Jste zde


Co jíst při průjmu? Vyhněte se těmto potravinám/jídlům
Esoterika.cz

 

Průjem je velmi nepříjemný zdravotní problém, s kterým se potkal každý z nás. Nevhodnou dietou a konzumací nesprávných potravin si však jeho průběh můžeme výrazně zhoršit či dokonce prodloužit. Čemu se tedy vyhnout, co naopak jíst a jaká je nejlepší prevence proti průjmu?

Jídlo může tělo zpočátku zatěžovat

V akutní fázi průjmu může trávicímu traktu přitížit jakékoliv jídlo. První den je tedy dobré doplňovat pouze tekutiny. Průjem je nejčastěji infekčního původu, pijte proto především vodu obohacenou o minerály nebo čaj oslazený glukózou. V případě, že vás průjem přepadl velmi náhle a jeho průběh je zvláště silný, může dojít k až enormnímu a nebezpečnému úbytku tekutin v těle. Neváhejte proto navštívit lékárnu a poptat se na rehydratační přípravky.

Potraviny, kterým je lepší se vyhnout

Dieta při průjmu je velmi důležitá a je nutné vyvarovat se některým potravinám, které by vám mohly přitížit. Trávicímu traktu zasaženému infekcí rozhodně neudělají dobře mléčné výrobky, především pak nekysané produkty či zrající sýry. Vyhněte se také čerstvému pečivu, luštěninám, celozrnným obilovinám, smaženým jídlům a jakýmkoliv pokrmům, které nadýmají. Příliš vhodná není ani konzumace kofeinových či alkoholických nápojů, které odvodňují organismus, či pokrmů s umělými sladidly, které mají projímavé účinky.

Potraviny, které při průjmu naopak pomáhají

Jídla, která budete při průjmu konzumovat, by měla být jednoduchá a lehká. Jezte spíše menší porce. Jako vhodné potraviny pro dietu při průjmu se uvádí vařené brambory či rýže, z masa je vhodné dušené kuřecí, z ovoce banány či nastrouhané jablko. Bílé pečivo je také dobrým dietním jídlem, určitě je ale nekonzumujte čerstvé. Mléčné výrobky se sice nedoporučují, výjimkou jsou však bílé jogurty obsahující probiotika. Ta jsou při průjmu velmi důležitá a svou dietu proto můžete doplnit o vhodné doplňky, např. o Chioskou mastichu.

Udržujte prostředí trávicího traktu v dobrém stavu

Průjem může být jedním z průvodních příznaků infekce bakterií Helicobacter Pylori. Jako účinnou prevenci proto doporučujeme pravidelně užívat Chioskou mastichu. Masticha přináší okamžitou úlevu při mnoha střevních i žaludečních potížích. Potlačuje záněty žaludku, žaludeční vředy a mírní také pálení žáhy. Pomůže vám zklidnit bolest a zahnat žaludeční křeče. Navíc má také antibakteriální, antimykotické a antioxidační účinky.

Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno