Jste zde


O životě a smrti z pohledu parapsychologie XII.
Stanislav Brázda

Evropané vykazují známky nedávné evoluční změny. V době před deseti tisíci lety byla průměrná výška evropského muže asi 175 cm, to je o 15cm méně, než první Homo sapiens, kteří přišli do Evropy před čtyřiceti tisíci lety. Velkou roli začala hrát výživa. Kupodivu v některých případech s nástupem zemědělství měli někteří lidé horší výživu, než když byli lovci sběrači. Za deset tisíc let se naše těla adaptovala na různé prostředí a stravu.

 

Nyní je inovace v evoluci je nemyslitelná, s vyjímkou nějaké katastrofy. Budoucnost přinese více cestování, více smíšených manželství, čímž si budeme více podobní. Lidské tělo možná dosáhlo své konečné podoby. Změny v mozku se obvykle objevují u izolovaných populacích, což již dnes není také možné. V mnoha směrech je náš způsob života pořád zakotven v době kamenné. Z biologického hlediska jsme pořád lovci a sběrači a to ovlivňuje každou oblast lidské činnosti. Jídlem se přivádíme předčasně do hrobu protože jíme příliš soli, a tuku. Těch byl nedostatek, když jsme se vyvíjeli, ale dnes je jich produkujeme obrovská množství.


. Dnes je nás šest miliard. Je pro nás obtížné přemýšlet o vlivu techniky a civilizace na svět jako celek, Nevyvinuli jsme se tak, abychom se snažili uvažovat, jaké důsledky může mít naše činnost jednom státě na vliv v jiném státě, protože to není přirozený způsob našeho myšlení. Lidský experiment začal před pěti miliony let. Mnohokrát bylo lidstvo na pokraji vyhynutí, ale každé nebezpečí pomohlo vytvořit inteligentnější mozek , který máme dnes. NA obzoru se rýsuje možnost, která by mohla přinést nový skok v evoluci v naší evoluci. Jednou z věcí, ke které dojde, až se lidé dostanou do vesmíru, je nevyhnutelná kolonizace a tudíž izolace jednotlivých populací. To jistě způsobí genetické rozdíly. Nutnost přizpůsobit se novému prostředí způsobí bude zvláště důležitá, což může vést k novému období v naší evoluční historii, kdy se zase vrátíme od jednoho druhu k mnoha druhům.


MEDITACE


Existuje mnoho názorů na meditaci a hodně způsobů meditace. Jsem přesvědčen, že je důležité vědět, proč meditovat. Podle vědeckých výzkumů se po meditaci mění metabolické pochody včetně mozkových činností, tepové frekvence, krevní tlak, dýchání. O mniších z Tibetu je známo, že meditací dokáží zvýšit teplotu těla tak, že osuší mokré prádlo omotané okolo těla. Meditace se stala mnohde součástí léčby těžkých nemocí. Kdo má doma měřič tlaku, může si sám vyzkoušet své schopnosti ovlivnit tlak nejenom meditací. Vyzkoušel jsem zajímavý postup. Změřil jsem si tlak, který byl vyšší, 150/95. Uvedl jsem se do nižší hladiny vědomí postupem, který uvádím a v určitém okamžiku, asi 3 minuty po prvním měření jsem si řekl, že nyní chci naměřit tlak, jaký má moje žena v tomto okamžiku. Měřidlo ukázalo tlak 120/60 , byl to po ověření tlak mé ženy.


Existuje mnoho způsobů, jak meditovat (soustředěním se na pohyb, hudbu, tón, frekvenci, obraz, pocity,vůni, atd.) a každému vyhovuje patrně jiný způsob meditace. Forma meditace je i tiché pozorování hladiny rybníka či moře, tiché posezení v lese a podobně. Abychom byli v průběhu dne uvolnění a lépe soustředění, doporučuje se začít den meditací. Asi by nebyl problém vyzkoušet si rozdíl mezi dnem, který jsme začali meditací . Meditace navozuje pocit klidu, ovlivňuje sekreci uklidňujících hormonů tzv. endorfinů, encefalinů a dalších neurotrasmiterů , které přímo ovlivňují mozkovou činnost. V tomto fyziologickém stavu dosaženém meditací dochází k léčivému ozdravnému procesu.


Jsem přesvědčen, že pokud jsme uvolněni a v klidu, vysíláme určitý harmonizující kmitočet, který šíříme a tím zklidňujeme i lidi kolem sebe. Pokud jsme nervózní a roztěkaní, šíříme tuto atmosféru kolem sebe a mnohdy snadněji vyvoláme konflikt. Meditace může způsobit i destrukci neuróz, zlozvyků, některých obranných mechanismů, ale vždy tím vzniká prostor pro restruktualizaci, kreativitu, pro něco nového.


Asi hlavním účelem meditace je docílení určité harmonie těla a duše. Podle mne je meditací možné zbavit se určitých "programů v podvědomí", které nás podle mé teorie ovlivňují spíše negativně.




Pokračování příště



Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Stanislav Brázda

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nám. 5. května 24, 252 25 Jinočany, Praha-západ
Tel./fax: 257 960 095
Kancelář a objednání: 606 119 600
www.brazda-s.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: Nevyplněno



Další články autora
více