Jste zde


Očista střev - základní kámen detoxikace
Vlastimil Boháč

Očista střev - základní kámen detoxikace

Nikdo z nás nemůže popřít, že kvalita naší životní zkušenosti závisí do značné míry na stavu našeho těla. Životní styl běžného člověka žijícího v našich kulturních podmínkách vystavuje naše tělesné schránky výrazným zkouškám, které hraničí často až se sebedestrukcí. Ačkoli naše těla dělají za všech okolností to nejlepší, čeho jsou za daných okolností schopna, jsme to my, kdo svými myšlenkovými postoji rozhodujeme o jejich stavu. Chceme-li našemu tělu prospět, je třeba především navázat s ním opět láskyplný vztah a odstranit nevědomost, tedy vědět, jakým způsobem mu můžeme pomoci. Základním kamenem každé systematické detoxikace těla by proto měla být vedle jater v první řadě očista tlustého střeva.

 

 

Význam očisty střev

Jak je všeobecně známo, funkce střev v našem organismu spočívá v trávení potravy, vstřebávání živin a odvádění odpadních produktů. Navíc zhruba 80% imunitního systému se nalézá ve stěně tenkého a tlustého střeva. Požíváme-li dlouhodobě nevhodnou stravu, vzniká na stěnách střevní sliznice hlenovitý povlak, střevo se přestává přirozeně pohybovat a dochází k usazování natrávené potravy na střevních stěnách, čímž vznikají tzv. střevní kaly. Jejich tloušťka se v průběhu času může stále zvětšovat a způsobovat tak špatnou průchodnost střev, tvorbu divertiklů a špatné vyprazdňování. Střevní kaly a usazeniny se stávají zdrojem toxinů, které permanentně proudí skrze střevní stěnu do krevního oběhu, zatěžují játra a otravují naše tělo. Kromě toho znemožňují bezproblémové vstřebávání živin a způsobují tak hladovění organismu, nehledě na množství a kvalitu zkonzumované stravy. Ačkoli se to zdá téměř nemožné, tyto kaly a usazeniny mohou po letech vážit až několik kilogramů, obzvláště pak u tzv. vypouklého břicha.

Symptomy signalizující možné zanesení střev mohou být velmi široké. Patří sem únava, podrážděnost, bolesti hlavy, alergie, zápach z úst, nespavost, záněty střev, chronická infekce pohlavních orgánů a bohužel i onkologická onemocnění. Mezi další typické příznaky patří také nečistá pleť a patologické změny složení krve, neboť toxiny vstřebávané ze zahnívajícího a kvasícího obsahu střev se vstřebávají do krve a tělo se jich snaží zbavit pokožkou. Z tohoto důvodu se jeví jako nepříliš smysluplné používání kosmetických přípravků při nečisté pleti. Problém je v tomto případě nutné hledat právě ve střevech. Podobně například rýma a záněty horních cest dýchacích nejsou ničím jiným, než snahou organismu vytlačit hleny a toxiny z tlustého střeva výš, kde mají být vyloučeny kašlem, nosem či dýcháním.

Další komplikací vyplývající z dlouhodobě nevhodných stravovacích návyků je následné narušení rovnováhy mikroorganismů v našem trávicím traktu a vznik tzv. dysbiózy. To znamená přemnožení škodlivých bakterií, plísní a kvasinek na úkor ostatních mikroorganismů, např. dnes dobře známých bakterií Lactobacilus Acidophilus. Tato dysbióza se tak stává opět trvalým zdrojem intoxikace, trávicích potíží, zánětů, výtoků, vyrážek, alergií a také se podílí na vzniku onkologických onemocnění.

 

Strava

Jak již bylo uvedeno výše, na vzniku popsaných potíží se podílí zejména nevhodně volená strava. Čemu se je tedy třeba vyhnout? Především jakýmkoli sladkostem, mléčným výrobkům (kromě zakysaných), výrobkům z bílé mouky a jakýmkoli chemicky upravovaným potravinám. Velmi nevhodná je rovněž konzumace masa vzhledem k jeho dlouhé době průchodu trávicím traktem a s tím spojeném zahnívání v organismu. U uvedeného výčtu si nelze nevšimnout, že se jedná o stravu typickou pro českou kuchyni. Je to tak. Klasický jídelníček našich luhů a hájů našim střevům opravdu nepřeje. Přední místo České republiky ve výskytu rakoviny tlustého střeva ve světě budiž dostatečným důkazem.

Při volbě stravy je třeba volit zejména pokrmy bohaté na syrovou zeleninu. Ta poskytne našim střevům tolik potřebnou vlákninu, která funguje jako kartáč na střevní sliznice a navíc podporuje přirozenou střevní peristaltiku. Kromě toho syrová zelenina pomáhá udržovat acidobazickou rovnováhu těla a obsahuje celou řadu vitamínů, minerálů a enzymů nezbytných pro správnou funkci organismu. Ideální jsou v tomto směru zeleninové saláty. Dále lze doporučit obiloviny neobsahující lepek jako je pohanka nebo jáhly. Z hutnějších potravin je možno konzumovat v rozumné míře ořechy a semena, např. slunečnicová.

