Jste zde


Proč vaše cvičení nezabírá?
Sofie Danae

Proč vaše cvičení nezabírá?

Dřete se v posilovně, ale přesto vaše cviční nezabírá tak, jak byste si představovala? Odhalte chyby a napravte je tak, abyste získala vytouženou postavu.

 

 

Špatně prováděné cviky
Ať už se jedná o cvičení v posilovně nebo třeba kalanetiku, vždy velmi záleží na správném provedení cviku. Pokud cvičíte nesprávně, můžete tahat těžké činky nebo cvičit sérii mnoho opakování cviků, ale přesto se účinky nedostaví. Pokud navštěvujete posilovnu, vždy jen takovou, která má dohled odborného trenéra, které vám každý cvik ukáže a bude vás kontrolovat. I v případě tvarování postavy na hodinách kalanetiky nebo aerobiku platí, že nemá cenu trávit čas s trenérkou, která si cvičí "sama pro sebe" místo toho, aby obcházela jednotlivé cvičenky a kontrolovala je, zda provádějí cvik správně.

 

Příliš dlouhý trénink
Věnujete cvičení hodinu denně, ale přesto ručička váhy neklesá. Aerobní cviky, které provádíte déle než hodinu, mohou pro vaše tělo znamenat příliš velkou zátěž. Tělo totiž nedokáže zachovat po takovou dobu energii, která je nezbytná pro spalování tuků. Snižte tedy dobu cvičení, ale naopak zvyšte náročnost cviků. Jak poznáte, že tělo namáháte dostatečně? Velmi jednoduše- nebudete mít sílu při hopsání a zvedání činek na to, abyste konverzovala s ostatními.

 

Stále stejné cvičení
Pokud dlouhou dobu provádíte stále stejné cviky bez toho, abyste je změnila nebo změnila obtížnost jejich provádění, vaše tělo začne stagnovat. Svaly se přestanou zpevňovat, protože už se nemusí namáhat. Zařaďte tedy do vašeho cvičení místo cviků, které pravidelně provádíte, nějaký nový a hlavně, pokud cítíte, že už nemusíte svaly tak zapojovat, zvyšte jejich obtížnost a váhu, kterou zvedáte.

 

Cvičení zaměřené jednostranně
Řekněme, že vaše problémová partie je břicho. A tak cvičíte cviky na břišní valy a ostatní zanedbáváte. Myslíte si, že se svaly musí zpevňovat, ale ve skutečnosti je to tak, že si na zátěž navykly a jsou na tuto aktivitu již zvyklé. Neposilujte tedy jen jediným způsobem, ale zařaďte do vašeho programu i jiné cviky na tyto partie a také posilujte tělo jako celek. Lokální posilování nemá takový účinek, protože pokud chcete zhubnout, musíte spálit vrstvu tuku, která pokrývá svaly.

 

Špatný program
V posilovně bloumáte bezcílně od jednoho stroje ke druhému bez toho, abyste měla nějaký cvičební program, podle kterého byste se řídila. Rozhodně požádejte trenéra (dobré posilovny nabízejí tyto služby zdarma) o sestavení posilovacího plánu. Jen odborník vám může říci, které cviky cvičit, jak dlouho a jak je zařadit za sebou. Také vám poradí protahovací cvičení a naplánuje vaši aerobní aktivitu.

 

Nepoctivé cvičení
Sice navštěvujete posilovnu nebo hodiny kalanetiky pravidelně třikrát týdně, ale ruku na srdce, kolik času strávíte opravdu cvičením? Nepropovídáte spoustu času povídáním s kamarádkou, prohlížením si sama sebe v zrcadle nebo cvičíte jen tak napůl, abyste se příliš nenadřela? Aby na vašem těly byly opravdu vidět nějaké výsledky, nesmíte cvičení odfkalovat. Berte ho vážně, cvičte naplno tak, jak máte a pokud jste někdy unavená, raději zůstaňte pro jednou doma a odpočiňte si. Stejně byste nepodávala takové výsledky, jako když jste úplně fit a příště vše doženete. A pokud si chcete popovídat, zajděte si po cvičení s kamarádkou raději někam na kávu.

 

Špatný jídelníček
Můžete poctivě cvičit, ale pokud neupravíte také svůj jídelníček, odvedete jenom polovinu práce. Ládování se kalorickými a nezdravými jídly může být sice lákavé, ale pro vás naprosto nevhodné. Hodně pijte, jezte zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo, kuřecí maso a ryby a sladkostmi se obdarujte jen čas od času. Odměnou za správně provedené cvičení a lehký, zdravý jídelníček vám bude krásné tělo a spokojenost sama se sebou.