Jste zde


Pryč s pupínky díky ovoci a zelenině
Hana Křenková

Výživa hraje ve stavu naší pleti obrovskou roli, hlavně pak ovoce a zelenina. Které druhy nejlépe předchází vzniku pupínků a nečistot pleti?

Zanícené pupínky, vyrážky, uhrovitost, to jsou problémy, kterými můžete trpět nejenom v pubertě, ale i v dospělosti. Pupínky jsou ucpané tukové žlázy v kůži, často s následkem bakteriálních zánětů, proto je nevymačkáváme, neškrábeme si je a nemneme, protože bychom infekci rozšířili na další místa v obličeji. Tyto symptomy má na vině hormonální nerovnost, vegetativní poruchy, poruchy v žaludeční a střevní oblasti, špatná výživa, dědičné faktory, stres.

Důležitou roli hraje to, jak se stravujeme a jaké vitaminy a minerály jídlem dostáváme do těla, protože tak vyživujeme i naši pokožku. Ovoce a zelenina mají plno těchto látek, a proto jsou nezbytné pro pěstování naši pokožky:

- Vitamin A brzdí tvorbu kožního mazu a nadměrné rohovatění kůže, proto by náš jídelníček měl denně obsahovat ovoce a zeleninu bohaté na karoten - brokolici, hlávkový salát, chřest, kadeřávek, zelené fazolky, hrášek, avokádo, papáju, broskve a meruňky.
- Zlepšení stavu pleti zajistíme přísunem selenu, který je obsažen v chřestu nebo česneku a dále vlákniny, na kterou je bohaté avokádo, jablka, švestky, brukve, mrkev, celer, chřest
- Zhoršená pleť před menstruací. Mnoho žen to zná - že se blíží menstruace poznají podle toho, že se jim zhorší pleť a naskáčou pupínky. Problém může tkvít v nedostatku vitaminu B, proto se zaměřte v tyto dny na zvýšenou konzumaci sóji, avokáda a banánů.

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.victorie.cz