Jste zde


Každý z nás občas předá poselství
Sofie Danae

Jistě to znáte. Máte problém - ať sebemenší či sebezávažnější - pro vás je to problém. Nejste schopni najít řešení nebo se jen nemůžete rozhodnout mezi několika možnostmi. Přemýšlíte o tom celé hodiny, probíráte to s přáteli a máte pocit, že jen tápete v kruhu. A v tom to přijde. Máte, co jste hledali. Najdete odpověď! A až znovu potkáte své přátele, začnete rozhovor větou: "Nebudeš mi věřit, jaká se mi přihodila podivná náhoda..."

Co se vlastně stalo?

Třeba jste jeli autem, míjeli bez povšimnutí desítky billboardů a najednou vám "náhodou" na jeden padl pohled. A hlavní slogan jakési firmy byl odpovědí na vaši otázku!

Nebo jste "náhodou" poslouchali rozhovor se slavnou osobností, ke které třeba vůbec nemáte žádný vztah - nebo ji možná přímo nesnášíte, a v tom jí byla redaktorem položena právě vaše otázka. A světe div se - odpověď byla tak jednoduchá, a přitom geniální. Jakto, že jste na ni sami nepřišli?!

Či si večer utahaní sednete k televizi, díváte se na film, který vás vůbec nebaví, ale vaše únava se skloubí s depresí do té míry, že nejste schopni ani přepnout na ovladači tlačítko. A tak jen tupě zíráte (promiňte mi ten výraz, ale domnívám se, že každý občas "tupě zírá":-) na obrazovku a najednou - jako blesk z čistého nebe - něco vás upoutá, a vy zjistíte, že jste právě zaslechli řešení vašeho problému. Jaká neuvěřitelně šťastná "náhoda", nemyslíte?!

Nebo si s přítelkyní vyjdete ven na skleničku a ona "náhodou" potká svého dobrého známého s kamarádem. Jak tak sedíte, přítelkyně je plně zabraná do hovoru se svým známým a vy se snažíte nedávat najevo otrávenou náladu z nepříliš duchaplného monologu jeho kamaráda. V duchu přemýšlíte nad záminkou, která by vám umožnila se elegantně "vypařit", aniž byste urazili přítelkyni - a najednou (a zase je tu to slůvko) "náhodou" mezi snůškou slaboduchých výmyslů váš společník vyřkne větu, která vám zapadne do skládačky. To je ono!

Že se takové náhody stávají a není na nich nic divného?

A jsou to vážně "náhody"?

Nebo někde existují bytosti, které nás provázejí životem, chrání nás, a pokud umíme naslouchat, tak nám i radí? A protože naprostá většina z nás naslouchat neumí a svůj vnitřní hlas nikdy neuslyší, nezbývá těmto okřídleným průzračným bytostem než "zrežírovat" souhrn událostí, kterým jsme si zvykli říkat náhody, a které nám prozradí to, co máme v tu chvíli vědět? Je možné, že vážně existují andělé?

Je zajímavé, že díky nejmodernější technice se domníváme, že naše představivost je jaksi dokonalejší. Není vůbec těžké se vcítit do role ptáka, který se vznáší ve vzduchu - obrázky volné krajiny při pohledu z výšky desítek metrů, které zachytila kamera umístěná v letadle, viděl jistě každý mnohokrát. A jiná kamera nám umožní zažít pocity ryby, která brouzdá vodami oceánů. Umíme si vychutnat pohled na exotické pestrobarevné mořské dno. Všudypřítomná kamera nám dává pocit, že si dokážeme představit snad vše.

A přesto si nedovedeme představit, že by mohly existovat bytosti, které svým nedokonalým vnějším zrakem nevidíme, a které jsou možná v každičkém okamžiku s námi a chrání nás. Naprostá většina z nás hází tyto "nebeské bytosti" do jednoho pytle se Santa Clausem, upírem, kouzelným dědečkem a skřítkama, a v ten okamžik, kdy se cítíme být příliš dospělí na medvídky a panenky, ho schováme na půdě s ostatními pozůstatky svého dětství.

Za jediný důkaz toho, že neexistují je považována absence jakéhokoli důkazu jejich existence.

Ale to jsem se dostala někam, co jsem tímto článkem jistě neměla v úmyslu. A to k polemice o andělské přítomnosti mezi námi. Vždyť ani já sama nejsem tak docela ochotná ji připustit.

Čím jsem si ale jistá, je, že neexistují náhody. Vše má svůj důvod a svůj účel.

Co jsem tím článkem chtěla říct? Mám jednu prosbu. Na vás na všechny, kteří čtete tyto řádky. Až třeba budete zabráni do rozhovoru s úplně cizím člověkem, kterého jste "náhodou" potkali a najednou se vám na jazyk připletou slova, která zjevně nemají souvislost s tématem vašeho hovoru, nezaplašte je, ale nechejte je volně plynout. Možná jste právě byli vybráni za posla, který má předat důležité poselství. Možná těch pár slov, která vám nedávají žádný smysl, pro někoho význam mít mohou.