Jste zde


Sara Wickhamová: Co je pro mě dobré. Rozhodování v době těhotenství a porodu
RenataP

Základní dojmy z této knihy? Ano, na těhotenství jsme samy a právě o samotě bychom se měly častěji rozhodovat než ve stavu rozvrčkočeném po přehlcení informacemi, z nichž mnohé jsou snad i záměrně matoucí.

 

 

„Řada rozhodnutí, která musejí ženy a rodiny učinit během těhotenství, se týkají rozličných úkonů nabízených porodníky a porodnickými zařízeními. Nabídka je široká a každý úkon má určité výhody a možná rizika i vedlejší účinky. Úkol rozhodnout, které zásahy (pokud vůbec nějaké) jsou dobré pro vás a pro vaše dítě, se může zdát velmi složitý…“

A právě tady začíná druhá polovina knihy Co je pro mne dobré a autorka, porodní asistentka, se rozpovídává o tom, co je nám během těhotenství nabízeno a jak k tomu přistoupit. Myslím, že dané informace poslouží jak ženám nakloněným moderní péči, tak i péči více alternativní. Vysvětlí nám postupy, které jsou v těhotenství i při porodu běžně prováděny, jejich principy i důvody. Se všemi pro i proti. Vše ale musíte brát velmi individuálně.

Na těhotenství jsme často samy… alespoň co se týče informovaného souhlasu či nesouhlasu. Rozhodujeme se na základě strachu nebo toho, co dělá většina. Jak sama autorka říká, to nemusí být nutně špatně, ale přesto se tu naučíte dělit a vyhodnocovat informace – tolik užitečná vlastnost a umění v dnešní době.

Naučíte se rozeznat v sobě hlas strachu a zastrašování a hlas, který vám říká, co je pro vás skutečně dobré.

Kniha nám pomůže se ZORIENTOVAT ve světě předporodních příprav  a poskytne PODPORU ve svém prožívání.  I mne, s odstupem let od vlastního prožívaného těhotenství a porodu došlo, jak moc jsme opravdu na vše samy. Jak se naše tělo mění, jak se mění vidina budoucnosti a nastupuje realita, která může být i velmi odlišná od zbožných přání ještě před pár měsíci s plochým břichem a ovulačním testem v ruce. A jak moc je dobré mít kolem sebe někoho, kdo vám řekne, že to bude nelehký, ale přirozený proces s těmito a těmito možnostmi.

Že se mohu cítit vykořeněná na poporodním oddělení, že mi bude chybět mé jídlo, klid a soukromí. A že je to dočasné nebo řešitelné. Jsou to zdánlivé drobnosti, které autorka někdy připomíná, ale pokud o nich víme, jsme více v klidu. A na druhé straně je dnešní ohromný tlak na přeinformovatnost, kult neustálého rizika a stresu s ním spojeným, nadměrná diagnostika neexistujících problémů... až tak? Ano, i to někdy bývá a autorka nám tu vysvětlí důvody. Ostatně je to i téma, které se na konci knihy objeví v oddílu blogových článků. Prostě je to jedno z nejkřiklavějších témat v porodní oblasti.

A já říkám, nestrašte maminky, nemanipuluje s nimi, nechte je volně porodit, nechte je si porod prožít. Užít.

A autorka je jednou z porodních asistentek, dul, které toto umí a které i aktivně vytváří prostředí k tomu vhodné.

Její knihu můžete vnímat jako jemné podsunutí informací a úhlů pohledu (i učení se jinému úhlu pohledu), který může v tom vlastně velmi osamoceném čase těhotenství, pomoci.

O autorce: Sara Wickhamová je porodní asistentka, učitelka, spisovatelka a nezávislá badatelka, která svůj čas dělí mezi psaní, online kurzy, semináře, poradenství a vytváření pomůcek pro porodní asistentky a průvodkyně narozením. Žila a pracovala na Novém Zélandu, ve Velké Británii i USA, byla redaktorkou odborných časopisů a přednášela v pětadvaceti zemích světa.  Její záměr je inspirovat a přinášet osvětu porodním asistentkám, dulám, ženám a rodinám.

Knihu vydalo nakladatelství Alferia, https://www.alferia.cz/co-je-pro-me-dobre-sara-wickhamova/