Jste zde

Jak poznáme VÁHY (24. 9. - 23. 10.)

VáhyMuž VÁHY
Žena VÁHY

 

 

Osobám ve znamení vah se příčí být nezdvořilé, přesto narovnají křivě visící obraz na stěně a vypnou vám televizor, který hraje moc hlasitě. Váhy milují lidi, ale nesnášejí davy. Jako něžné holubice míru chodí kolem a urovnávají spory druhých, ale dají si líbit i pořádnou hádku. Jsou dobromyslné a příjemné, ale dovedou být uražené a nesnášejí plnit příkazy. Jsou neobyčejně inteligentní. Zároveň jsou neuvěřitelně naivní a důvěřivé. Umějí být upovídané, a přesto jsou fantastičtí posluchači. Jsou to neklidní lidé. Ale málokdy spěchají. Jste úplně zmatení? Nejste sami. Toto znamení se vyznačuje rozporuplností, která je záhadou i pro samotné jedince narozené ve znamení Vah.

Hodně lidí vám řekne, že Váhy znamenají lásku, krásu, líbeznost a světlo. To je sice pravda, ale není to docela přesné. Protože toto znamení symbolizuje zlaté váhy spravedlnosti, neznamená to, že Váhy jsou vždy v dokonalé harmonii. Účelem vah je rovnováha. Nicméně sledovali jste někdy proces vážení na starých lékárnických vahách? Konečný cíl je vyrovnat obě strany, ale co se stane? Nejdřív je dole jedna strana, potom druhá. Pořád skáčou nahoru a dolů, dokud nedosáhnou dokonalé rovnováhy.

Pokud máte takovouto zkušenost s lékárnickými váhami, už nikdy si nebudete představovat člověka ve znamení Vah jako klidnou, dokonale vyrovnanou, vlídnou, laskavou a okouzlující osobnost. Budete si představovat člověka, který má takovou povahu jen polovinu času. V druhé půlce může být otravný, hádavý, paličatý, neklidný, deprimovaný a zmatený. Váhy jsou nejdřív nahoře a potom dole. Vyletí jedním směrem a potom druhým. Najednou, jako u skutečných vah - perfektní rovnováha. Ale než dosáhne této božské rovnováhy, vždy přichází období kolísání.

Kromě Venušina dolíčku neexistuje typické poznávací znamení Vah. Mohou je mít na tvářích nebo na bradě, ale nenajdete-li je na obličeji, zkontrolujte jim kolena. Rysy Vah jsou vždy rovnoměrné a dobře vyvážené. Jsou příjemné, ale nepřitahují pozornost. Dokonce i když jsou rozzlobení, nějak se jim daří stále vypadat mírně nebo alespoň neutrálně. Hlas je velmi melodický a jasný jako zvon a tito lidé ho zřídka zvednou do pronikavé nebo ječivé polohy. Všimněte si jasného zpěvného smíchu, který zvoní veselím. Jak ho jednou uslyšíte, hned tak ho nezapomenete. Ústa mají většinou ve tvaru luku a rty "jako třešně". Typický obličej Vah vám nejvíc připomíná bonboniéru nebo cukroví, někteří vypadají jako lízátka nebo karamelový pohár se šlehačkou. Také rádi tyto věci jedí, takže jestli tohle nějaké Váhy čtou, asi budou omdlévat hladem.

Většina Vah je plná křivek. Mají často kudrnaté vlasy. Nemusí být nutně obézní (i když ascendent v Býku může vyprodukovat pěkně vypasené holuby). Dokážou vás obalamutit, když drží dietu a dosáhnou celkem štíhlé postavy, ale spíš budou oblé jako přesýpací hodiny. Hledají harmonii. Přesto se mnoho Vah nadměrně přejídá, příliš pije nebo miluje, a tím harmonii zcela zničí. Zjistíte, že nemálo těchto lidí se neubrání extrémům.

Teď si asi myslíte, že narodit se přitažlivý a s dolíčky, hledat spravedlnost a krásu, být příjemný a snadno potěšitelný je požehnání. Asi si představujete, že jemnost a inteligence, půvab a pochopení jsou dary sudiček. Možná máte pravdu. Když jsou Váhy vyrovnané, jsou neobyčejně líbezné, jako když potkáte anděla z ráje. Problém je ta pohádková kmotra. Neustále totiž ťuká na jednu stranu vah svou kouzelnou hůlkou a tím je rozkolísává. Nejdřív strhnou konverzaci na sebe, a potom pozorně poslouchají s lichotivým zájmem. Když se ostatní perou, ony hrají roli smírčího soudce a všechny uklidní. Potom najednou otočí, úmyslně se v diskusi postaví na opačnou stranu a začnou hádku čistě pro potěšení.

