Jste zde


Jak se dožít 140 let XIII.
Stanislav Brázda

STRAVOVÁNÍ
Jsou teoretici, kteří rozdělují stravu na JIN a JANG. Myslím, že to ve stravě nehraje roli, přestože základní suroviny nejenom podle mé teorie takto rozděleny jsou. Existuje mnoho názorů, která bylina je jin a která jang. Já jsem toto rozdělení provedl sám pro jednoho lékaře zabývajícím se homeopatií. S tímto lékařem jsem nějakou dobu spolupracoval a on mne o to požádal. Psal knihu o bylinách a tímto rozlišením dokazoval, proč některá bylina pomůže a některá ne. Problém je v tom, že v organismu je aspoň podle mne polovina orgánů jin (polarity plusové) a druhá polovina jang (polarity ninusové

 

Pokud užíváme byliny jin pro problém v orgánu také jin, účinnost je skoro nulová. Aby bylo k užitku moje rozdělení bylin, musel bych k tomu popsat rozdělení jednotlivých orgánů a myslím, že to není účelem této knihy. Toto rozdělení má význam v tom, že pokud chceme docílit max. účinku bylin jinovách do jiného orgánu, je nutné jinové bliny smíchat s jangovými v určitých poměrech, aby se docílilo jiné polarity výsledné směsi (přidáváním koření a soli), což se děje právě ve výsledném produktu určité stravy, kde je smícháno mnoho jinových a jangových základních produktů, ze kterých je strava složena. Toto rozlišení se mění i tepelnou úpravou stravy. Jsem přesvědčen, že strava hraje velkou roli v našem životě a větší roli než zjišťování jin-jang výsledného produktu stravy hraje roli prostředí. Každý by měl požívat stravu prostředí, které je mu blízké jeho naturelem, což v mnoha případech neplatí automaticky tak, že v místě, kde jsme se narodily je naším vhodným prostředím. Toto umět rozlišit je základní problém. Mojí teorii, že nemusí být prostředí, ve kterém se narodíme pro nás vhodné k žití potvrzují nejnovější vědecké výzkumy. Nová teorie o vzniku člověka vychází z tvrzení, že první člověk patrně pochází z Afriky.


Genovými výzkumy se např. zjistilo, že potomci zmrzlého člověka, nalezeného v Alpách (jeho smrt byla vědeckými metodami určena před 5000 lety) žijí na mnoha místech Evropy a Ameriky. Myslím, že dříve byl člověk schopen se rychleji a lépe přizpůsobovat prostředí, kam se přemisťoval z důvodů hledání potravy, než dnešní člověk. I přesto přizpůsobiví jsme a proto si myslím, že organismus se aspoň trochu přizpůsobí změně prostředí a proto není dobré jíst např.smažené vepřové řízky na dovolené u moře, ale jíst stravu vhodnou v tom prostředí, do které se přemístíme. Např. citrusové tropické plody "ochlazují" organismus a proto je pro některé jedince problém je jíst v našem pásmu a ještě v zimě. Myslím, že zrovna např. pomeranče na vánočním stole je spíše zvyk z doby, kdy to bylo vzácné je "sehnat" a vládnoucí komunistická kasta chtěla dopřát tropické ovoce svým "podřízeným" aspoň o vánoce.Myslím že se ví, že např. banány mohou způsobovat plísně ve střevech některých citlivých jedinců, atd.


Existují tabulky nutné minimální potřeby organismu pro kalorie, množství jednotlivých vitaminů, minerálů, atd. Jsem přesvědčen, že umět najít rovnováhu a vyváženost ve stravě je stejné umění, jako umět hrát hokej, učit ve škole, vychovávat, atd. Co člověk, to názor a proto je pro laiky obtížné se v množství informací orientovat. I tato moje kniha je jedním z mnoha názorů a každý si musí najít ten svůj recept, kterému začne věřit a bude mít chuť jej realizovat. Zatím věda neumí zjistit, kolik máme určitých vitaminů a mkinerálů v určitých orgánech, jde to zjistit jen rozborem krve a to podle mne není objektivní- viz moje teorie o vzniku nemoci. Navíc se zatím asi nikdo nezabýval tím, jak rychle klesá hladina důležitých látek např. při stres, kterému jsme všichni obzvláště v postkomunistických zemích vystaveni.


Podle mých zkušeností je další problém v tom, že rychlým postupem civilizace a pokroku je organismus hůře schopen přijímat určité vitaminy, minerály a ostatní biologicky důležité látky. Ověřil jsem si, že jsou nutné určité kombinace látek a dále je nutné užívání jich v určitém čase, aby je organismus byl schopen přijmout.Další problém je ten, že organismus většiny lidí není schopen se přirozeným způsobem zbavovat cizorodých látek, proto je nutné provádět "čištění" organismu pomocí určitých směsí bylin. Myslím, že je to způsobeno hlavně nedostatkem pohybu, který trávení a čištění organismu podporuje, dále tím, že požíváme stravu více tepelně zpracovanou a je méně různorodá, než dříve. Další roli hraje i požívání stravy ve stresu.


Jsem přesvědčen, že jíme-li stravu v klidu a žvýkáme déle, delší časový úsek věnujeme požití stravy, organismus má normální metabolismus a tím dochází k lepšímu využití důležitých látek ve stravě a lepšímu trávení, tudíž i lepší samočisticí schopnosti organismu. Pro většinu lidí je vhodnější jíst menší množství a častěji. Pro většinu lidí, kteří by měli dodržovat své biologické hodiny (cca 60% lidí by mělo chodit spát je dobré začít jíst nejdříve 15 minut po probuzení a nejpozději 3,5 hodiny před spaním.





Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Stanislav Brázda

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nám. 5. května 24, 252 25 Jinočany, Praha-západ
Tel./fax: 257 960 095
Kancelář a objednání: 606 119 600
www.brazda-s.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: Nevyplněno



Další články autora
více