Jste zde


Tajemství dlouhého (a hubeného) života
Doktorka.cz

Miliardy dolarů se už utratily za touhu najít kouzlo rychlé ztráty nadbytečné hmotnosti, za dobré zdraví a dlouhý život, a přitom ta "tajemná formulka" spočívá ve čtrnácti prostých slovech: brokolice, borůvky, čaj, dýně, fazole, jogurt, krůta, oves, pomeranče, rajčata, soja, špenát, tuňák a vlašské ořechy. Zapamatujte si to, až budete dělat příští velký nákup a zdraví, dlouhý život a krásu máte zajištěnou, tvrdí americký doktor Steven Pratt.

 

 

Jak píše britský list The Observer, všichni lidé na světě pečující o vlastní zdraví - stejně jako všichni tlouštíci - jsou už unaveni složitými a propracovanými dietami, a tak je nyní láká jednoduchost. "Jídlo, to správné jídlo, může opravdu změnit směr vaší biochemie," tvrdí doktor Pratt, autorita na jídlo a stárnutí a spoluautor knihy, jež stojí v centru nejnovějšího amerického dietního šílenství - SuperJídlo: Čtrnáct potravin, které změní váš život.

 

 

"Tyto superpotraviny mohou pomoci zastavit poškozování na buněčné úrovni, které může přerůst v nemoc," říká. "A mají také příjemný vedlejší účinek, že se po nich budete cítit lépe, vypadat lépe a mít víc energie." Tyto potraviny, které jsou všechny bohaté na výživné látky a relativně nízkokalorické, mohou předejít a v některých případech dokonce zvrátit srdeční choroby, cukrovku, některé druhy rakoviny a demencí, tvrdí Pratt.

 

 

Jeho kniha vyletěla jako raketa na špičku amerického žebříčku bestsellerů a Pratt se stal přes noc novým guru pro zdraví a zdravou výživu a navíc miláčkem médií, když zazářil ve zvláštním vydání show Oprah Winfreyové. Dovolil si dokonce kritizovat slavnou Atkinsovu dietu, protože věří, že posedlost stravou bez uhlovodanů, ale naopak s vysokým obsahem proteinů - na níž přísahají takové hvězdy, jako Jennifer Anistonová, Geri Halliwellová či Renée Zellwegerová - je nebezpečně jednostranná.

 

 

"Vyvinuli jsme se na tucích, uhlovodanech a proteinech," říká. "Pokud jíte zdravou, celozrnnou stravu, cítíte se plní dávno předtím, než začnete tloustnout." Namísto aby se soustředil na to, co se nemá jíst, Pratt věří, že bychom měli zaostřit na vitamíny, minerály a další mocné rostlinné chemické látky. Jeho 14 superpotravin jsou podle jeho slov každá nejlepší ve své třídě a dokáží předcházet a dokonce i zvrátit některé choroby.

 

 

"Vezměte si cukrovku," vysvětluje Pratt. "Jednoduchý způsob, jak se jí vyhnout, je jíst čtyři porce fazolí týdně nebo tři až čtyři porce celozrnných cereálií denně. A špenát je zase nejlepší pro prevenci srdečních chorob, rakoviny a ztrátu zraku spojenou s věkem."

 

 

Mimořádně vysoký obsah vitamínu E a C v borůvkách může hrát nedocenitelnou roli ve zmírnění úbytku duševních sil. "Pokud byste si měli vybrat jednu potravinu, jež zajistí nejnižší možnost stařecké demence, pak jsou to právě borůvky," tvrdí Pratt. "Čerstvé nebo mražené, na tom nesejde." Pratt začal zkoumat spojení mezi stravou a nemocemi v osmdesátých letech poté, co zjistil, že zinek, selen a další antioxidanty mohou zahnat některé projevy věku trápící jeho stárnoucí pacienty. Po dodání některých potravin do jejich stravy a odebrání jiných - jako je například cukr nebo sůl - začali jeho pacienti vzkvétat. Proto nyní tvrdí, že jeho superpotraviny nabízejí dokonalou kombinaci život obohacujících nutrientů, především vitaminu C, kyseliny listové, selenu, vitaminu E, alfa a beta karotenů, vlákniny, mastných kyselin omega-3 či polyfenolů.

 

 

Podporu už Prattovi vyslovily respektované časopisy New England Journal of Medicine, American Journal of Clinical Nutrition a Journal of Agricultural Food Chemistry. "Zdůvodnění zní velmi dobře," říká Katherine Tallmadgeová, mluvčí Americké dietetické asociace. "To všechno jsou dobré, zdravé potraviny, které by se měly konzumovat."

 

 

Ovšem i sám Pratt připouští, že pouhá kvalitní strava a hluboký spánek člověku dlouhý život a dobré zdraví nezaručí. "Měli byste také cvičit," nabádá. "Dávka pro dobré zdraví zahrnuje 30 až 60 minut aerobiku denně a posilování dvakrát až třikrát týdně."

 

 


Zdroj: ČTK/The Observer

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.doktorka.cz