Jste zde


Jak na afty a opary přírodní cestou
Esoterika.cz

Objeví se znenadání a jen málokdo je imunní. Bolestivé vřídky na rtech a v ústech, ať už to jde o opary nebo afty, se prostě občas rozhodnou znepříjemnit nám život. Víte ale, že takovou svízelnou situaci můžete řešit i přírodní cestou?

Kde se vezmou afty?

To je velmi dobrá otázka. V případě aftů se to vlastně úplně neví. Vznikají třeba při oslabení imunity. Na afty více trpí děti nebo kuřáci. Vliv na jejich vznik mají ale i hormony a nespočet dalších faktorů.

Pro lepší zhojení afty dezinfikujte

V přírodě roste nespočet bylinek obsahujících silice s antiseptickými účinky, které afty ošetří a udrží v čistotě.
  • Hřebíček
Hřebíčková silice je královnou mezi silicemi pro péči o ústa. Má dezinfekční účinky a dokonce tlumí bolest. Ale pozor, silice je velice silná. Používejte ji proto zředěnou.
  • Oregáno
Z kuchyně se zatím nevzdálíme. Další přírodní ingrediencí, která je skvělá k ošetření aftů, je oregánový olej. Nezřídka je proto součástí přírodních mastiček na ošetřování aftů.
  • Šalvěj
Dezinfekční a stahující účinek má šalvěj. Pokud doma najdete šalvějový čaj, uvařte si silný odvar a používejte k vyplachování úst.
  • Heřmánek
Hermánek ve výčtu bylinek na pomoc s afty prostě nejde nezmínit. Tahle univerzální léčivka s protizánětlivými a antiseptickými silicemi vám dobře poslouží jako čaj nebo kloktadlo.
  • Propolis
Látka, kterou včely používají k dezinfekci úlů a lidé si ji od nich berou, je propolis. Propolisové kapky jsou bohaté na antioxidanty a protizánětlivé látky a dobře hojení sliznice v ústech podpoří. A jestli doma propolis nemáte, zkuste afty potřít třeba jen samotným medem. Také on má totiž dezinfekční účinek.
  • CBD
Konopí se jako léčivka používá už od pradávna. Zkuste proto na afty dávat výtažek z konopí bohatý na CBD. Při potížích s afty dbejte na pořádné dávky vitamínů B ve svém jídelníčku. Skvělým zdrojem “Béček” jsou mléčné výrobky, maso, luštěniny, ořechy nebo pivovarské kvasnice.

Nakažlivé opary

Na rozdíl od aftů je původce oparů jasný. Opar vyvolá herpetický virus. Nakazit se můžete od jiného člověka přímo nebo i skrze kontaminované předměty (například sklenici nebo půjčený ručník). Když se jednou nakazíte, virus už ve vašem těle zůstává. Při oslabení imunity nemocí nebo stresem se pak rázem může znova vyklubat na rtu, v horším případě pak i jako pásový opar.

Zakročte proti oparům co nejdříve

Nečekejte až se dostanete do fáze, kdy se vám na rtu vyrojí mokvající puchýřek a budete potřebovat léky na opary. Jistě uznáte, že je lepší se až do této fáze nedostat. Jak to ale udělat?
  • Ošetřujte rty
Už při prvním podezření, že se dělá opar, na rty použijte přípravky obsahující třeba tea tree olej nebo výtažek z konopí. Pomoci dokáže i šalvěj.
  • Obohaťte jídelníček o lysin
Co je to lysin? Lysin je aminokyselina vyskytující se v běžně v bílkovinách. Tělo si ji samo neumí vyrobit, přijímáme ji proto v potravinách. Lysin herpesům neprospívá. Doslova jim bere sílu. Bohatě je lysin zastoupený v parmazánu, hovězím mase, tuňákovi, sóji nebo dýňových semínkách. Pokud opary trpíte často, zkuste ho doplnit třeba i za pomoci doplňků stravy.
  • Podpořte imunitu
Imunita pro správné fungování potřebuje minerály selen a zinek. Zinek stejně jako lysin najdete v potravinách jako červené maso nebo v semíncích. Cenným zdrojem selenu jsou pak také para ořechy. Samozřejmě je ideální se nákaze Herpes virem zcela vyhnout. Pokud má někdo ve vašem okolí opar, měl by mít ideálně třeba svůj vlastní hrnek. Pokud vy sami máte opar, buďte také k lidem ve svém okolí ohleduplní. Bolestivé opary před vysycháním a praskáním chraňte diskrétními náplastmi. Pamatujte ale, že ani překrytí oparu hojivou náplastí šíření oparu účinně nezabrání. Zdroj obrázku: yurakrasil / Shutterstock.com