Jste zde


Dobrý zrak bez brýlí IX. - Příčiny očních neduhů 2
František Vícha

Dobrý zrak bez brýlí

Tedy léčení šedého zákalu: uvolňování dlaněmi, houpání, cvičení krku, procvičování očních svalů a další metody pro uvolňování očí, jak byly uváděny v předchozích kapitolách této příručky. Člověk jim musí věnovat maximum času, který si během dne může dovolit.

 

Pak je tu pročišťování těla od toxických látek, které jsou zodpovědny za vznik šedého zákalu.

Zahájíme půst v délce od tří do pěti dnů, nejlépe pitím pomerančové šťávy, vody neb obojího a to s ohledem na věk a vitalitu pacienta. Po tomto počátečním postění by měla nastoupit dieta podle dále uváděného návodu a to dalších 10-14 dnů.

  • Snídaně: pomeranče nebo grapefruity
  • Oběd: syrový salát podle možností ročního období (v pěkné úpravě). K ochucení salátu používejte olivový olej a citrónovou šťávu. Žádný ocet.
  • Dezert: hrozinky, namočené švestky, fíky nebo datle.
  • Večeře: znovu syrové saláty nebo 1-2 zeleniny dušené v jejich vlastní šťávě, například špenát, hlávkové zelí, květák, karotka, vodnice. (Brambory ne!)

Nesmí se přidávat žádný chleba ani nic jiného. Jinak je hodnota diety ztracena.

Večeři je možno zakončit několika ořechy nebo sladkými plody, jako jsou jablka, hrušky, grapefruity apod.

Po 10-ti až 14-ti dnech výše uváděné diety může pacient s šedým zákalem začít s plnou dietou podle tohoto popisu:

  • Snídaně: jakékoliv čerstvé ovoce, které se vyskytuje během sezóny (mimo banánů)
  • Oběd: hodně pestré saláty s celozrnným nebo křupavým chlebem (v originále Ryvita) a máslo. Nebo pečené brambory ve slupce s máslem.
  • Večeře: 2-3 dušené zeleniny (jiné než brambory) a sice s vejcem, sýrem, nebo s ořechy. Grilované nebo dušené ryby 1x týdně, kuře 1x týdně. Žádné jiné maso!
  • Dezert: pečená jablka, dušené švestky, nebo jiná čerstvá zelenina.

Krátký půst a perioda s omezenou dietou by se měla opakovat asi 2-3x do měsíce po tom, co se s léčením započalo, a pak znovu za 3 měsíce, jestliže je to nutné. Střeva se mají pročišťovat každý den (zde je výhodný příslušný jógický cvik, uvedený v závěru příručky). Během postění i déle se často sprchujte teplou vodou. Je to velmi důležité! Každodenní osušování těla do sucha a mnutí je velmi užitečné pro zesílení účinku tělesného vylučování. (Benjamin doporučuje užívat koupele s "Epsomovou solí" 2x týdně, dává se 2-3 libry - 800 až 1200 g - do lázně horké vody - název soli podle anglických lázní poblíž Londýna.)

Je rovněž velmi prospěšné oplachovat zavřené oči ráno a večer teplou vodou s obsahem Epsomové soli. (Oči musejí být dobře zavřeny.)

Pravidelně cvičte na čerstvém vzduchu nebo venku. Stejně tak jsou pro toto léčení důležité procházky, které by se neměly zanedbávat. Jestliže provádíte zde uváděnou eliminační léčbu spolu s očním cvičením svědomitě, budete brzy za své úsilí odměněni znatelným zlepšením zraku. Avšak v každém případě se vyplatí trpělivost a vytrvalost, a to jak pro oči, tak pro celkový zdravotní stav člověka.

Dieta je snad ze všeho nejdůležitější. Čím více se bude strava skládat z ovoce a zeleniny, potravin pročisťovacích, tím lépe. Nikdy nejezte bílé pečivo, cukr, pudinky, paštiky a těžká jídla, žádný silný čaj nebo kávu. Žádné alkoholické nápoje, koření, nakládané zeleniny, omáčky, nebo jiné pomůcky pro "trávení".

Upozornění: Lidé starší a ti, kteří mají chatrné zdraví, by neměli provádět žádné tvrdé postění ani intenzívní dietní léčbu bez porady s kompetentním odborníkem. Ti, kdo mají potíže se srdcem, by měli být rovněž při dietě opatrní. Lidé s vadným srdcem nemohou provádět teplé koupele s Epsomovou solí. Po každé koupeli očí s Epsomovou solí by se měly oči velmi pečlivě umývat studenou nebo ochlazenou vodou.

 

Šedý zákal a makrobiotika

Šedý zákal se vyvíjí dlouhou dobu a jeho příčinou je všeobecně "expanzivní způsob stravování", což zahrnuje kávu, cukr, citrusové plody, silné drogy, mléčné produkty apod. Další okolností je přemíra živočišných tuků z konzumace masa, vajec, sýrů, másla a dalších mléčných potravin. Ke zmírnění nebo i léčení šedého zákalu se vyhýbejte těmto potravinám a začněte se standardní makrobiotickou životosprávou.

Pomáhají také obklady z teplé vody nebo teplého čaje Bancha, přikládané na oči 5-6x za den. Doporučuje se kapat do očí 1-2 kapky filtrovaného sezamového oleje, k urychlení snížení vlivu Jin. Takto se podle M. Kušiho dá vyléčit šedý zákal během 3-4 měsíců.