Jste zde


Alternativní terapie: Deprese
Victorie.cz

Deprese je nejen normální lidský pocit, ale i vážný medicínský stav, a to z toho důvodu, že může být obtížné rozpoznat, kdy hledat pomoc a kdy akceptovat náš stav jako "přirozenou" reakci na neštěstí -ztrátu zaměstnání či někoho, koho máte rádi.

Pocit smutku následující zklamání nebo tragédii je normální a zdravý. Jestliže však přetrvává déle, než je pro vás, vaši rodinu a přátele přijatelné, lze jej pak právem označit jako depresi. Lékaři rozlišují obecně dvě formy deprese. První je exogenní (vnější), o té jsme se již zmínili. Druhá je endogenní (vnitřní), u níž není známa žádná jasná příčina. Ta je často spojena s jinými zdravotními stavy, jako je anémie či onemocnění štítné žlázy. Endogenní deprese je spojena s biologickými změnami v mozku a někteří lékaři ji přirovnávají k diabetu. Nefunguje látková přeměna ve vašem mozku, stejným způsobem jako při diabetu, kdy látková přeměna cukru je špatná, a aby byl tento nedostatek napraven, musíte užívat inzulin. Jiná forma deprese se váže na období zvýšené aktivity neboli mánie a je známa jako maniodepresivní psychóza. Ta může být často dědičná a dá se charakterizovat jako tendence k nadměrným výkyvům nálady. Postnatální neboli poporodní deprese, též označovaná jako "sedmidenní blues", je zapříčiněna hormonálními změnami po porodu a může být obzvlášť intenzivní a sužující.

Příčiny
Genetická dispozice, události v raném dětství, hormonální a chemická nerovnováha, události běžného života, nedostatek sociálního bezpečí, izolace a kulturní faktory vůbec se podílejí na vzniku deprese, jednoho z nejčastějších stavů. Přibližně 15 z každých 1000 pacientů odhaluje svému lékaři depresivní příznaky, zatímco daleko více jich s nimi bojuje jako "osamělí vojáci". Všeobecný průzkum nicméně dokazuje, že více než 75 procent lidí přiznává "ztrátu energie", že "nemají žádnou jiskru" a pociťují smutek.

Příznaky
Skoro všichni odborníci se shodují v tom, že deprese mnohdy zůstává nerozpoznána jak osobou, která ji zažívá, tak i lékařem či terapeutem, ke kterému se dostaví. Dochází k tomu proto, že se může projevovat fyzickými příznaky nebo opakovaným typem chování. Např. nutkavá krádež v obchodě je nejednou první známkou deprese. Klasické symptomy zahrnují ztrátu radosti ze života, nedostatek sebedůvěry a snížené sebehodnocení, pocit utrpení a zoufalství, nedostatek koncentrace, chronickou únavu nebo vyčerpanost, sebevražedné myšlenky. Tělesné příznaky jsou charakterizovány zpomalením pohybu (ohnuté držení těla), shrbenými rameny, bezvýraznou tváří, pomalou řečí, zpomalením činnosti zažívacího traktu, ztrátou chuti k jídlu, zácpou. Běžné jsou poruchy spánku. Často se objevuje časné ranní probouzení, jakož i hypersomnie -spaní po zazvonění budíku a pospánková únava. Deprese oslabuje sexuální energii, běžná je impotence nebo úbytek libida a u některých žen se může úplně zastavit menstruace. Neustálé "pobolívání" nejrůznějších částí těla spolu s bolestmi hlavy nejsou vzácností. Řada depresivních lidí přichází k lékaři s mírnou hypochondrií: každý kašel je potenciální rakovinou a každá bolest hlavy bude pravděpodobně od mozkového nádoru. Deprese muže být maskována ještě více a může se projevit jako závislost na alkoholu nebo drogách; opakované autonehody či promiskuitní sexuální chování jsou někdy "vnějším projevem" skryté hluboké deprese. Deprese je nejen velice běžná, ale též velice vážná. Muže skončit sebevraždou nebo se tímto způsobem projevit. Proto je důležité, abychom byli schopni objevit stopy deprese v raném stadiu, a započít s vhodnou léčbou.

