Jste zde


Léčivé bylinky - Hluchavka bílá (Lamium album L)
Hana Křenková

Bylinky jsou odjakživa významným pomocníkem při léčení různých obtíží. Na co která je a jak nám může pomoci?

Popis
Vytrvalá pýřitá bylina až 50 cm vysoká. Lodyhy jsou přímé, nevětvené, hranaté, dole olysalé a fialově naběhlé. Listy jsou vstřícné, podlouhle vejčité, hrubě pilovité, jemně chlupaté, až 3 cm dlouhé. Květy jsou souměrné, obojaké, sestavené do lichopřeslenů; mají barvu nažloutlou. Kalich je pětizubý, koruna dvoupyskatá. Plodem jsou tvrdky vejčitého tvaru. Kvete od května do září.

Výskyt
Hluchavka je rozšířená po celé Evropě. U nás roste nejčastěji v křovinách, v příkopech a na rumištích.

Užívaná část
Květ

Sběr a úprava
Květ, resp. jen květní koruny se vytrhávají za suchého počasí v květnu až září. Druhy kvetoucí nachově nebo žlutě jsou bezcenné. Hluchavka se suší pokud možno rychle ve strnu. Umělá teplota při sušeni nemá překročit 35°. Droga je téměř bez pachu a má slabě hořkou chuť. Snadno vlhne a hnědne, zejména pomačkaná, a tím se stává nepoužitelnou. Doporučuje se po přirozeném sušení ještě krátké zahřátí umělou teplotou.

Účinné látky a působení
Obsahuje hlavně slizové látky, katechinové třisloviny, silici, flavonové glykosidy, isoquercitrin, saponin, cholin a biogenni aminy histamin, tyramin a metylamin. Hluchavka použitá zevně má účinek hyperemizující: překrvuje kůži a zmenšuje místní dráždivost. Vnitřně v nálevu působí protizánětlivě a mírně diureticky. Ulehčuje odkašlávání, hlavně pro svůj obsah saponinů.

Užití
Vnitřně v nálevu jako expektorans (několikrát denně 2-3 čajové lžičky na šálek vody) při zánětech horních cest dýchacích, chronické bronchitidě apod. Upravuje střevní činnost a reguluje stolici. Zevně jako adstringens v koupelích a obkladech při pyodermiích, mokvavých ranách, abscesech, furunkulose, hemoroidech apod.



Zdroj: Naše rostliny v lékařství, Korbelář Endris, nakladatelství Avicenum

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.victorie.cz