Jste zde


První pomoc, když se váha vychýlí nesprávným směrem
Zuzana Slavíková

Ten bod se jistě dá nazývat krizový, ale ve skutečnosti krize teprve následuje. Přestože kilíčka jsme nabírali postupně, jedno hezky po druhém, nejraději bychom je ze sebe shodili jako špatně padnoucí vrstvu tlustého oblečení. Vyspali se z toho, prostě lusknete prsty před zrcadlem a třeba u toho na chvíli přivřete oči a pak je zase otevřete a budete zase štíhlá jako předtím.

Ovšem, že je hloupé vůbec zmiňovat, že to takhle nefunguje. Ovšem, že ve skutečnosti všichni dobře víme, že to prostě nemůže fungovat.

Což ale neznamená, že bychom si nepřáli, aby to právě takhle být mohlo. A nejhorší je, pokud se aspoň pokusíme o to, aby to takhle zafungovalo.

Heslo: od zítřka nejím a dvakrát denně běhám a k tomu dietní koktejly a ...

Zadržte, protože tohle je přesně ta nejlepší cesta jak se za a zbláznit a za b jakmile šílenství pomine a vaše jojo poletí směrem vzhůru, vaše nechtěná kilíčka si přivedou kamarády.

Takže: co se vlastně stalo? Přibrali jste pár kilo. Ovšem, že je nechcete. Pochopitelně, že se jich toužíte zbavit co nejrychleji to půjde. Ale uvědomte si, že buďto se jich zbavíte rychle nebo trvale. Co si vyberete? Správně, šikulka. Takže na to půjdeme tak, aby váha klesla vytrvale, postupně, zato bezpečně a zdravě.

První pomoc, pokud se váha vychýlí nesprávným směrem, tedy zní:

Dnes nic nepodnikejte. Udělejte si čas jen pro sebe, i když do práce nejspíš budete muset, ale jakmile se ocitnete o samotě, vezměte si blok, tužku a pohodlně si sedněte. Napište si:

1. Co se vlastně stalo. Představte si, že se vás někdo, komu nemáte potřebu lhát, zeptá, proč si myslíte, že jste přibrali. Jinými slovy: Kde jste udělali chybu?

2. Napište si svůj týdenní jídelníček z minulého týdne. Nejspíš si nevzpomenete na každý kousek, ale docela jistě víte, co jste si dopřáli a neměli dopřát. Buďte k sobě upřímní, ke komu už byste měli být, když ne k sobě. A pak si to hezky projděte, bod po bodu, modře podtrhněte jídla, která jsou správná a rozumná, červeně podtrhněte ta, která způsobila váš problém. Pak list vytrhněte a dejte si před sebe, abyste na něj správně viděli, a napište si jak by jídelníček na týden měl správně vypadat. Hned od zítřka se ho začněte držet. Pokud je dnes řekněme středa, prostě zítra začnete čtvrtkovým jídelníčkem, byla by hloupá chyba čekat až na pondělí.

3. To samé udělejte se svým týdnem pohybovým. Napište si kdy jste ze sebe vydali nejvíce energie a jakým způsobem a naplánujte si změny. Nic ale nepřehánějte, pokud jste v životě neběhali, je hloupost si myslet, že každý večer či ráno uběhnete pět kilometrů. Raději zajděte do fitka a zeptejte se trenéra, co by vám poradil.

4. Řekněte si, že se stejně máte rádi. Ty kila navíc jsou vaše, a nemůže za to vaše tělo, ale jen vy sama. Vaše tělo je oběť, spíše by si zasloužilo vaši omluvu, než pohrdání. Myslete na to!

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.dieta-fit-hubnuti.cz