Prevence a svépomoc
Je nutné oddělovat smutek a "zdravou" depresi od vážnějších druhů, protože jedním ze způsobů, jak překlenout období obtíží, ať je to ztráta zaměstnání, zpřetrhání vztahů, nebo smrt někoho milovaného, je přijmout změnu a prožít ztrátu, to znamená nebránit se citům. Dovolte sobě samým plakat, vyjádřete vaše pocity. Někdy může být při depresi zlost -"Proč mě nechal?" "Proč se to přihodilo mně?"

Pište si deník -to může být velice dobrý způsob, jak si ujasnit, co se s vámi děje. Rozmluva s přítelem je pochopitelně to, co bychom všichni potřebovali. Je to "přirozená" reakce, trochu jako když matka hladí dítěti poraněnou ruku či nohu. Právě u těch lidí, kteří jsou izolováni a nemají žádné přátele, mohou normální životní zklamání přerůst v depresi.

Začít cvičit je znamenitý způsob, jak pozdvihnout vaši náladu a zvýšit vaši energetickou hladinu. Koneckonců cvičení je nyní všeobecně "předepisovanou" metodou pro léčení mírné deprese (jogging, plavání, jízda na kole, skákání přes švihadlo). Deseti -až patnáctiminutové cvičení denně vám dovolí zbavit se tělesných příznaků způsobených depresí. Správné dýchání a relaxace také může prospět, ale cviky musí být zaváděny opatrně a pouze u těch, kdo trpí mírnou depresí.

Odměny a rozptýlení jsou běžné způsoby, kterými se všichni léčíme při mírných nebo dokonce i těžkých depresích. Trvají-li dlouho, mohou být škodlivé (tabák, alkohol, promiskuitní sex, drogy, uklidňující jídlo, nutkavé nakupování anebo prospěšné (poslech hudby, četba knih, masáž, návštěva u kadeřníka, hledání nových koníčků).

Dieta a výživa hrají velkou roli jak v působení na změny nálady, tak i při zbavování se deprese. Velká část ayurvédské léčby se zaměřuje na to, jak ovlivnit náladu a energetickou hladinu změnou stravy. Omezte kávu, čaj, kolové nápoje (stimulancia) a přejděte na plnohodnotnou stravu s množstvím vitaminu B1 (thiamin), vitaminu B6 (pyridoxin) a vitaminu C (kyselina askorbová). Užívejte jednu tabletu od každého dvakrát denně až po dobu jednoho měsíce. S pomocí zkušeného terapeuta lze sestavit speciální dietu na depresi.

Naturopatie
Doporučení budou obsahovat rady o stravě, cvičení a hydroterapii. Studené koupele časně zrána jsou užívány s velice dobrými výsledky v případě mírných až silných depresí, zvláště u těch, které jsou spojeny s myalgickou encefalomyelitidou či postvirovým únavovým syndromem.

Aromaterapie
Aromaterapie přináší úlevu od příznaků mírné deprese a smutku pomocí masáží. Do koupele můžete užít tyto oleje -bazalkový, šalvějový, z heřmánku římského, růžový a tymiánový (od šesti do osmi kapek vždy jednoho z výše uvedených). Oleje je možno také inhalovat z napuštěné tkaniny nebo kapesníku (tři kapky na tkaninu, pak vdechujte nosem přibližně minutu). Opakujte třikrát denně.

Bylinná medicína
Užívání léčivých čajů z bylin je běžnou metodou pří zvládání deprese (zkuste brutnák lékařský nebo sporýš lékařský). Šálek teplého čaje z rozmarýny nebo zázvoru pomůže zvednout náladu.

Klasická léčba
Důležitá se zdá být včasná diagnóza a nejvíce lékařů nyní bude ordinovat takové přístupy jako poradenství a antidepresiva. Antidepresiva musí být brána dlouhodobě (měsíce), aby se mohla projevit chemická změna, jíž se přisuzuje, že je příčinou deprese. V některých případech může být potřeba brát léky celý život. Těžké případy deprese s riziky sebevraždy budou hospitalizovány a -v případě, že nebudou reagovat na léčení -bude zapotřebí elektrokonvulzivní terapie (EKT). Existuje několik rozdílných skupin antidepresivních léků a léčení bude záviset na typu deprese. Dlouhodobé poradenství a psychoterapie jsou mnohdy voleny u exogenních depresí, zejména když došlo k vážné ztrátě nebo smrti (poradenství při úmrtí).



Zdroj: Alternativní péče o zdraví, Rodinný průvodce, vydalo nakladatelství Cesty

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.victorie.cz