Jste zde


Jak být kreativní
Daniela Ramonová

Jak být kreativní

Jeden z nejúžasnějších darů, kterého se nám od přírody dostalo, je dar kreativity a tvořivosti. Bohužel, pro mnohé je to dar, který zůstává často nerozbalený. Jsme bytostmi zvyku a rutiny.

 

 

Co s tím? Buďte kreativní!

    • zlepšujte a rozvíjejte své tvořivé schopnosti
    • dělejte i malé, zdánlivě nepodstatné věci víc kreativně
    • podporujte kreativitu ve svém okolí a pomáhejte ji rozvíjet
    • pracujte v kreativním zaměstnání, na kreativních projektech

 

Zkrátka, pokud chcete být víc kreativní, buďte. A podporujte všechny ostatní, aby byli. Ne všichni můžou změnit svět. Ale my všichni můžeme změnit sami sebe. Zvláštní je, že pokud dokážeme změnit sebe, změní se i svět kolem nás.

Ne každý z nás může být Micheal Jordan, Jennifer Lopez, Bill Gates. Ne každý umí naplno využít svůj talent, schopnosti, vyprovokovat vlastní štěstí nebo změnit osud. Ale každý z nás může být a je, bez toho, aby si to uvědomoval, tvořivá, kreativní osoba.

Kdo z nás opravdu svůj den "tvoří"? Pokud vám tato otázka zní zvláštně, pravděpodobně jste ještě svůj dar kreativity neotevřeli. Pokud váš den začíná zapnutím automatického pilota, který váš život řídí od chvíle, kdy se proberete ze spánku až pokud večer zase neusnete, je na čase něco změnit. Jednoduchý a zábavný způsob je prostě vytvořit si během dne takové momenty, které stereotyp všedních dnů nějak naruší. Máme pro vás pár tipů, jak svou vlastní kreativitu v sobě probudit a vyprovokovat k akci.

1) Jestli máte rádi svíčky, dejte si 2-3 na váš pracovní stůl a občas si je i během pracovní doby zapalte. Připomeňte si tak to, že pro mnoho lidí, které denně potkáváte, přinášíte světlo do života. Ale pozor, aby jste nepodpálili celou firmu.

2) Pokud je to možné, poslouchejte v práci vaši oblíbenou hudbu. Samozřejmě tak, aby jste tím nikoho nerušili. Například během telefonování příjemná hudba pomáhá upokojit hlas a pozitivně tak působíte na člověka, s kterým komunikujete.

3) Zpříjemněte si cestu do práce. Pokud používáte MHD, vystupte o zastávku dřív a zbytek cesty skutečně prožívejte všemi smysli. Dýchejte zhluboka (když to stav ovzduší dovolí), dívejte se kolem sebe, všímejte si chvátajících lidí... Víte vůbec, jaké květy a stromy rostou ve vašem okolí?

4) Vyzdobte si své pracovní prostředí. Obklopte se věcmi, které máte rádi a které vás inspirují - fotky, obrázky, květiny, suvenýry, dárky,... samozřejmě dbejte na to, abyste měli dostatek místa na práci.

 

Domácí úkol:
Tenhle týden se pokuste uvědomit si alespoň tři věci, které děláte už automaticky a vymyslete něco, čím byste je oživily. Možná jsou to věci nepříjemné, nudné, únavné,... Zkuste je tedy změnit na zábavné a inspirující! Buďte kreativní!