Pobyt v sauně dokáže prohřát tělo a rozpustit všechny starosti. Právě proto je tahle kratochvíle oblíbená po celém světě a její historii můžeme vysledovat až do dávných dob v oblasti dnešního Finska.
Tam byly sauny součástí každodenního života Vikingů, zatímco dnes lidé experimentují například s infračervenými, parními nebo bylinkovými saunami, případně je spojují s návštěvou dalších wellness procedur a aquaparků.
Benefity saunování
Teploty v sauně dosahují většinou 60 až 120 °C, existují ale i sauny s teplotami 130 až 140 °C. Čím vyšší jsou teploty, tím nižší by měla být vlhkost vzduchu uvnitř. Vystavení takovému vedru v lidském těle:
- Rozšiřuje cévy
- Rozproudí krev
- Čistí pleť díky otevření pórů
- Uvolňuje svalové i psychické napětí
Druhy saun
Studie ukázaly, že pravidelné saunování může snižovat krevní tlak a zlepšovat spánek. Ovšem nejcennější pro zdraví je závěrečný skok do ledové vody či do sněhu, který prudce uzavře póry a stáhne cévy, a tak „uzamkne“ teplo v těle, aby člověku nezačala být zima, jakmile vyjde ven do běžného prostředí. Tento šok je společný pro všechny sauny, jinak si však zájemce může vybrat ze široké škály možností, jako jsou:
- Finská sauna - Je nejrozšířenějším typem sauny. Uvnitř najdeme horký suchý vzduch.
- Parní sauna - Teplota zde je obvykle nižší než ve finské sauně, ale vlhkost může dosáhnout až 100 %.
- Infrasauna - Nepřímo zahřívá tělo infračerveným světlem.
- Bio-sauna - Jedná se o hybridní typ sauny, který kombinuje vlastnosti finské a parní sauny. Najdeme zde nejmírnější podmínky, a tak se hodí i pro začátečníky.
- Kombinovaná sauna - Nemůžete se rozhodnout? Vyzkoušejte více typů po sobě. Některé podniky nabízí návštěvu několik saun, jež lze libovolně střídat.
- Aroma-sauna - Relax na druhou. Teplota uvnitř je relativně nízká, zato se tu vznáší pára s vůní esenciálních olejů.
Na co se připravit v sauně
Saunování je sice zábava, ale také má svá pravidla, která slouží především k tomu, aby si člověk neublížil. Na většině provozoven najdete instrukce ohledně toho, zda se dovnitř chodí naostro, nebo zda si smíte nechat na sobě plavky.
Šperky, hodinky a elektroniku, jako je například mobilní telefon nebo zařízení PULZE, nechte venku v každém případě. V sauně nezůstávejte déle, než dovoluje personál, a při jakýchkoliv zdravotních potížích konzultujte pobyt v sauně s lékařem.
Autor:
Elena Gotfried