Jste zde


Americký Pit Bull Teriér – vzhled rváče, duše inteligentního mazlíčka
Doktorka Romana

Americký Pit Bull Teriér – vzhled rváče, duše inteligentního mazlíčka

Americký pitbullteriér, nebo chcete-li, z angličtiny Americký Pit Bull Teriér není mezi plemeny uznanými Mezinárodní kynologickou federací, která ho (stejně jako Americký Kennel Club) řadí do skupiny spolu se Staffordšírským teriérem. Existuje ale řada organizací, jako například UKC (United Kennel Club) anebo ADBA (American Dog Breeders Association), které uznávají Amerického pitbulteriéra jako samostatné plemeno s vlastním standardem.

 

Americký pitbullteriér, plemeno v minulosti chované a šlechtěné k zápasům, je ve skutečnosti stejný mazlík jako ostatní plemena. Vzhled Amerického pitbulteriéra je divoký, budí respekt a někdy i strach. Proto je vhodným hlídacím psem – na dům hlídaný pitbulem si řada zlodějů raději nechá zajít chuť.

Americký Pit Bull teriér je velmi inteligentní, vyrovnaný a sebevědomý pes. Je otevřený, citlivý, milující a velmi přátelský. Dokáže být i velmi jemný, svou lidskou smečku miluje a v případě nebezpečí ji tvrdě brání. Díky své inteligenci je učenlivý, jeho výchova musí být důsledná. Neučí se pouze napodobováním, při výcviku i v běžném životě velmi dobře chápe, co od něj požadujete. Američtí Pit Bull Teriéři se díky své vysoké inteligenci, oddanosti a fyzické zdatnosti uplatňují i jako záchranářští psi.

Díky síle a velkému temperamentu je pro majitele velmi problematické, pokud se nevěnuje výchově a připraví si peklo v podobě těžko zvladatelného psa. Každý, kdo si pořizuje Amerického pitbulteriéra, by měl zvážit, je-li pro něj toto plemeno vhodné.

Při výchově a výcviku buďte důslední, spravedliví, trpěliví a laskaví. Váš pes musí cítit, že ho milujete a zároveň vás musí respektovat a znát své místo ve smečce. V žádném případě ze zadaného povelu neustupujte, buďte důslední a laskaví. Výcvik formou hry a zábavy je pro Amerického Pit Bull Teriéra nejlepší. Tvrdá drezúra je nevhodná. Také bychom štěně neměli fyzicky přetěžovat, protože nadměrný a překotný nárůst svalové hmoty může poškodit kosti a klouby, které rostou a sílí pomaleji než svalstvo. O vhodné podobě výcviku a fyzickém zatížení je dobré se poradit se zkušeným chovatelem nebo trenérem. Váš pitbul s vámi prožije velkou část života.

Hledáte kvalitní krmivo pro svého psa?

Už nemusíte. Pečená kanadská holistická krmiva Oven-Baked Tradition si zamiluje

Americký pitbullteriér s vámi bude cestovat, chodit do práce, sportovat, bude hlídat váš dům, vaše děti i vaše kočky, vaši přátelé budou i jeho přáteli. Váš „drsňák“ si lehne na záda a nechá se drbat na břiše kdykoli bude mít příležitost.

Rozhodnete-li se pro Amerického pitbulteriéra, vyberte si dobře chovatele, vyptejte se na rodiče štěněte, pozorujte chování matky a potom i narozených štěňátek. Rozhodně se vyhněte štěňatům z vrhů bez prokázaného původu, u takto silného a inteligentního psa je velké riziko, pokud by povaha rodičů nebo jejich zdravotní stav byl problematický.

Americký Pit Bull Teriér nemá žádné zásadní onemocnění, vázané na toto plemeno, je to zdravý pes, nečekají vás velké účty od veterinářů. Stejně jako u ostatních velkých plemen i tady hrozí při pohybu nebezpečí torze (převrácení) žaludku. Je to stav, kdy naplněný žaludek proklouzne kličkou střeva a způsobí jeho neprůchodnost. Jediná pomoc je okamžitý chirurgický zákrok. Nebezpečí torze žaludku lze podstatně snížit výběrem vhodného krmiva, rozhodně se nedoporučují extrudované granule, které v žaludku psa bobtnají a tím zdvoj až ztrojnásobí svůj objem. Vhodnou variantou je krmení syrovou stravou, což je časově a často i finančně náročné, nebo zvolit tzv. „owen baked“ krmiva, tzn, pečená při nízkých teplotách. Ta nezvětšují svůj objem, ale i tak by měl pes po krmení odpočívat a denní krmnou dávku je dobré rozdělit na dvě – ranní a večerní. Výběrem vhodného krmiva a vhodnou dobou krmení zajistíte svému psovi delší a zdravější život.

Pokud chcete inteligentního a oddaného společníka, milujícího celou vaši rodinu, temperamentního kamaráda, který s vámi bude sportovat, a pokud jste ochotni se věnovat jeho důsledné výchově a případně i výcviku, pořiďte si Amerického Pit Bull teriéra.
Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno