Jste zde


Nadpis: Tlakoměr: v čem pomáhá a jaký vybrat?
Esoterika.cz

 

Vysoký krevní tlak (hypertenze) je jedním z největších zdravotních hrozeb dneška. Způsobuje nemálo kardiovaskulárních obtíží, mezi které patří srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Tlakoměrem si ale můžeme náš zdravotní stav ověřit v pohodlí domova. Nejsou sice tak přesné jako v profesionálních nemocničních centrech, i tak nám ale dokáží poskytnout důležité informace. Danému tématu se podrobně věnovali redaktoři recenzního portálu Testado.cz, kteří pro své čtenáře připravili test a porovnání nejlepších tlakoměrů. Nyní si o tlakoměrech povíme něco víc.

Proč si koupit tlakoměr

Tlakoměr (také tonometr) slouží k měření krevního tlaku. Pokud od svého lékaře víte, že trpíte vysokým krevním tlakem, s nákupem domácího tlakoměru bychom zbytečně neotáleli. Moderní přístroje totiž dokáží – kromě hypertenze – rozpoznat také srdeční arytmie. Právě poruchy srdečního rytmu patří mezi nejčastější srdeční onemocnění, které lidskou civilizaci postihuje.

Příznaky arytmií jsou různé: od točení hlavy, únavy, přes bušení srdce, pocitů tlaku na hrudi, závratí či krátkodobé ztráty vědomí. Vysoký krevní tlak představuje jednoznačně vyšší riziko než tlak nízký. I ten ale může být velmi nepříjemný a jeho projevy není radno podceňovat. Právě tlakoměr vám pomůže obtíže rozpoznat. Ne každý totiž chodí na pravidelné lékařské prohlídky, na kterých by se mohlo případné onemocnění odhalit a začít léčit.

Jak vybrat tlakoměr

Na trhu existují 2 typy tlakoměrů: na paži a na zápěstí. Tlakoměr na paži je výraznější přesnější a obvykle nabízí i větší množství užitečných funkcí. Oproti tlakoměru na zápěstí je ale rozměrnější a zpravidla i dražší. Varianta na zápěstí je mnohem mobilnější a diskrétnější. Zároveň ji uvítají také sportovci pro měření při různých sportovních aktivitách. Před koupí tlakoměru věnujte také pozornost velikosti manžety, jejíž rozměr se pohybuje v rozmezí od 17 do 42 centimetrů. Pro určení ideálního obvodu manžety si stačí změřit průměr ruky mezi loktem a ramenem.

Zásadní parametr představuje také certifikace. Tlakoměry spadají do kategorie zdravotnických pomůcek, tudíž musí před uvedením na trh podstoupit různé atestační procesy. Čím více certifikací daný tlakoměr má, tím bude kvalitnější a přesnější. Mezi nejčastější patří IP protokol dle Evropské hypertenziologické společnosti, BHS či AAMI. Kvalitnější přístroje svému uživatele dokonce nabízí pokročilé funkce, jako je například propojení s chytrým telefonem nebo možnost uložit výsledky několika osob do paměti tlakoměru. Jediný přístroj tak může využívat i několik lidí zároveň.

Jak správně měřit krevní tlak

Nejčastějším problém domácích tlakoměrů bývá jejich špatné používání. Po vybalení přístroje si určitě důkladně prostudujte návod k použití, který vám řekne, jak máte správně postupovat. Jestliže manžetu nasadíte špatně, mohou se dostavit zavádějící výsledky. Krevní tlak si měřte pravidelně vždy ve stejnou dobu – ideálně ráno a večer. Před měřením zkuste být v klidu. Nejprve se usaďte a měření začněte až po 2-3 minutách. Snažte se nehýbat a nemluvit, hodinu před použitím tlakoměr také nepijte kávu a nekuřte. Není ani žádoucí zatínat svalstvo.

Vysokému krevního tlaku ale můžete efektivně předcházet. Mezi důležité návyky patří aerobní pohyb. Nemusíte vyloženě překonávat běžecké rekordy, ale stačí již 30 minut denně intenzivnějšího pohybu a blahodárné účinky se brzy dostaví. Zároveň nezapomínejte na zdravou, pestrou a vyváženou stravu. Na talíři by nemělo chybět ovoce ani zelenina, živočišným tukům se naopak snažte vyvarovat. Žádoucí není pití alkoholu a kouření. Ani stres vám k lepšími zdraví nepomůže. Dejte raději přednost uvolnění a pravidelné relaxaci.

Text: Petr Smejkal, Testado.cz

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno