Jste zde


Jak správně připravovat čaj - čínská metoda Guywan
Sofie Danae

Guywan v mandarínské čínštině znamená "zakrytý šálek". Skládá se z podšálku, šálku a pokličky, a to všechno pěkně pohromadě. Tento geniální vynález pochází z Číny z pradávných časů dynastie Ming (kolem roku 1350), coby nejjednodušší a nejvýhodnější způsob, jak si vychutnat čaj. Nejvíce jeho přednosti oceníte v případě čaje zeleného, pro který byl také původně vymyšlen, ale hodí se i pro přípravu jiných druhů. Nejspíš vám bude déle trvat, než si přečtete tento článek, než si osvojit samotnou metodu přípravy čaje Guywan.

 

 

Přiměřená dávka na jeden šálek se nasype dno. Nejlépe se čaj vyjímá v kontrastu s bělostí porcelánu (vzhled čaje před louhováním, během něho a po něm je v Číně velmi důležitý). U černého čaje, oolongu a druhu Pu-Er začněte "opláchnutím", jako by na něm byl usazen prach, což bylo za dávných časů dost pravděpodobné. První vodu, kterou čaj zalijete - asi do poloviny guywanu - ihned slijete. K tomu se používá poklička přidržující lístky v šálku. Šálek se přitom nikdy nezvedá z podšálku. Pak zvednete guywan k nosu, odkryjete ho a vtáhnete aroma, vycházející z čajových lístků. Až teď, po vychutnání vůně, znovu vlijete vodu a začnete louhovat.

 

Bílé a zelené čaje není třeba "oplachovat" a louhují se bez pokličky. Voda se nelije přímo na lístky, ale na stěnu šálku, takže v něm víří. Lístky plavou, pak se pomalu uklidní a padají před vašima očima ke dnu. Můžete v klidu sledovat tento kouzelný balet, při němž se uvolňují látky, zbarvující vodu. Přibližně po jedné minutě je vhodný čas pro první zkušební doušek a někdo ani nepočká, až se potopí poslední lístek.

 

Jste-li pravák, dejte podšálek s šálkem na dlaň pravé ruky a palcem přidržujte okraj šálku. Obrácenou pokličku užijte jako pádlo a jemně jí promíchejte povrch nápoje. Čajové lístky se tím dostanou do pohybu. Chcete-li se napít, přidržte levou rukou pokličku a mírně ji nadzvedněte a posuňte. Tím máte zaručeno, že ven nevyklouznou i čajové lístky. Držte pokličku ve vhodném úhlu a nakloňte potom k ústům guywan, který držíte v pravé ruce spolu s podšálkem. Všechno je to mnohem jednodušší, než jak to vypadá - rychle zjistíte, jak na to a brzy budou vaše pohyby elegantní a ladné.

 

Vodu můžete přidávat až do té chvíle, kdy čaj poskytuje nové a nové potěšení z lístků. Když ale vodu naléváte potřetí, je správné nalít ji přímo do středu šálku, aby se narušila jednolitost hmoty. Každý čínský čaj může být vícekrát louhován a je zajímavé, jak rozdílnou chuť nabízí nápoj z druhého, třetího a čtvrtého louhování ve srovnání s prvním.

 

K přípravě bílého a zeleného čaje je důležité použít vodu teplou asi 70 až 80 stupňů Celsia - platí zde, že čím jemnější čaj, tím nižší teplota. Příliš horká voda dává nápoji žlutavý nádech, což je neklamná známka toho, že lístky se nevylouhovaly, ale povařily. Naproti tomu, čím je voda chladnější, tím déle můžete lístky louhovat. Pro získání velmi jemného zeleného čaje je vhodnou dobou asi jedna minuta a při louhování dalšího nálevu se čas mírně prodlužuje.

 

Čekáte-li hosty, použijte větší guywan, nápoj z něho ve vhodnou chvíli slijte do džbánků a z toho potom už dále nalévejte čaj do malých šálků. Další možností je to, že každý z hostů má svůj vlastní guywan a obsluha spočívá pouze v tom, že do nich v pravidelných intervalech dolijete vodu.

 

Na černé čaje, oolong a Pu-Er použijte vařící vodu, zakryjte šálek a nechte déle louhovat. Nejsou tak krásné na pohled a vřelé jsou chutnější. Černý čaj by se měl včas vyndat, aby čaj neztratil svou nejvýraznější chuť.

 

Klasický Guywan se těžko na našem trhu shání, ale příprava čaje pomocí tohoto čínského "zakrytého šálku" je nejprostší a nejbáječnější způsob, jak vychutnávat čaj ve dne i v noci.