Jste zde


Vykládací karty ARCHEO, archytpy v našich duších
RenataP

Archetypální karty mají různé podoby. Tato je velmi charismatická zavádějící nás do světa podobného tomu, do kterého zavedl králík Alenku v říši divů.

 

Karty se částečně, významově podobají těm klasickým tarotovým, ta předloha je tam jasně zřetelná. Ale autor vnesl do díla jedinečné charisma. Připomíná starobylé karty, šašky, klauny, různá podobenství, emoce, které jsou zakleté v obrázcích, ze kterých jde někdy až strach nebo podivná husí kůže na zádech.

A navíc má téma zavést prostě tam, kde to bývá skryto. Přesně ta místa v nás, která jsou zasypaná všedními dny, povinnostmi, nesmysly, společenskými nátlaky a mnozí z nás nikdy tuto část své duše ani nepoznají, protože na ni jednoduše nemají čas, nebo o její existenci vůbec nevědí.

Karty budí respekt

Měla jsem z karet ale respekt. Jednu chvíli mne dokonce napadalo, že jsou velmi silné, velmi podmanivé a rozhodně bych je nedoporučila lidem velmi nešťastným, v řešení nějaké těžké situace nebo lidem s psychickou poruchou úzkostného nebo depresivního charakteru. Ty temnoty, do kterých nás zavádí někdy i zdánlivě pozitivní téma, tak prostě jsou.

ARCHEO: Co najdeme v příručce?

Přiložená příručka nám má ukázat popisy a pomoci ještě lépe nahlédnout do významů jednotlivých karet. A tady nastává úplně propad do králičí nory. Texty jsou často velmi poetické, nadnesené, mnohoznačné, doslova vás vezmou do zvláštního světa, v němž mohou být odpovědi na vaše otázky naprosto jakékoliv, jen podle toho, jakou máte zrovna náladu, naladění nebo jak svou osobitou situaci prožíváte. Často jsem si všimla, že text, který na mne působil hladivě jednou, o pár dní později byl vyloženě dráždivý.

A tak jsem si udělala na tyto karty názor: jsou kouzelné, magické, pohádkové až do takové… hororové pohádky. Thriller pro duši.

Jsou to karty výjimečné a velmi hluboké. Dokonce si troufám říci, že čím déle s nimi budete pracovat a žít, tolik dalších podob před vámi zjeví.

Klasický tarot je prostě tarot, jaký ho rozbalíte, takový bude. Tady mám pocit, že jde o měňavou hmotu, ve kteér se skrývá mnohem víc než jen ten steampunkový obal a podivný magický svět uvnitř.

Ale to je také součástí umělce a autora Nicka Bantocka, jehož tvorba právě toto zvláštní charisma kolem sebe šíří.

O aurotovi: Nick Bantock vyrůstal v Londýně a vystudoval uměleckou školu. Již ve 23 letech šel na volnou nohu a vyprodukoval za padesát let mnoho nádherných děl. Jen za svých prvních 16 let tvorby vytvořil na 300 knižních obálek. 

V roce 1988 se odstěhoval do Vancouveru, poté na Bowen Island a tam vznikl nápad na jeho legendrání „Griffin a Sabine“, což je bestsellerová trilogie psaná jako série pohlednic a dopisů mezi hlavními postavami.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, 2023, www.synergiepublishing.com