Jste zde


Jak se dožít 140 let XVIII.
Stanislav Brázda

Jak vzdorovat psychické manipulaci

 

Je známo, že děti do určitého věku jsou většinu času v hladině alfa, proto jsou schopny se dobře a rychle učit, ale i přijímat a "ukládat do podvědomí" špatné programy nezodpovědných vychovatelů a rodičů. Z tohoto důvodu tvrdím, že jsme všichni "naprogramovanými roboty z dětství", čehož se můžeme zbavit jenom sami např. provedením Aktu- viz závěr knihy.


Další příklady psychické manipulace, které vypadají nenápadně, vidíme ve svém okolí, ale nevnímáme je, protože každého dospělého člověka považujeme za schopného za sebe zodpovídat a nepřipouštíme, že jsou mezi námi tací, kteří jsou psychicky manipulováni.


Jak jinak si vysvětlit, že někteří arogantní jedinci či alkoholici bijí své ženy a děti, a ty si to nechávají léta líbit, své utlačovatele ani neudají. Vysvětluji si to tak, že žena se stane závislá (citově, finančně aj.) na svém muži, příteli, druhovi, který někdy vědomě, někdy nevědomě zneužije svého postavení a svou "oběť" psychicky terorizuje a manipuluje s ní.


V těchto situacích může pomoci jen okolí, přátelé - zmanipulovaní si svou pozici po čase ani neuvědomují, a tudíž pomoc nevyhledávají nebo ji dokonce odmítají.



DEPRESE


Je duševní porucha způsobena nerovnováhou chemických látek v mozku, ale stejně tak deprese mohou způsobovat dysfunkce jater.


Příčina není známa, některé výzkumy svědčí o dědičné dispozici, svoji roli hraje stres (stálý pocit napětí, podráždění, potíže při usínání, nerozhodnost a ztráta koncentrace, neklid, bolest končetin , hlavy, břicha, pocit úzkosti, nervozita, časté mračení se, lekání se, plačtivost, tiky, nezájem o sex, rychlá jízda autem a jiné riskování, návaly vzteku, stálá únava a letargie, potíže se soustředěním, pesimismus, přejídání se, PŘÍZNAKY STRESU jsou podobné, jako u deprese- špatné sny, náměsíčnost, zvýšená potřeba pití alkoholu, kouření).


Varovným signálem je přetrvávající smutná nálada, poruchy spánku - neschopnost usnout, probouzení se v noci, velmi časné ranní vstávání, zvýšená potřeba spánku i během dne, horší nálada ráno než večer, hubnutí, opakující se myšlenky na smrt nebo sebevraždu.


Zde o to více je dobré uplatnit proti-stresová opatření: dechová cvičení, pohyb, omezit tmavé, zejména černou barvu, bylinné čaje (třezalka, meduňka, brutnák lékařský, sporýš lékařský, rozmarýn), je třeba se věnovat tvořivé činnosti, mít hodně světla. Lze vyzkoušet i aromaterapii, např. éterické oleje, či třezalka, eukalyptus, ženšen, puškvorec, tymián, meduňková silice, levandule.


Existují různé typy osobnosti, které vznikly jako reakce na změny prostředí, ve kterém jsme žili. Lidé se stále museli přizpůsobovat změnám prostředí. Nejlépe přežívali ti, kteří se nejlépe dokázali svému prostředí přizpůsobit. To podle mne platí i dnes s tím rozdílem, že si "své prostředí" má možnost většina lidí najít a přemístit se, aby lépe přežili. Mojí teorii, že jednou z podmínek dožití se vysokého věku je žít na správném místě potvrzují i poslední vědecké výzkumy . Vědci dokazují, že změny okolního prostředí ovlivňují tvorbu neuronů. Vliv okolí má souvislost s rozdílem osobností u zkoumaných jednovaječných dvojčat, žijících v rozdílném prostředí. Proto jsem přesvědčen, že v jednom prostředí se dispozice např. k duševní poruše (či jiné nemoci) projeví, na jiném, správném místě nemusí.


Podle posledních výzkumů má cca 68% Američanů a 98% Japonců nejméně jeden gen, který je činí citlivějšími nebo nervóznějšími. Myslím, že v Česku se to týká minimálně poloviny populace.


Podle posledních vědeckých výzkumů je v mozku sebevrahů .Jednou z příčin je nedostatek serotoninu v mozku. Vědci se zaměřili se na gen související s metabolismem serotininu. Tento gen vytváří bílkovinu nazvanou přenašeč serotoninu.Množství přenašeče serotoninu u sebevrahů je v mozku nízké.Vědci tímto dokazují, že sklony k sebevraždě jsou dědičné a vyvolávají je poruchy serotoninového systému. Úzkost je rovněž spojena s abnormalitami genu pro přenašeč serotoninu. Důsledkem je obsedantní- nutkavé jednání.Dnes se už ví, že úzkost je spojena s nadměrnou aktivací okruhu, který spojuje frontální lalok s hypotalamem. Při aktivaci tohoto okruhu dostává mozek signál, že se děje něco zlého.





Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Stanislav Brázda

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nám. 5. května 24, 252 25 Jinočany, Praha-západ
Tel./fax: 257 960 095
Kancelář a objednání: 606 119 600
www.brazda-s.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: Nevyplněno



Další články autora
více