Jste zde


Co nás rozděluje? - V.
ing., DiS Ivan Pešek

3 HOMEOPATICKÉ KONSTITUCE DĚTÍ

 

"Kalcium má z medicínského hlediska klíčové postavení, jelikož je nezbytně potřebné pro celou řadu růstových procesů (například stavba kostí).


Calcium carbonicum je konstitučním prostředkem pro dítě, které je zaobené, pomalé, příliš visí na matce, nerado se od ní vzdaluje a potí se na zátylku.


Calcium fluoratum je konstituční prostředek pro děti, které velmi často trpí chronickými hnisavými záněty středního ucha. Tyto záněty souvisejí s příštitnými žlázami, to znamená s parathormonem. Proto je vhodný pro děti, jež trpí alergií, mají špatné zuby, rychle se rozruší, někdy jsou bojácné a neschopné duševně se soustředit.


Calcium phosphoricum je konstitučním prostředkem pro děti, které jsou pohyblivé, ale nemohou zůstat samy. U tohoto typu dětí mohou být bolestivé klouby a kosti, slabá páteř lehko dovolí vznik chyb v držení těla a rychle se dostavuje tělesná i duševní vyčerpanost.


Pokud používáme u dětí preparáty kalcia jako konstituční prostředek, měli bychom jim podávat nízkou potenci pravidelně každý den, ne však déle než tři měsíce. Tato kúra se nakonec ukončí vysokou potencí D 200, případně pod dohledem homeopata i D 1000 nebo C 10000. Dospíváním se může konstituční typ dítěte měnit a stane se typem dospělého. Homeopatie rozeznává u dospělých velmi mnoho konstitučních typů a prostředků."


Jak je možné, že ze tří dětských typů dospíváním vznikne nepřehledné množství mnoha dospělých typů? Odpověď na tuto otázku jsem dostal na školícím pobytu o Ajurvédě. Bylo to v červenci v roce 2001 na chatě Rozhled v Krkonoších. Školila nás tam MUDr. Martina Zisková.


3 AJURVÉDSKÉ TYPY


PhDr. Vladimír Miltner, CSc. píše v knize Lékařství staré Indie:
"Činné praprvky, Vítr (Vata), Oheň (Pitta) a Voda (Kapha), působí v celém těle a na jejich vzájemné vyrovnanosti, řekl bych přímo součinnosti, závisí zdraví a život jedince. Tělesný Oheň je vykládán jako plamen, který obíhá celým tělem, ale projevuje se především jako Žluč. Tělesná Voda je charakterizována jako Sliz. Je to voda zvaná saumja, sómová, totiž míza; a sóma je halucinogenní nápoj užívaný při védském rituálu. Sóma je také Měsíc, chladná hvězda, a činnost tří základních tělesných látek, totiž Žluči, Slizu a Větru v lidském těle je přirovnávána k funkcím Slunce, Měsíce a Větru ve vesmíru. Tělesný Vítr, podobně jako ten atmosférický jev, vane a proudí hlavně cestami dýchacími a trávicími. Jsou tři základní tělesné látky, jakési regulátory zdravotního stavu - Vítr (Váta), Žluč (Pitta) a Sliz (Kapha). V zásadě se rozlišovaly poruchy (dóši) tak, že poruchy Větru bolí, poruchy Žluči pálí a poruchy Slizu svrbí.


Čistota (sattva), Neklid (radžas) a Temnota (tamas) jsou tři kvalitativní složky hmotné přírody. Jsou to tři charakteristické kvality každého jevu.
Žluč (Pitta) má patero žárů, jimiž vykonává tyto funkce: (1) v játrech a ve slezině proměňuje tělesnou mízu v krev, (2) v žaludku tráví potravu a vytváří tělesnou teplotu, (3) řídí srdeční činnost a vzbuzuje přání a tužby, (4) podněcuje a ovládá myšlení a v očích vytváří schopnost vidění, (5) činí pokožku schopnou hmatu a regulace tělesné teploty. Vak na Žluč je žlučník. (Temnota působí ochablost a její barva je černá. Lidé, v nichž převládá Temnota, jsou menší postavy, tělnatí,…)


Sliz (Šléšman nebo Kapha) má patero moků a dalo by se říci, že především ovládá a řídí humorální záležitosti, tj. "zavlažuje, maže, hojí, sytí a upevňuje", jak píší staré texty. Sliz, nebo přesněji řečeno některý z jeho moků (1) v hrudi ovlivňuje triku, trojici, totiž oblast spojení hlavy a paží, jakož i zavěšení srdce, (2) v žaludku ovládá všechny tělesné tekutiny, (3) v hrdle řídí chuť, (4) v hlavě zajišťuje činnost sluchu a čichu, (5) v kloubech pak koordinuje pohyby. Vak na Sliz by mohla být levá plíce. Lidem statným povahy sliznaté a málo žlučovité mírné pití alkoholu neškodí tolik jako ostatním. (Čistota sídlí v mysli a její barva je bílá. Člověk ovládaný Čistotou bývá střední postavy, štíhlý, čistý na těle i na duchu, moudrý, silný a dožívá se vysokého věku.)


