Jste zde

Jak poznáme BÝKA (21. 4. - 21. 5.)

BýkMuž BÝK
Žena BÝK

 

 

Jeden můj známý, který je blázen do cestování a už byl všude nejmíň dvakrát, mi vyprávěl, že nikdy nezapomene na první výlet parníkem do jižního Španělska. Jednoho dne, když seděl na palubě a obdivoval výhled do kraje, se v dálce objevila mohutná skála, která se jakoby vynořovala z jasně modrého Středozemního moře. Gibraltarský útes. Na mého přítele to udělalo mocný dojem a obrátil se k znuděnému výrostkovi, který seděl na židli vedle něj, a poeticky ho oslovil: "Není to nádherné? Celá století se o ten útes tříští tuny vody, bičují ho bouře, útočily na něj armády, civilizace přicházely a mizely, ale on je tu pořád. Nic ho nikdy nezmění a nic s ním nepohne." Výrostek zívl. "Jo. Připomíná mi mýho tátu."

Jeho otec se narodil v květnu. A tak poznáte Býka.Nejúrodnější místa, kde je hledat, jsou farmy, banky nebo realitní kanceláře, ale najdete je i na jiných pastvinách. Býci působí jako inženýři, filmové hvězdy, úředníci, zahradníci, králové a královny, kominíci, řezníci, pekaři a výrobci svící. Vždy ho poznáte podle rozhodného, mlčenlivého postoje. Dokud se s ním blíž neseznámíte, jeho nejdelší monology budou pravděpodobně "jo", "ne", "díky", "nashle", a často "e-e", což je náhražka pro "ani nápad". Působil-li při jeho narození silný vliv Blíženců, Berana nebo Střelce, může být povídavější a kráčet s větší vervou. Však typický Býk se raději pohybuje úsporně a moc toho nenamluví.

Stejně jako Gibraltar je silný a pevný a nic nenaruší jeho klid. Můžete ho polít vodou nebo mu u nohou zapálit oheň. Můžete mu bušit pěstmi do hrudi, hypnoticky na něj zírat nebo ječet z plných plic. S Býkem to ani nehne.

Zřídkakdy se žene dopředu a šlape vám na paty. Chce, abyste ho nechali na pokoji. Neotravujte ho a bude spokojený. Budete-li ho k něčemu nutit, zatvrdí se. Přeženete-li to, připravte se na zuřivý výpad. Celé měsíce i roky může projevovat dokonalý klid rovnováhu, vdechovat vůni květin a ignorovat nervózní rej kolem sebe. Potom nečekaně přijde den, kdy někdo na jeho široká ramena naloží příliš. Zafrká, hrábne nohou, přivře oči - a zaútočí. Kliďte se mu z cesty tak rychle, jak jen dovedete a zachraňte si život! Býkova povaha je zřídka impulzívní, ale jakmile se rozzuří, zničí všechno, co mu přijde do cesty, včetně Štírů. Zničí není správné slovo. Spíš zdemoluje. Může chvíli trvat, než se usadí prach a nastane zase klid. Někteří Býci se natolik ovládají, že ztratí kontrolu jen jednou či dvakrát v životě. Dokonce i ti prchliví nevybuchnou víc než jednou či dvakrát za rok. Přesto je dobře si pamatovat, že tento člověk se obvykle nenaštve jen trochu. Je-li incident natolik velký, že ho vyburcuje z klidu, místo obyčejného hněvu můžete čekat slepou zuřivost.

Mnoho lidí v tomto znamení připomínají býka. Muži mají krk vždy objemný nebo svalnatý, ramena, hrudník a záda široké a silné. Oči ženy jsou klidné a průzračné, ale zároveň má pevný pohled. Celé tělo je souměrné, ať je malé nebo velké. Uši jsou malé a přiléhají k hlavě. Při jídle žvýkají pomalu a mívají vynikající zažívání. Ne všichni, ale hodně Býků má vlnité nebo kudrnaté vlasy, zpravidla tmavé, stejně jako oči a pleť. Dokonce i občasní blonďatí Býci s modrýma očima a světlou pletí nikdy nevzbuzují dojem křehkosti duše či charakteru.