Toto znamení je známé jako líné Váhy, a to je další rozpor. Váhy mohou být natolik pracovité po celé dny, týdny nebo měsíce, že jim nezbývá čas na oddech. Najednou se zhroutí a řeknou: "Jsem utahaný." A předvedou vám nejlepší imitaci lenosti, jakou jste kdy viděli. Jakmile jednou vypnou, dokud to jde, nehnou ani prstem. Musí vyvinout hrozné úsilí, aby zvedly lžíci nebo sklenici (i když to nakonec zvládnou). Je-li v dosahu nějaká ochotná duše, budou očekávat, že je bude obsluhovat od rána do večera. Žádné napomínání ani křik na ně nezapůsobí. Jako kdyby byli v jiném světě. Po nějakém čase, když naberou čerstvé síly, pocítí vzedmutí energie, vstanou a začnou zase dřít do úpadu.

Instinkt pro zachování duševního zdraví udržuje většinu lidí ve znamení Vah duševně zdravých a tělesně fit. Největší hrozba pro jejich zdraví může být v přehnaném množství konzumovaného jídla či alkoholu. To může způsobit obezitu, žaludeční potíže, vážné poškození ledvin nebo prudké bolesti hlavy, které se intenzitou vyrovnají migréně. Propadnutím depresím může vést ke svědění kůže a dokonce akné.

Charakter Vah se skládá ze zhruba stejných dílů vlídnosti, laskavosti, spravedlnosti, paličaté hádavosti, tvrdohlavého odmítání kapitulace, filozofické logiky a nerozhodnosti.

Váhy se s vámi budou hádat, kolik je hodin, když si myslí, že se vaše hodinky opožďují o dvě vteřiny. Nezkoušejte uplatnit zevšeobecnění typu: "Teenageři ruinují naši zemi." Dostane se vám logické, pečlivě promyšlené dizertace o mírových sborech a kolik je na světě báječných mladých lidí, přestože jeho vlastní děti jsou odmlouvající spratci, které vyhodili ze školy. Poznamenejte třeba: "Právní systém je dneska tak zkorumpovaný, že všichni soudci a právníci jsou nepoctiví," a ten člověk vám bude hodiny vykládat o neotřesitelné ochraně justice v této zemi. Nikdy neříkejte: "Je hloupost žít ve městě, když můžete bydlet na venkově. Nedá se to srovnat." Zvlášť poslední věta je obrovská chyba. Stačí zmínit slovo srovnání a průměrné Váhy jsou ve svém živlu. Vydrží srovnávat celou noc s přestávkami na občerstvení. Budou vynášet do nebe krásy a výhody měst ve srovnání s venkovskými oblastmi apod. Ve svých hádkách je Váhám v podstatě jedno, na kterou stranu se v těchto sporech postavit. Hlavně že ten druhý má opačné mínění. Někdy, když se začne nudit, přeskočí z jedné strany na druhou v polovině debaty. V průběhu této neustálé logické dedukce se bude pokoušet zůstat spravedlivý. Váhy děsí jakékoliv stopy předsudků, nespravedlivého obvinění i slepé víry. Pátrají totiž po skutečné pravdě, přesné rovnováze, která dává správnou odpověď po zvážení všech možností.

To ovšem strhuje Váhy do stavu trvalé nerozhodnosti. Dokonce i Váhy s velkým sebeovládáním činí nerady okamžitá rozhodnutí, aniž by vzaly v úvahu všechny alternativy. Spravedlnost se může stát fetišem. Někteří se nemohou rozhodnout, kterou botu si mají ráno nazout první, natož kterou nohou vstát z postele. Nemá rád, když na něj někdo při rozhodování spěchá. Netrpělivá osoba dokáže z povznesených Vah udělat zarytého paličáka, proti kterému je Býk jen slabým odvarem.

Velmi málo lidí ve znamení Vah jsou excentrici, kteří se rádi předvádějí. Většina z nich je spořádaná a vyrovnaná. Normálně jsou velmi poctiví a nedbalost nepatří k jejich nectnostem. Váhy si raději dají na čas, aby bylo všechno v pořádku, než aby začaly špatně a musely všechno opakovat. Nesnášejí přehánění a odpuzují je trapné projevy hněvu či vášně. Většina Vah má fantastickou schopnost soustředit se a přemýšlet o komplikovaných věcech.


Planetární vládce: Venuše
Živel: vzduch
Barva: světle modrá, růžová
Část těla: ledviny
Životní období: přechod od mládí ke zralosti
Roční období: začátek podzimu
Doplňující a protikladné znamení: Beran
Přírodní cyklus: přechod světla k temnotě
Zodiakální funkce: rovnováha, relace, harmonická dualita
Z knihy: Sluneční znamení - Linda Goodmanová