Jste zde


Zápisník snů
Jiří Provazník

Zápisník snů

Již od nejstarších dob lidského rodu dumal člověk nad druhou polovinou svého života. Nad tou která je schovaná, záhadná, která nás děsí i přitahuje.Co se děje s člověkem když spí? Na tuto otázku i dnes nemáme zcela přesné odpovědi. Již staletí člověk věří, že jeho sny mohou mít nějaký význam. V dnešní době převládá názor, že sny jsou obrazem duševního stavu jedince, ale existuje spousta důkazů o snech, které předpovídají události do nejmenších detailů. Může se to stát každému. Někteří z nás se dostávají do situací, kdy mají pocit, že na některých místech už byly a že některé situace již zažili. Pro poskytnutí důkazu, že se vám tyto sny zdají, nebo pro další analýzu vašich snů použijte tu nejjednodušší metodu. Zapište si své sny! 

Pokud se probudíte ze snu který se vám zdá mimořádný, mimořádně živý nebo příliš realistický ihned se pokuste sehnat papír a tužku a sen si zapište co nejpodrobněji. Udělejte to jak při ranním tak i při nočním probuzení. Zkušenost prokazuje že většina snů rychle z naší paměti mizí, nebo ztrácíme důležité souvislosti. Obzvláště důležitá jsou čísla, číselné řady, obrazce nebo písmena. K popisu můžeme třeba lehce nakreslit malou kresbu toho co nás ve snu zaujalo nebo toho co jste nemohli přesně identifikovat.. Dobré je poznamenat si také vlastní pocity: jde-li o sen příjemný nebo skličující, zda jste měli strach o sebe nebo o někoho jiného a podobně. 

K těmto poznámkám se snažte dostat co nejdříve a doplňte je o další podrobné údaje. Důležité je samozřejmě datum a čas kdy se sen zdál. Datum můžete zapsat i jako noc z xxx na yyy. Poznamenejte si zda se jednalo o dny pracovní, svátky či dovolené. U času stačí poznamenat jde-li o ráno, hlubokou noc, nebo zdá-li se vám sen krátce po usnutí. Zkuste si vybrat ze snu podle vás důležité věci, osobnosti a děje. Poznamenejte si je mimo hlavní téma snu.

Dalším důležitým faktorem pro snění je vaše strava. Poznamenejte si proto potraviny z nichž se skládaly hlavní chody předchozího dne. Pokud jste použili nějaké látky navozující změnu lidského chování je samozřejmostí si to také zapsat. Mezi to patří i alkohol, tabák a káva. 

Posledním faktorem který výrazně ovlivňuje vaše sny je váš stav. Především zdravotní stav. Poznamenejte si pokud máte rýmu, horečku nebo závažnější projevy chronických nemocí. A pokud vás něco výrazně v minulých dnech rozrušilo, nebo pokud se již delší dobu zabýváte nějakou myšlenkou, rozhodně nebude vadit když si to k tomu všemu poznamenáte.

Z takto obsažným popisem snu si teď poradí většina novodobých lovců snů. S důstojným a kritickým odstupem se vrhnou do analyzování vašich snů a brzy přijdou na to co vaše sny znamenají. A pokud na to nepřijdou, nevadí. Je zajímavé, mystické i strašidelné s odstupem času pročítat svůj zápisník snů.



Velký Internetový Snář naleznete zde