Jste zde


Úžasná síla vděčnosti - IV. Nic mě neuspokojí
Wess Hopper

Zásady úspěchu můžeme nalézt všude možně, dokonce i v klasickém rock'n'rollu! Přestože jsem tento koncept převzal od Boba Proctora a ne Micka Jaggera, název písně ukazuje na důležitou lekci o vděčnosti.

 

Víte, že je podstatný rozdíl mezi štěstím a uspokojením. A my chceme být šťastní, ale nechceme být spokojení.


S rozdílem mezi těmito dvěma slovy mnoho lidí bojuje. Zejména proto, že tato slova jsou používána téměř zaměnitelně. Ale je životně důležité pochopit rozdíl.


Spokojenost předpokládá přijetí současného stavu a uspokojení s tím, jak se věci mají. Lidé mohou být spokojení, aniž by byli vděční protože jednoduše přijali věci tak jak jsou, i když to není to, co by opravdu chtěli.


Na druhé straně štěstí předpokládá stav mysli, který je radostný a vděčný za to, co máme a kým jsme. Podle definice je to velmi pozitivní a přitažlivá energie.


Mnoho lidí je spokojených, ale nešťastných. "Nenávidím tuhle mizernou práci, ale je to to nejlepší, co můžu dělat a tak tu zůstanu až do důchodu." No nazdar, jaký ubohý způsob života!


Uspokojení se stávajícím stavem omezuje tu touhu uvnitř nás, která chce stále růst, rozšiřovat se, být více, mít více, zakusit více. Když jsme spokojeni, zůstáváme na místě, přestáváme růst a rezivíme.


Měli byste tedy být šťastní a nespokojení! Jinými slovy, být uchváceni tím, co máte, plni radosti a vděčnosti za vaše úspěchy a štěstí a současně nadšení z toho, že můžete být ještě lepší.


Takže náš přítel z příkladu výše by si raději měl říkat: "Nejsem spokojený se svou prací, protože vím, že mám na víc. Jsem šťastný a vděčný za to, co mám, protože mi to dává příležitost vydělávat, zatímco se učím. Učím se to, co potřebuji znát, abych si vytvořil lepší práci takovou, kterou opravdu chci."


Vidíte rozdíl? Nespokojený, ale šťastný a vděčný.


Když Bob Proctor o tomhle mluví, zdůrazňuje, že veškerý pokrok ve společnosti a v našich osobních životech pochází z nespokojenosti a neustálého hledání lepší cesty.


Na druhé straně štěstí je schopnost podívat se na přítomnost a vidět jí jako dobro. Pokud se rozhodneme, že naše štěstí k nám přijde až v budoucnosti, tak nemáme v současnosti nic, za co bychom byli vděční.


Všichni slýcháváme: "Až dostanu práci, vdám se, budu mít auto, dům, úspěch,… pak budu šťastný."


Podívejte se na váš život a zjistěte, co funguje. Soustřeďte se na to a uvědomte si, že za to můžete být vděční! Každý má něco, kvůli čemu může být šťastný.


Víme, že to, na co se soustředíme, v našem životě sílí. Takže, na co se soustředíte? Na to, co máte nebo na to, co nemáte? Žijete v budoucnosti nebo v současnosti? Jste-li vděční za to, co už máte, otevíráte kanál pro to, abyste dostali více.


Pokud jsme schopni praktikovat život v přítomnosti a být šťastní za to co právě máme - žehnat tomu, co máme - zvládli jsme třetí krok na cestě zákona vděčnosti.


Přeložil Tomáš Vojtěchovský
Pokračování příště