Jste zde


Jak se dožít 140 let XXV.
Stanislav Brázda

SPÁNEK
Dobíjíme se rovněž ve spánku, ale podmínkou pro to, abychom se dobře vyspali je nutné minimální množství životní energie cca 40-50 procent, stejně tak fyzické energie (už např. jenom proto, abychom se mohli ve spánku měnit polohu a nedošlo k proleženinám. Další podmínkou pro cca 80% lidí je ale i správná poloha při spánku, kterou většina lidí intuitivně volí správně. Pro opět 80% lidí je ten správný směr- hlava západ až sever, nohy východ až jih. Další podmínkou je zhruba pro 80% lidí dodržovat biologické hodiny, to znamená chodit spát ve správný čas a spát správný počet hodin. Pro většinu lidí je nutné chodit spát od 20.00 do 1.00 a spát od 4 do 9 hodin. Čím je kdo mladší, tím většinou potřebuje spát více hodin, i když jsou výjimky a u některých dětí jsem zjistil, že jim stačí 4 hodiny spánku.

 

Tento stav se časem většinou upravil, ale pro rodiče takových dětí je to únavné se střídat v noci a dítě bavit. U dětí se snadno pozná správná poloha těla při spánku, protože se sami přetáčí intuitivně, proto je dobré přetočit postýlku podle toho, jak ráno dítě nacházíme natočené podle světových stran. Změně polohy při spaní se organismus přizpůsobuje až 4 týdny. Spánek ovlivňuje i prostředí, takže hůře se spí např. v panelovém domě, kde psychiku ovlivňuje větší elektromagnetické pole (kvůli množství drátů, které spojují panely a tím tvoří síť, jakousi anténu i pro příjem vysílaných energií z mnoha zdrojů, jako televize, rozhlas, telefony, atd.), než v cihlových domech. Jsem přesvědčen, že i množství lidí na malé ploše (panelové domy) rovněž ovlivňuje negativně psychiku. Čím více lidí v domě, tím větší problém, protože každý jedinec je sám jak "anténou vysílací, tak přijímací". Proto u lidí s duševní poruchou je identifikovatelné jakési nepříjemné "pole", takový člověk nemusí ani nic říkat a je nám v jeho přítomnosti proto nepříjemně.


Aby to nebylo tak jednoduché, tak u mnoha klientů jsem zjistil, že musí spát v určité výšce nad zemí- 40-60 cm (což není takový problém, protože to je výška postele, ale tito lidé nemohou spát na zemi, ani na palandě. Dále je kvalita spánku ovlivněna tvrdostí a tvarem matrace. Spánek ovlivňuje i vlhkost vzduchu a teplota vzduchu (pro většinu lidí je ideální teplot vzduchu 18-21°C) .


Noční pomočování, zejména u dětí je z 80% psychická záležitost, u takových dětí je problém většinou v tom, že nemají kvalitní spánek a neprobudí se, když cítí potřebu močit. U takových dětí jsem zjistil přecitlivělost, nepohodu, strach a o to více platí mimo výše popsaných podmínek i psychická pohoda.


Pokud nemáme dostatek životní energie (ale i fyzické) před spaním, spíme "spánkem z únavy", ne tím zdravým spánkem. Další problém, který jsem u takových dětí objevil je to, že tyto děti chodí spát později, než by organismus potřeboval, proto v době okolo 4-5 hodiny ranní, kdy by už spánek neměl být tak "tvrdý" a dítě by mělo být vyspáno, je tomu naopak. Další podmínkou kvalitního spánku je určitá osa těla při spaní (většinou hlava směr západ až sever, ne hlava k oknu). Navíc oslabeným orgánem těchto dětí je i močový měchýř a ledviny, takže nutné dodržovat určitý pitný režim, pít nejpozději před spaním v 17.00., pít určité byliny na posílení močových cest, hudební terapie či jiná relaxace před spánkem, chodit včas spát, atd.


Fáze spánku z odborného hlediska
Lidský mozek během spánku zcela neodpočívá. Spánek se na základě vyšetření EEG skládá ze dvou fází. První fáze je REM - tvoří 10 až 40 procent spánku a má 4 až 5 period. Druhou je fáze non-REM - tvoří přibližně 60 až 90 procent spánku a má 4 stupně. Stupeň 3 a 4 je tzv. delta spánek. Ve stupni 4 bývá spánek nejhlubší a většinou nastává v prvních hodinách po ulehnutí.


Poruchy spánku
Dyssomnie (insomnie) - potíže s usínáním, nespavost, bdělé stavy během noci. Příčinami bývá stres, drogy, kouření, alkoholismus, denní spaní, jiná duševní porucha, užívání léků, nedostatek energie.

Hypersomnie - nadměrná spavost. Je nutné vyšetření štítné žlázy, ORL, polysomnografie, srdce.

Parosomnie - abnormální chování ve spánku, většinou u dětí - noční děs, pomočování, strach, pocení atd. Příčinou mohou být somatické choroby. Mezi klasické léky patří benzodiazepamy.


Léčba nespavosti

Z textu vyplývá, že základním předpokladem k dobrému spánku je minimum životní a fyzické energie, citliví lidí na osu těla při spánku musí mít hlavu tím správným směrem (80% hlava směr západ až sever), přecitlivělí lidé nemohou mít hlavu k oknu. Většina lidí musí dodržovat biologické hodiny- chodit spát ve správný čas, který je individuelní. Je nutné být v psychické pohodě, proto u přecitlivělých lidí doporučuji před cca 2 hodiny před spánkem terapii- hudební, číst knihu, procházka, atd.Mnoho lidí musí mít tělo cca 50cm nad zemí, na správné matraci, ze správného materiálu - někomu vadí umělé materiály,nejenom na lůžku, povlacích, lůžkovinách, ale i na záclonách.


Mnoha lidem vadí květiny v ložnici, zejména tropické - vydechují kysl.uhličitý. Vadí některé obkladové materiály. Ve většině případů je nutná správná teplota a vlhkost v místnosti, není dobré spát v blízkosti el. zařízení. NA kvalitu spánku vadí silnější geopatogenní zóny, citlivým lidem narušují spánek psychosomatické zóny. Mnoho lidí je citlivých na velikost ložnice, počet lidí v bytě, domě, atd.




Pokračování příště



Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce



Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Stanislav Brázda

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nám. 5. května 24, 252 25 Jinočany, Praha-západ
Tel./fax: 257 960 095
Kancelář a objednání: 606 119 600
www.brazda-s.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: Nevyplněno



Další články autora
více