 

Jednotlivé druhy očisty střev

Ačkoli je změna stravovacích návyků zcela nezbytná k očistě střev a následnému udržení jejich žádoucího stavu, sama o sobě většinou nestačí. Očista střev pomocí vhodné stravy může totiž trvat roky. Naštěstí máme k dispozici několik možností, jak zbavit náš střevní trakt toxických nánosů mnohem rychleji.

První z nich je klyzma neboli česky klystýr. Jedná se o tisíce let prověřenou metodu, jejíž praktikování je doloženo v mnoha starověkých kulturách. Mnoho lidí ochotných pro očistu střev něco udělat však při představě výplachu střev jejich entuziasmus opouští. Je pravdou, že tuto proceduru můžeme jen stěží zařadit mezi příjemné aktivity. Na druhou stranu nelze popřít, že často dovolíme strachu z neznámého a zbytečným předsudkům zveličit naše obavy, které nám pak stojí v cestě za zdravím. Skutečnost totiž zdaleka není tak hrozná. V praxi se u klyzmatu jedná o zavedení rektální trubičky, na kterou navazuje hadička s otočným ventilkem na regulaci vody a plastový vak zavěšený z důvodu spádu na vyvýšeném místě, do konečníku. Tekutina o obsahu 1 - 2 litrů, kterou zde tvoří převařená voda např. s jedlou sodou, jablečným octem apod., se postupně vpouští do tlustého střeva a poté se nechá alespoň 20 minut působit. Při opakované aplikaci dochází k postupnému rozpouštění střevních kalů a usazenin, které se tvořily dlouhé roky.

Další možností je tzv. hydrocolon terapie. Jedná se o podobný princip tentokrát prováděný speciálním přístrojem ve zdravotnickém zařízení za asistence vyškoleného personálu. Ve srovnání s klystýrem v domácích podmínkách je účinek srovnatelný. Nevýhodou zde ale může být nedostatek soukromí v neosobním zdravotnickém prostředí. Kromě toho jsou s touto terapií spojeny i určité finanční a časové nároky.

Pro úplnost uveďme ještě techniku zvanou Sankhapraksalana, která pochází z jogínské tradice. Jde o očistu střev pomocí intenzivního pití slané vody, která nejprve střeva vyprázdní a poté již volně odtéká konečníkem. Procedura patří mezi náročnější a je spojena s krátkodobým dietním omezením. Její výhodou je však skutečnost, že se při ní na rozdíl od klystýru či hydrocolon terapie čistí kromě tlustého střeva i střevo tenké a žaludek.

Kromě výše uvedených mechanických postupů zde existuje ještě možnost očisty střev pomocí doplňků stravy. Jedná se zejména o detoxikační gely na bázi organického křemíku, které ve střevech fungují jako houba. Nasávají do sebe rozličné toxiny usazené v trávicí soustavě, aniž by se samy vstřebávaly do krevního oběhu, čímž zbavují střeva letitých nánosů nečistot. Čistí jak tenké tak tlusté střevo. Užívají se orálně a jsou proto vhodné pro ty, které odrazuje strach a předsudky od výše popsaných procedur. Mezi další výhodu můžeme počítat jejich časovou nenáročnost, pomineme-li omezení v podobě výrazného odstupu od jídla. Oproti klyzmatu a sankhapraksalaně je však třeba počítat s určitými finančními nároky. I zde je nutné dlouhodobější užívání. Jejich účinnost v porovnání s mechanickými postupy lze považovat za srovnatelnou.

Podobnou službu může vykonat i zelený jíl rovněž ve formě doplňku stravy. I ten zbavuje náš střevní trakt toxinů, které absorbuje a zároveň může sloužit k doplnění některých minerálů a stopových prvků. Délka jeho užívání je však výrazně omezena. Maximálně třítýdenní kůru lze opakovat až za tři měsíce.

 

Účinky úspěšné očisty

Nyní již chápeme, že dobrý stav střev znamená dobrý stav našeho imunitního systému, dokonalé vstřebávání živin, pravidelné odstraňování odpadních látek a absenci usazených trávenin, které otravují naše tělo. Popsanými postupy je možné předcházet či vyléčit uvedené zdravotní potíže. Lidé po úspěšné očistě zejména tlustého střeva popisují pocity lehkosti, radosti a chuti do života. To vše dělá z očisty střev základní stavební kámen detoxikace organismu a zároveň nezbytný předpoklad k jejímu úspěšnému pokračování u dalších orgánů.

Žádná očista však nemůže být trvale účinná a její výsledek udržitelný, nezměníme-li své myšlenkové zvyklosti a postoje směrem k pozitivnímu vnímání vlastního těla, jeho potřeb a s tím související způsob stravování. Nezapomínejme, že zdraví je především stav mysli. Pouze čistota mysli, či chcete-li vědomí, nás může dříve či později dovést k materializaci stavu zdraví i na fyzické úrovni.




Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

Vlastimil Boháč

Zaměření:

Alternativní péče o zdraví a duchovní rozvoj

Kontakt:

vlastimil.bohac@email.cz

Web: http://vlastimilbohac.blogspot.cz

Telefon: Nevyplněno



Další články autora