Vítr (Váju nebo Váta) má patero vanů: (1) v ústech dopravuje do těla vzduch a potravu, (2) nad klíčkem povzbuzuje a řídí dýchání a řeč, (3) v žaludku míchá potravu a rozdmychává trávicí žár, (4) vyhání z těla exkrementy a u mužů sperma a u žen v patřičný čas měsíční krev a novorozence, (5) vane celým tělem, působí na oběh všech tělesných tekutin, zbystřuje vnímání a je hybnou silou tělesných pohybů. Vak na Vítr je pravá plíce (a i srdce a celá krevní soustava). (Neklid je vlastní pohybu, síle a jeho barva je červená. Člověk, v němž převládá Neklid, je vysoký, urostlý, vášnivý a energický.)


Z činnosti Žluče, Slizu a Větru (z Krve - pozn.aut.) vzniká a trvá sedmero tělesných složek: míza ze strávené potravy saumja, Krev z mízy obarvená v játrech a ve slezině (a odpadem je Sliz), z krve maso (a odpadem je Žluč) , tuk, kosti, morek (a mozek) a konečně sperma, vždy to následující z předcházejícího. Ty všechny obsahují jeden společný element - vitalitu, životní sílu ódžas.


Krev, Sliz a Žluč se neobjevuje u starých Řeků asi zcela náhodně. Jenom Řekové už ledacos z ajurvédského vzoru zapomněli a spletli.


Ajurvéda rozeznává tři základní lidské typy. Ajurvédské konstituční typy se zjišťují diagnostikou krevního pulsu a jsou následující:
PITTA - cílevědomý, ctižádostivý, (P)
KAPHA - statický, pevný, (K)
VATA - pohyblivý, altruistický, (V)
Vypadá to jasně: Pitta je člověk s krevní skupinou 0.
(podle mne) Kapha je člověk s krevní skupinou A.
Vata je člověk s krevní skupinou B.


Podle Ajurvédy má každý člověk svůj hlavní typ (zřejmě určený jeho krevní skupinou) a vedlejší typ (mohl by být určený jeho Rh faktorem). Možné kombinace jsou: PV, PK, KP, KV, VP, VK.


Kapha má základní potřebu klidu. Nedostává-li se jí ho, ztrácí kapha v životě orientaci. Je-li přehnaně velká Kapha, blokuje pak vedlejší typ, člověk je prostě statický. Zesiluje ji sladká, slaná a kyselá chuť.


Pitta má základní potřebu síly a sebedůvěry. Cítí-li se dostatečně silná, může si dovolit být velkorysá a odpouštět ostatním jejich domnělé i skutečné viny. Nedostává-li se jí síly, propadá Pitta malomyslnosti a pocitům méněcennosti. Zesiluje ji ostrá (kořeněná), slaná a kyselá chuť.


Vata má základní potřebu v pocitu radosti, déletrvající smutek může u ní přejít ve vleklou depresi. Zesiluje ji hořká, stahující (adstringenní) a ostrá chuť. U Pitty a Vaty může dojít k tomu, že se přehnaně rozvinutý hlavní typ člověka naváží do jeho vedlejšího typu. Člověk se pak projevuje v chování jakoby svým vedlejším typem.


Ptám se. Čím se od sebe tyto 3 typy lidí podstatně liší? Jak by to šlo popsat? Odpověď jsem našel při studiu knihy "Inteligence psů". Četl jsem hodně psychologické literatury, zabývající se inteligencí lidí. Žádný jiný autor se neodvážil o inteligenci živých bytostí psát tak otevřeně a srozumitelně.




Pokračování příště



Hodnocení článku:

Hodnocení: 
0
Zatím nehodnoceno

ing., DiS Ivan Pešek

Zaměření: Nevyplněno

Kontakt: Nevyplněno

Web: Nevyplněno

Telefon: Nevyplněno



Další články autora
více