Opačné pohlaví Býka silně přitahuje, ale nemá ve zvyku se bojovně hnát za jakýmkoliv druhem potěšení. Dává přednost tomu, že k sobě lidi přitahuje. Proč by měl mrhat energií a honit se za nimi? Typickým znakem Býka je pasivita. Snahu po získání popularity nemají v povaze. Chcete-li s Býkem mluvit, zavolejte mu. Bude vám k dispozici. Hodíte-li mu návnadu ve formě kamarádství nebo milostného vztahu, když bude mít zájem chňapne po ní. Na rozdíl od družnějších znamení bude vědět, co s ní dělat.

Když mu něco nejde pod vousy, dovede být rozmrzelý a trucovat, ale není nervózní typ.Ukvapené jednání nepatří k jeho špatným stránkám. Pospíchá pomalu.

Býci jsou domáčtí tvorové. Změna ho vyvádí z míry. Jsou požitkářští a poživační.

Průměrný Býk se těší výbornému zdraví a má silnou konstituci. Nic ho jen tak nepoloží na lopatky, ale octne-li se na zemi, může se uzdravovat pomalu, hlavně kvůli tvrdohlavému odmítání lékařských nařízení. Je spíš pesimistický.

Nemá cenu říkat Býkovi, že je tvrdohlavý. Nemyslí si to. Je trpělivý. Vůbec není umíněný - jen rozumný a odhodlaný.Za celý život nepochopí, proč ho lidé tak nespravedlivě soudí. Pravda je, že Býk je tak tvrdohlavý, jak jen lidská bytost může být, aniž by se proměnila v kámen.

Přesto se Býci mohou oprávněně hlásit k jedno ctnosti - trpělivosti. Mnozí snášejí citovou a fyzickou zátěž celé roky bez jediné stížnosti. Čím víc se vrší problémy, tím víc síly získává Býk k jeho snášení. Jeho oddanost rodině a přátelům často přesahuje veškeré chápání. Mnoho žen i mužů zasluhuje zlatou medaili za statečnost, kterou projeví tváří v tvář ranám osudu, jež by dávno zlomily jedince narozené v jiných znameních. Dobrá. Uděluji Býkům řád za jejich duševní sílu. Ale stejně jsou paličatí.

Býkovu chuť k jídlu hned tak něco nepokazí. Má výborné zažívání.

Býkův humor je srdečný, zemitý a hravý. Tito lidé jsou zřídka krutí nebo pomstychtiví, pokud vůbec. Je zajímavé, že krutí býci mají často při narození hodně planet ve znamení Berana.

Býk je zřídkakdy bez peněz. Ne každý je milionář, ale ve frontě na polévku jich moc nenajdete. Rád buduje své království pomalu, ale jistě. Vědomí, že s penězi se pojí moc, dostatečně uspokojuje jeho potřebu bezpečí. Dřív nebo později přijde Býk k penězům a obvykle si je udrží. Váží si peněz a majetku stejně jako rodiny, ale není lakomý.

Hluboce na něj působí dobré obrazy a symfonie. Každý Býk má v sobě aspoň stopu lásky k umění a hudbě, jež s sebou nese planeta Venuše. Je zapřísáhlým nepřítelem mrhání a výstředností.

 

Planetární vládce: Venuše
Živel: země
Barva: jemně zelená
Část těla: ústa a hrdlo
Životní období: dětství
Roční období: střed jara
Doplňující a protikladné znamení: Štír
Přírodní cyklus: rozvité pupeny, zeleň, bohatství míz a šťáv
Zodiakální funkce: vstřebávání, osvojování

Z knihy: Sluneční znamení - Linda Goodmanová