Byl vyšlechtěn Kelty, kteří ho pravděpodobně vyšlechtili z chrtů přivezených ze starověkého Egypta. Tento pes byl také velice oblíbený u Římanů, u kterých byl využíván zejména pro vojenské účely a osobní ochranu vysokých důstojníků. Jméno vlkodav pochází zřejmě z 15. století, kdy bylo povinností jednotlivých panství v Anglii chovat určený počet kusů tohoto psa, aby ochránila svá stáda před vlky, které tento pes rdousil. Ke konci 17. století hrozilo vyhynutí tohoto plemene, avšak byly podniknuty patřičné kroky, aby bylo zachováno. V dnešní době se tito psi objevují i na tak čestných místech jako je doprovod stráží u Buckinghamského paláce. U nás se toto vlkodavové objevili poměrně pozdě a to v roce 1975.

 

Toto plemeno se vyznačuje mohutnou svalnatou konstrukcí těla a vysokým vzrůstem až 86 cm, přesto je však elegantně stavěný. Je schopno dosahovat vysokých rychlostí v běhu. Srst je delší a hrubá téměř až drátovitá. Barva srsti bývá šedivá, žíhaná, červená, žlutá, černá ale i čistě bílá. Dosahuje hmotnosti nejméně 54 kilogramů.

Hledáte kvalitní krmivo pro svého psa?

Už nemusíte. Pečená kanadská holistická krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

Povaha vlkodavaje pozoruhodná v tom, že při lovu se chová velmi temperamentně, odvážně a bije se jako lev. Kdežto doma je velmi mírný, oddaný a velice přátelský i k dětem. Pes je vhodný zejména k lovu vysoké zvěře. Je dobrý stopař i přinašeč. Výchova tohoto psa je středně náročná, jelikož je mírné povahy rád příkaz poslechne. Vyžaduje časté vycházky a možnost proběhnout se na zahradě. Tento pes je vhodný zejména pro zkušené chovatele, kteří mají zkušenosti nejlépe se stejným druhem plemene, či plemenem podobného typu jako je deerhound, nebo chrt. Pro chovatele začátečníky se příliš nedoporučuje, zejména kvůli jeho rozměrům.

Irský vlkodav – královské plemeno
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno