Jste zde

Muž KOZOROH (22. 12. - 20. 1.)

KozorohJak poznáme KOZOROHA
Žena KOZOROH

 

 

Má kolem sebe cihlovou zeď, kterou si sám postavil. Je ostýchavý, ale silný a odolný. Je příjemný, ale sveřepě ctižádostivý. Jako legendární mlčenlivý odvážný kovboj dává Kozoroh zdánlivě přednost samotě. Není to tak docela pravda.

V skrytu duše touží po obdivu. Hrozně rád by vzrušoval publikum akrobacií na visuté hrazdě. Ve svých tajných snech je nenapravitelný romantik, ale Saturn ho spoutává. Tato planeta přísné kázně vyžaduje vyrovnané chování, praktické činy a vážné úmysly. Někdy zakrývá svou frustraci strohostí a někdy vás překvapí nečekaným, protismyslným humorem, i když je to vždy poťouchlý ironický druh. Ale ten je často nejzábavnější a Kozorohové dovedou tyto vtipy patřičně podat.

Otočte vyrovnaného spolehlivého Kozoroha naruby a najdete veselého něžného snílka, který touží, aby mu vítr čechral vlasy, a je omámen sladkou vůní komplimentů, který hladoví po vzrušení a žízní po dobrodružství. Jen pár šťastlivců dovede osvobodit tuto osamělou duši z jejího tajného vězení.

Smějte se jeho rádoby veselým historkám, dokud nenajde odvahu vám vykládat zajímavější věci.

Kozorohové předstírají, že mohou žít bez komplimentů, a způsob, jakým se při pochvale chovají, je přesvědčivý důkaz. Ve skutečnosti zoufale potřebuje slyšet, jak je dobrý, chytrý, hezký, žádoucí a zajímavý, ale protože své potřeby málokdy dá najevo, většinou přijde zkrátka. Proto také neví, co má dělat, když ho někdo otevřeně obdivuje, takže zakryje rozpaky ironickým vtipem nebo ignorováním řečeného, což je reakce působící jako studená sprcha, a mnoho lidí se rozhodne už nikdy neriskovat chválu tváří v tvář tomuto kamennému obličeji. Ale až budete příště chválit Kozoroha, podívejte se mu na uši. Vidíte, jak zrůžověly? Všimla jste si, jak mu slabě zajiskřilo v očích a zacukal mu nos? Je šťastný jako blecha.

Tento muž je to, co pěstitelé nazývají pozdní květ. V mládí je vážný jako sova, ale jak dospívá, postupně se uvolňuje, a je-li typický Kozoroh, může skončit jako nejmladší vypadající a chovající se osoba v okolí.

Na začátku vašeho vztahu budete mít málo starostí, že by se vám váš Kozoroh zatoulal k jiné sukni. V pokročilejším věku může mít tendenci si trochu vyhodit z kopýtka. Ale nikdy by nevyměnil náhodnou známost za rodinný krb, děti a vás. Rodinná pouta jsou pro něj téměř posvátná. To zahrnuje rodinu, kterou založil s vámi, a jeho vlastní, které je oddán od dětství.

Rozhodně vám nepomůže urazit jeho matku nebo být odměřená k jeho bratrovi. Buďte připravená milovat jeho příbuzné, i když ve vás vzbuzují asi tolik lásky jako pichlavý kaktus. Nejenže je bude bránit, ale pokud se dostanete s jeho rodinou do nepříjemných půtek, napětí způsobené snahou být loajální k dvěma rodinám u něj může vyvolat zasmušilost a mrzutost. (Jestli existuje něco v tomto světě, co nechcete, je to vyvolat Kozorohovu zasmušilost a mrzutost.)

Mnoho Kozorohů žije doma dlouho poté, co si jejich přátelé užívají radovánek mládenecké volnosti. Také se obvykle zamilují později než většina mužů a zřídka se ožení předtím, než dosáhnou určitého pracovního postavení.

Vzhledem k zaujetí dobrým rodokmenem a dokonalostí se budou důkladně rozhlížet. Kozoroh si vybere dívku, která bude dobrá matka. Potom bude muset být dobrá kuchařka a hospodyně. Bude se muset dobře oblékat, aby udělala dojem na obchodní společníky a přátele a pokud možno je předčila chováním i inteligencí. Až v poslední řadě zběžně zkontroluje, jestli je hezká nebo jestli působí na jeho fyzické smysly.

Protože Kozorohové jsou v přítomnosti opačného pohlaví vždy lehce nervózní, občas některý pronese nemístnou poznámku, učiní neobratný pokus o narážku nebo ze sebe bude dělat ostříleného chlapíka. Je to jen typická metoda jak zakrýt rozpaky a zvědavost vůči žhavým vášním průbojnějších lidí. Třeba vrhá kradmé pohledy na hvězdu večera, ale rozhodně to není typ ženy, se kterou by se oženil. Pokud mi nevěříte, klidně si oblečte vyzývavé bikiny, namalujte si oči zelenou řasenkou, nalejte na sebe voňavku a polibte ho na veřejnosti. Možná, že nakonec budete kráčet k oltáři v bílém závoji, ale nebude to vedle ženicha ve znamení Kozoroha.

>

Pokud ho nebudete od začátku cvičit v umění vyjádřit náklonnost, mohla by se z vás stát dobrá zaopatřená manželka, která je zbožňovaná a vážená, má za manžela perfektního muže, ale která citově strádá. V té době vám už nepomůže stěžovat si, že vám nikdy neřekne, že vás miluje.

Myslí si, že byste měla vědět, co k vám cítí, protože vás živí a poctil vás možností vychovávat jeho děti, vytírat jeho podlahy a leštit jeho trofeje. Pro Kozoroha jsou sentimentální vyznání pozlacováním zlata.

Jako otec bude Otec - doslova ztělesněním tohoto slova. Vždy bude v čele stolu a to platí i pro pikniky. Bude vyžadovat úctu a poslušnost a trvat na dodržování povinností a kázně. Ale oplatí to upřímnou oddaností, dokonce sebeobětováním, a pravděpodobně schválí velké narozeninové večírky a hodně veselé vánoce. U těchto otců nehrozí, že by nechali rákosku odpočívat a děti rozmazlovali. Dohlédnou na to, aby šly k zubaři a udělaly si úkoly, i kdyby to mělo stát pár ran.

Muž ve znamení Kozoroha se málokdy ožení ve spěchu a potom toho dlouze lituje. Většina manželství s Kozorohem je solidní, ale udělá-li tento muž chybu, skoncuje to rychle a nedá ženě druhou příležitost. Rozvod ho děsí, takže se to nestává často, ale když k němu dojde, je to definitivní. Jinak řečeno, má-li toho dost - má toho dost.

Váš manžel zřejmě podřizuje milování určitému řádu, stejně jako nákupy, korespondenci, bankovní záležitosti, návštěvy muzeí a galerií a čištění zbraně a trofejí. Může se to zdát poněkud prozaické a nesentimentální, ale vzpomeňte si, že Kozoroha zajímá tělesná stránka lásky dávno potom, co se ostatní manželé pro vyjádření citů uchýlí k poezii.

Každá rozumná žena musí ocenit hodnotu Kozorohovy oddanosti. Nebude z něj ohnivý milenec, který se vám dvoří se zasněnýma očima a vášnivými vyznáními. Ale ochrání vás před všemi ženskými strachy jako jsou strach ze samoty a všem ranám ošklivého světa. Je to tvrdý chlap s měkkým srdcem.

Z knihy: Sluneční znamení - Linda Goodmanová