Jste zde


Léčivé bylinky - Lopuch větší (Arctium lappa L.)
Hana Křenková

Bylinky jsou odjakživa významným pomocníkem při léčení různých obtíží. Na co která je a jak nám může pomoci?

Popis
Lopuch je jedna z největších bylin naší květeny. Všechny naše lopuchy zvané též "hořké lupeny", jsou dvouleté. Z vřetenovitých kořenů vyrůstá větvená až 2 m vysoká lodyha, která prvním rokem vytváří růžici velikých přízemních listů a druhým rokem lodyhu s květy. Listy má střídavé, vejčité až slabě srdčité, oddáleně zubaté, na rubu šedě plstnaté. Kulaté červené úbory jsou uspořádány v chocholičnatém květenství, lehce pokrytá pavučinovým závojem. Plodem jsou nažky s krátkým pápěřím. Dosahují až 7 mm délky. Kvete v červenci a srpnu.

Výskyt
Roste v Evropě, v Asii, v Africe a v Americe. U nás většinou u plotů, na okrajích cest a na rumištích.

Užívaná část
Kořen (Radix bardanae).

Sběr a úprava
Kořen se sbírá nejlépe na podzim (v září a v říjnu), ale sklízet se může i na jaře (v březnu a dubnu). Nepříjemně páchne. Rychle se omyje, půlí a suší. Umělá teplota nemá,překročit 50°. Starý dřevnatý kořen je málo účinný, a proto se nesbírá. Účinnost kořene se nejlépe zachová tím, že se před sušením asi na 3 minuty ponoří do vroucí vody. Droga má slabý pach a chutná slizovitě a nasládle hořce. Snadno přijímá ze vzduchu vlhkost. Skladovaná se musí občas dosušit. Účinné látky a působení

Obsahuje hlavně silici (0,2 %), sliz, tříslovinu, 45 % inulinu, minerální látky, lappin, glykosid arkciin a složky fytoncidní. Lopuch je dosud chemicky i farmakologicky málo probádán. Příznivě působí při poruchách trávicího traktu a posiluje odolnost organismu. Podporuje vyměšování moči. V literatuře se uvádí, že je to prostředek, který svou účinností převyšuje cizozemskou sarsaparillu.

Užití
Vnitřně v nálevu jako mírné diuretikum a roborans (1 čajová lžička, tj. asi 4 g řezané drogy na šálek vody nebo 6-12 g prášku) při zvýšeném zadržování vody v těle a jako posilující léčivo v rekonvalescenci a při jarní únavě. V poslední době se užívá jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky. Ale hlavně se používá zevně při kožních afekcích: ekzémech, hnisavých procesech, špatně se hojících ranách a při seborhei vlasové pokožky.

Poznámka
Stejně jako lopuch větší můžeme použít lopuch menší a lopuch pavučinatý.Zdroj: Naše rostliny v lékařství, Korbelář Endris, nakladatelství Avicenum

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.victorie.cz