Jste zde


Je-li úspěch hra, pak má tato pravidla - VIII.
Katka Svobodová

Deváté pravidlo Každý další úspěch přináší nové výzvy
Všechno, co uděláte, způsobí změny, ať už nepatrné nebo dramatické. Mění-li se hřiště, na němž hrajete, vaším úkolem je zůstat ve hře a zachovat rovnováhu.
Jestliže realizujete své cíle, vyvíjíte požadované úsilí a moudře vládnete svými zdroji, máte velkou naději, že dosáhnete alespoň něčeho z toho, co si přejete. Jako lidské bytosti se měníme a zdokonalujeme tím, že se opakovaně učíme starým lekcím, vystupujeme stále na nové a nové "schůdky" úspěchu a vynořují se před námi nové výzvy. Svých problémů se ale úplně nezbavíme. Úspěch jenom mění hru.

 

KDO JE PŘIPRAVEN, NENÍ PŘEKVAPEN
Některé změny budou příjemné, jiné nepříjemné, některé vás mohou těšit, jiné vás otráví, bez ohledu na to, jak se na ně budete dívat, vyžadují tyto změny pozornost. Jinak byste si svůj nově vystavěný úspěch mohli vlastníma rukama - nebo přičiněním jiných lidí - zase zbourat.
Vědět, co můžete očekávat, ještě předtím než "postoupíte o další schod", je nejlepším způsobem, jak stoupat stále výš bez větších úrazů či pádů. Jestliže budete plně informováni o novém světe, do něhož máte vstoupit, mnohem snadněji si s ním poradíte, až tam skutečně budete. Co si máte "vzít na cestu", vám mohou poradit ti, kteří to tam, kam míříte, znají. Většina lidí bude jistě ochotna podělit se s vámi o poznatky, kterých nabyli podobnými zážitky. Ptejte se jich na všechno možné, a hlavně se vyptávejte těch, kdo se do poučování sami nehrnou, protože právě ti obvykle vyplní mezery ve vašich vědomostech.


BUDE Z VÁS NĚKDO JINÝ
To, kým jsme, čemu říkáme naše "identita", tvoří dvě složky. První se skládá z rolí, které v životě hrajeme - a z nich zase vychází všechno, co děláme, rozhodnutí, která činíme, a způsob, jak se chováme.
Všechno to, co vás definuje, tvoří část vaší identity. Druhou složkou jsou vztahy, které máte k sobě samým, to znamená jak vnímáte a vidíte sami sebe. Pokaždé, když vystoupíte na vyšší schůdek úspěchu, změní se trochu i vaše identita. Už nebudete přesně tím, kým jste byli.


CO NA TO OSTATNÍ?
Úspěch má tendenci vyvolávat v lidech - a ti kolem vás nebudou jiní! - vždycky buď to nejlepší, nebo nejhorší.
Často zjistíte, že existuje přinejmenším jedna osoba, která vám úspěch nepřeje. V takových situacích můžete udělat jednu ze dvou věcí: buď dotyčného vyloučíte ze svého života - ať už fyzicky nebo emocionálně, anebo se budete snažit dát celou situaci do pořádku. Najděte přijatelný způsob, jak oslovit přítele, který se vám po vašem úspěchu začíná odcizovat. Určete vhodnou dobu a vhodné místo schůzky a snažte se vžít se do jeho pocitů. Poslouchejte a snažte se cítit to, co on, a odolejte naléhavému pokušení "vyřešit" situaci. Zeptejte se ho, jestli po něčem touží. Zeptejte se ho, co byste pro něj mohli udělat, a vysvětlete mu, co zase vy potřebujete od něho. Jestliže ale přátelé vašemu dobře míněnému úsilí vzdorují, nechtějí uznat novou situaci či odmítají prodebatovat své pocity, pak nemůžete udělat nic jiného než je prostě nechat být.


ZŮSTAŇTE ČESTNÍ
Jedním z nejnáročnějších úkolů je integrita, mravní neporušenost, znamená chovat se čestně a správně, i když se na vás nikdo nedívá. (Nebo spíš hlavně, když se nikdo nedívá...) Opravdovou zkouškou je, jak se zachováte, budete-li jediným svědkem svých činů jen vy a nikdo jiný. Žít v integritě znamená, že všechny aspekty své bytosti promítáme a zahrnujete do svých činů. Žijete ze souhrnu osobních hodnot, které diktují vaše chování. Mravní neporušenost žádá, abyste ani v nejoslnivější "záři reflektorů" nezapomínali, kdo jste a zachovali si sebeúctu. Učinit správnou věc předpokládá sílu ducha. K čemu se hlásíte? Jaké principy ztělesňujete?


PAST AROGANCE
Čím větší je váš úspěch, tím těžší přicházejí zkoušky.
Arogance znamená, že se nadouváte, povyšujete, naparujete v záři vlastní důležitosti a že těžíte z pocitu méněcennosti jiných lidí.
Mezi oprávněnou pýchou a arogancí existuje tenká hranice. Ta pomyslná čára se nazývá ego, moje osobnost. Je naprosto normální být hrdý, pyšný na své výkony. Nebezpečné pásmo začíná tam, kde se vás zmocňuje přesvědčení, že vám váš úspěch dává právo chovat se povýšeně, urážlivě nebo dokonce hrubě. Paradox tady spočívá v tom, že je třeba zachovat si hrdost a sebedůvěru, ale přitom se vyhnout protivné nafoukanosti. Skromnost je nejlepší léčbou arogance.


Úspěch není odpovědí na všechny vaše problémy. Není to kouzelná vstupenka do království štěstí, ani to není místo konečného odpočinku.




Pokračování příště


Použitá literatura: Je-li úspěch hra, pak má tato pravidla; Chérie Carter-Scottová; COLUMBUS, Praha 2001



Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Katka Svobodová

Zaměření: Zajímám se o psychologii, psychoterapii, bylinky, astrologii a zdraví životní styl. Studuji grafologii. Cvičím několik let taoistické tai-chi.

Kontakt: plicnik.jinak.cz

Web: Nevyplněno

Telefon: Nevyplněno



Další články autora
více