Jste zde


Inkontinence si nevybírá
Esoterika.cz

 

Trápí vás inkontinence? Nejste sami. Nekontrolované samovolné unikání moči je poměrně častý problém, byť se o něm zas tak často nemluví. A to je chyba.

K mimovolnému úniku moči dochází většinou v důsledku poranění, nebo onemocnění některé části urogenitálního traktu. Častější je inkontinence u starých lidí, neboť s přibývajícím věkem klesá účinnost svalů svěrače u ústí močové trubice.

Příčiny vzniku

Častá je ovšem inkontinence i u mladších ročníků, především čerstvých matek, u nichž po porodu došlo k oslabení svalstva pánevního dna. Stejně tak ale inkontinence může být způsobena lokalizovanými poruchami urogenitálního traktu (infekcí, močovými kameny, nádory), popřípadě prolapsem dělohy či vagíny.

Typy inkontinence

Medicína rozlišuje čtyři typy inkontinence: stresovou, urgentní, smíšenou a funkční. Stresová inkontinence je samovolný únik malého množství moči při kašli, smíchu, zvedání těžkého předmětu či nadměrném pohybu. Pokud má člověk náhlé a velmi intenzivní nucení na močení jedná se o urgentní inkontinenci. Smíšená inkontinence spojuje nejčastěji dohromady dva typy inkontinence, jak stresovou, tak i urgentní. Funkční typ inkontinence postihuje nejvíce osoby se sníženou pohyblivostí.

Možnosti léčby

Způsobují-li inkontinenci oslabené pánevní svaly, posílí speciální cviky na pánevní dno (Kegelovy cviky). U nich je však zapotřebí pravidelnost. Pokud je příčinou inkontinence nadměrně dráždivý močový měchýř, pomáhá léčba anticholinergiky. Nelze-li normální funkci močového měchýře obnovit, užívá se nejrůznějších pomůcek absorbujících unikající moč, jako jsou inkontinenční vložky či inkontinenční kalhotky. V některých případech je nutné chirurgicky utěsnit nebo prodloužit močovou trubici.

Většina lidí trpící inkontinencí se často vyhýbá společnost a více se uzavírá doma. Pokud se u vás objeví první náznaky nekontrolovatelného úniku moči neváhejte a obraťte se na svého ošetřujícího lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu.

 

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno