Jste zde


Přírodní mýdla versus syntetická mýdla
Doktorka.cz

Snad žádné slovo nebylo přehnaněji nadužíváno a významově překrucováno než slovo "přírodní". Není zrovna správné definovat přírodní produkt jako výrobek bez chemie, protože vše na této zemi je složeno z chemických prvků. Někdy se tedy označuje za "organický", ale i toto slovo slouží pouze pro oko pozorovatele. Stejná je také pravda o frázi "bez surovin živočišného původu". Někteří lidé například nechtějí používat včelí vosk, protože jej řadí do živočišných produktů.

Já od pojmem přírodní mýdlo chápu takové mýdlo, které je složeno pouze z takových látek, které se v přírodě nacházejí a jsou vyhledávány pro své příznivé účinky na pleť. Pod pojmem syntetické mýdlo rozumím mýdlo, které bylo vyrobeno z laboratorně vytvořených chemikálií, aby tím dostalo podobu mýdla a určitým způsobem se v různých prostředích chovalo. Všechna mýdla mají chemické přísady, ale o přírodních mýdlech můžeme smýšlet jako mýdlech vytvořených podle přírodních zákonů a o mýdlech syntetických jako o umělých čistidlech - syntetických imitacích opravdových věcí.

Pro výrobce mýdel je rozhodně lákavé přiklánět se k syntetikům a přírodní materiály ponechávat stranou. Syntetika jsou ve většině případů stabilnější. Proto jsou také dlouhodobě levnější a - ne jako tuky a oleje, jejichž cena se lehce liší od rostliny k rostlině, od sezony k sezoně a od regionu k regionu - byly stejné včera, jsou stejné dnes a budou i zítra. Gram takové chemikálie, vzorek a voilá- perfektní kopie.

Jak se stále více a více spokojujeme se syntetiky ve všech oblastech našeho života, riskujeme tím, že ztratíme přirozenou obranyschopnost, a tím zesilujeme vlastní závislost na mohutnějším vstupu syntetik na scénu. Péče o pleť je pouze jednou z tváří tohoto fenoménu. Naše pokožka je mimořádně schopná postarat se sama o sebe tak, aby nás chránila. Ovšem tím, že se otevíráme vzrůstajícím kvantům necitlivých cizích substancí, měníme přirozené chemické prostředí těla a necháváme naši pokožku bez vlastní přirozené ochrany. Riskujeme závislost na silnějších a agresivnějších umělých přípravcích, které nahradí přirozený systém funkcí těla. Musíme si však každý sám za sebe zvolit, jakou cestou se dát, zda důvěřovat přírodě, či se spolehnout na laboratorní výtvory.Zdroj: Susan Miller Cavitch - Přírodní mýdla - Výroba mýdel na bylinném a rostlinném základě, nakladatelství Pragma

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.doktorka.cz