Jste zde


Co jsou to prebiotika a jak obnovit mikrobiom?
Esoterika.cz

 

Dobrý stav a zdraví našeho střevního mikrobiomu jsou velmi důležité. Co na střevní mikrobiom negativně působí, jak zajistit jeho správné fungování a jakou roli v tomto procesu hrají prebiotika a vláknina?

Co je střevní mikrobiom

Střevní mikrobiom je poměrně často používaný pojem. Víte ale co přesně znamená? Jako střevní mikrobiom se označují bakterie ve střevech, které ovlivňují zdraví nejen střev, ale také celé trávicí soustavy a vůbec celého našeho organismu. Střevní mikrobiom je hodně dynamický a během věku se výrazně mění. Je také poměrně citlivý a reaguje na každou i tu sebemenší změnu. Ovlivnit jeho stav mohou například užívané léky a vliv na něj má také genetika i věk, ze všeho nejvíce ale záleží především na přijímané stravě.

Střevní mikrobiom ovlivňuje fyzické i psychické zdraví

Jak už kdysi řekl Hippokratés, každá lidská nemoc má svůj původ ve střevech. A teprve před nedávnem byl objeven konkrétní důvod: střevní mikrobiom. Jeho vliv je neustále zkoumán a skoro každý den jsou přinášeny nové poznatky, jak a co vše ovlivňuje. Nyní už víme, že střevní mikrobiom má vliv na imunitu, celkové zdraví i na naše chutě. Nemálo pak ovlivňuje také to, jak se cítíme po psychické stránce, jakou máme náladu. Je tedy velmi důležité věnovat našemu střevnímu mikrobiomu stejnou péči jako zbytku těla.

Jakou roli v tom všem hrají prebiotika?

Nejčastěji se v souvislosti se zdravou střevní mikroflórou či zdravým střevním mikrobiomem mluví o probiotikách. Zdravý střevní mikrobiom se bez nich určitě neobejde. Probiotika se ale zase neobejdou bez prebiotik. Jestliže máme v těle prebiotik nedostatek, probiotika nemají dostatek potravy a jejich populace začne rychle klesat. A spolu s počtem probiotik se snižuje také zdraví našeho střevního systému, trávicí soustavy či síla imunity.

Jak zajistit dostatečný příjem prebiotik?

Pro zdravý střevní mikrobiom je základní přijímaná strava. Prebiotika jsou obsažená v potravinách bohatých na vlákninu. Ona sama je prebiotická a dělá našemu trávení velmi dobře. Ze zeleniny obsahují vlákninu nejvíce artyčoky, dále pastinák, růžičková kapusta, kedluben, batáty, lilek, mrkev, brokolice či brambory. Druhy ovoce nejvíce bohaté na vlákninu jsou avokádo, maliny, sušené švestky a rozinky. Z luštěnin dejte nejvíce přednost měsíčním fazolím, cizrně a červené čočce, z obilovin jsou nejlepší žito, špalda, pohanka, oves a jáhly a z ořechů je vláknina nejvíce v chia semenech, dýňových semenech, mandlích, sezamových semínkách, pistáciích a lískových oříšcích.

Pozor na nadměrný přísun vlákniny

Vláknina je pro zdraví lidského organismu velmi důležitá, nic se ale nesmí přehánět. Zejména lidé s oslabeným trávením by proto měli být opatrní. Nezvyšujte příjem vlákniny najednou, ale postupně ji po větších a větších částech přidávejte do svého jídelníčku. Vláknina může trávicí trakt zatěžovat, což se projevuje nafouknutým břichem nebo křečemi v této oblasti, případně i průjmem, nebo zácpou.

S ideálním množstvím prebiotik v těle vám mohou i doplňky

Kontrolovat si správný přísun potravin bohatých na vlákninu a tedy s prebiotickými účinky může být alespoň ze začátku náročné. Proto, pokud chcete mít jistotu, že je váš střevní mikrobiom v té nejlepší kondici, sáhněte po kvalitních doplňcích stravy. Ty nejkvalitnější se mohou pyšnit 100% přírodním složením jako například Natura Biotika. Ta obsahuje jedinečný vlákninový komplex složený ze 3 druhů rozpustných vláknin. Prvním z nich je psyllium, které pomáhá snižovat cholesterol, usnadňovat vyprazdňování a zajišťuje správné fungování střev. Další obsažené vlákniny jsou modřínová, která podporuje přirozenou obranyschopnost lidského organismu, a akáciová, která  podporuje osídlení střeva laktobacily a bifidobakteriemi.

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno