Jste zde


Border kolie – chlupatá hravost a inteligence
Doktorka Romana

Border kolie – chlupatá hravost a inteligence

Toto psí plemeno má své kořeny mezi ovčáckými psi ve středověké Anglii. Avšak zmínky o psech s podobnými vlastnostmi, jako mají dnešní kolie, se objevují již ve starém Římu. Později se toto plemeno chovalo zejména na pomezí Skotska a Anglie, tedy v místech nazývajících se Borders, kde zřejmě přišlo i ke svému jménu. V této oblasti pak bylo ke konci 19. století vyšlechtěno do dnešní podoby.

 

Border kolie je pes středních proporcí. Středně osvalený, zato však velice pružný a pohyblivý. Jejich pohyb je plynulý, plíživý a velice ladný. Psi dorůstají 53 cm a feny bývají o něco menší. Váha těchto psů se pohybuje okolo 20 kg. Srst je velmi hustá a jemná, bývá většinou dlouhá, může být však velmi dlouhá, ale i krátká. Nejčastější zbarvení těchto psů je bílá s černými či hnědými znaky. Zbarvení oči bývá hnědé, objevuje se však i průzračně modrá barva.

Hledáte kvalitní krmivo pro svého psa?

Už nemusíte. Pečená kanadská holistická krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

Tito psi jsou pověstní svou inteligencí. Právě díky ní se využívali jako honáčtí psi, zejména pro pastvu ovcí. Jsou to psi velice živí a pohybliví, pro svůj život potřebují maximum pohybu a prostoru. Jsou velice přátelští a loajální. Pokud se kolii dostane správné péče a dostatek lásky, je připravena uposlechnout jakýkoliv pánův rozkaz, který někdy dokáže vytušit i dopředu. Díky své velice citlivé povaze špatně snáší nátlak, fyzické a psychické tresty a agresivitu. Tito psi jsou velmi často využívány i v takzvaných psích sportech, kde našla Border kolie skvělé uplatnění. Při samotné pastevecké práci se vyznačují naprostým klidem a rychlostí. Charakteristickým znakem je plíživý pohyb, ve kterém však dokáže rychle měnit směr. Chov tohoto psa je doporučen zejména pro zkušenější chovatele. Při domácím chovu je potřeba Border kolii brát často na procházky a umožnit jí co nejvíce pohybu na zahradě.

Border kolie – chlupatá hravost a inteligence
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno