Jste zde


Pozor na hloupou dřevěnou opici II.
Eva Joachimová

Život naší země za vlády Dřevěné opice

 

Pro naši republiku to znamená velkou šanci a zároveň značnou zatěžkávací zkoušku. Dokážeme-li stát pevně a jít rovně, můžeme se stát jejími spoluhráči. Musíme se ovšem připravit se na nepříjemné skutečnosti, které budou formulovány mnohdy velmi neotesaně. Netýká se to pouze našeho vstupu do Evropské unie, atributem prvku "kov" jsou pravidla, regule, mravnost. Nastávající rok nás bude neustále stavět před otázku co je opravdu podstatné, co je skutečně mravné.


Ponejvíce se bude v tomto roce přetřásat vše, co souvisí se dřevem, asi nás napadnou lesy a s tím spojená ekologie, ale také například zdravotnictví ve smyslu léčení, tedy ve smyslu opravdové podstaty zdravotnictví a zdravotníků vůbec. Kov nedá spát železničářům a těžkému průmyslu. Speciálně ten se může stát terčem jak ekonomů domácích, tak i organizací unie. Obecným jevem bude snaha o zeštíhlování ve všech resortech. Pohlídat bychom si ovšem měli byrokracii, opice bude mít tendenci posílit armádu úředníků vymýšlením nových regulací a nařízení. Finančně by se nám mělo dařit lépe než v letech předchozích, lehčeji vydělané prostředky se nám ale snadno mohou rozplynout jako voda pod rukama. Zlepší se postavení společností, které jsou založeny na myšlence, nápadu, zkrachovat mohou firmy, které se budou držet pouze tradičního zboží a zkostnatělých zvyků. Rok Opice je velmi dobrým rokem pro investice právě do uskutečnění nápadů nejen v oblasti podnikání.


Počasí bude velmi větrné a značně suché. To ale vůbec neznamená nedostatek dešťů. Srážky nepřinesou vláhu, ale vodu, obrácený lavor, který spláchne vše, co mu přijde do cesty, povodňové aktivity si párkrát zopakujeme.


Obecně bude počasí chladnější, než v minulých letech. Pomalu ale jistě se blížíme z pohledu čínské kosmologie galaktickému podzimu roku, trvajícího 200 milionů let. Právě prožíváme krásné teplé galaktické říjnové dny, sluneční paprsky nám ještě pár let dopřejí trochu radosti, ale výkyvy nadcházející zimy se již ohlašují. Na podzim často přicházejí silné větry, těm se letos opravdu nevyhneme.


Letošní rok nás leden potrápí svými výkyvy teploty, nejvíc nás zaskočí výrazné oteplení koncem měsíce. Nejvíce bychom se měli ohřát v květnu (hlavně v posledním týdnu) a v červnu, srpen a září by tentokrát tak hezké být neměly, v prvních dnech srpna by nás mohlo zaskočit citelné ochlazení.


Nehody a katastrofy


Dozvuky energetického propadu posledního desetiletí se projeví zvyšováním nehodovostí na železničních tratích, pravidelných autobusových linkách i katastrofy letadel. Nehody budou způsobeny lidskou nepozorností a vadami technického charakteru - například únavy materiálu. Problémy mohou mít lidé zkušení, obvykle pozorní a poctiví. Jejich přesvědčením o vlastních schopnostech může opice velmi silně zamíchat.


Nebude tolik sesuvů půdy a povodní, zvýší se ale počet zemětřesení a vše, co souvisí s praskáním, například odlamování skalních bloků (hlavně v srpnu a září). Praskat mohou i domy poddolované, či domy, poškozené minulými povodněmi, statika by se měla zkontrolovat i u vysokých štíhlých objektů - větrné elektrárny, sloupy, komíny, vánoční stromy.


Zdravotní stav


Jeden z největších přínosů příštích let spočívá od poloviny roku ve výrazném snížení rozvoje rakovin, ať už se bude jednat o nové případy, či metastázování. Toto snížení bude, bohužel, nejméně citelné v orgánech kovu - v nádorech plic, kůže a tlustého střeva, tedy tam, kde se naše republika pyšní smutným prvenstvím.


Zhoršení současného stavu mohou očekávat lidé, trpící migrénami, žaludečními potížemi, nepříjemně nás mohou zasáhnout jaterní choroby, potíže můžeme mít i s hlasivkami. Pozor bychom si měli dát na energii, jejím úbytkem se může rozvinout únavový syndrom, po kterém určitě nikdo z nás netouží. Ochranou se nám stane rozumná životospráva nejen co se týká stravy, ale také rozdělení času na práci, rodinu, přátele, pasivní i aktivní odpočinek. Důraz na správné stravování je o to větší, že tento rok bude velmi zatížen žaludek a může se nám stát, že se dočkáme nevolnosti po jídlech či kombinacích, které jsme jindy bez problémů zvládali.


Podíváme-li se na časové energetické zátěže, v únoru a březnu se mohou výrazně zhoršit migrény, jaterní a žlučníkové choroby, potažmo také choroby sleziny a slinivky (pankreatitida, nové případy cukrovky). Měli bychom být velmi opatrní na chvíle únavy, jídlo by se v takových chvílích mělo podávat opravdu jen dietní. Duben přinese zhoršení kloubních a kostních bolestí, květen a červen potrápí naše cévy a srdíčko, radovat se nebude ani psychika. Výrazné změny mohou pociťovat duševně nemocní hlavně koncem května a počátkem června. V srpnu a září nás překvapí extrémní výskyt alergií a kožních problémů, hodně nám může pomoci slunce, výrazně si ublížíme kouřením. Listopad a hlavně prosinec se přihlásí s nepříjemnými problémy s močovými cestami a ledvinami, pozor si musíme dát hlavně na záněty.


Lidé mezi lidmi


Mezilidské vztahy odpovídají neotesanosti a hravosti opice. Budeme-li schopni se brát s rezervou, chápat vtípky na náš účet jako hru a ne jako útok na naši osobu, zvládneme rok bez větších šrámů. Příliš se nám tento rok nepovede zavádění pravidel do života partnera, mohli bychom nečekaně čelit agresivní odpovědi. Potíže můžeme mít ve formálně chápaných vztazích v rodině i na pracovišti, dominovat budou mladší či neotesanější. Nejlepší obranou je i tady úsměv.


Láska a přátelství na pár let vymizí ze společenského slovníku, nahradí je hra a formálnost, provázet je bude ubreptanost až tlachavost.


Do popředí se budou dostávat hovorní lidé nekonvenčních názorů, ale schopných systematičnosti, občas se jejich činnost bude nápadně podobat letnímu tornádu. Podrazy se v tomto roce nebudou vyplácet ani v rodinném, ani ve veřejném životě.


Co nás čeká:


krysa - lidé narození v letech krysy a znamení Střelce Pravidla určujete vy, ale pozor, váš čas nebude trvat věčně a můžete pak platit i s úroky.


buvol - lidé narození v letech buvola a znamení Kozoroha Vaše dobře míněné rady budou vyvolávat úsměv na tváři. Nesnažte se je vnucovat, agresivní odpověď by vás mohla velmi překvapit.


tygr - lidé narození v letech tygra a znamení Vodnáře Tygři, pozor na úskočnost. Opice je dovádivá, ale ctí pravidla. Mohla by vám to ošklivě připomenout.


zajíc - lidé narození v letech zajíce a znamení Ryb Zajíci, vy se máte opravdu na co těšit. Opice si vás bude hýčkat, bude za to ale vyžadovat pozornost a přívětivost.


drak - lidé narození v letech draka a znamení Skopce Vaše velkorysost nebude opičí hravostí dotčena. Navíc získáte pro svůj nadhled pronikavý opičí pohled. Využijte jej k upřesnění svých cílů.


had - lidé narození v letech hada a znamení Býka Budete si hrát na pánaboha, ale čím vyšší vrcholek, tím bolestivější pád.


kůň - lidé narození v letech koně a znamení Blíženců Dokážete-li své sny podložit rozumnou úvahou, nic na světě vás letos nezastaví.


koza - lidé narození v letech kozy a znamení Raka Vaše citlivost bude denně zraňována, opičí hra se vás bude bytostně dotýkat. Proč, vždyť hravost k životu patří.


opice - lidé narození v letech opice a znamení Lva Je to váš rok, užijte si ho. Ale opatrně s pravidly, dřevo potřebuje svobodu, zahltíte-li ho zákony a nařízeními, dřevo otupí sekeru vašeho kovu.


kohout - lidé narození v letech kohouta a znamení Panny Přetvoříte opičení ve společenský koncert. Uvědomte si ale, že úloha lva salónů spotřebovává mnoho sil. V létě a na podzim zacházejte obezřetně se silami.


pes - lidé narození v letech psa a znamení Vah Pro mladé rok ideální, pro starší bolestný. Kam se poděla slušnost a úcta k tradicím? Opice prostě nahrává vytváření tradic nových.


prase - lidé narození v letech prasete a znamení Štíra Vás se čas příliš nedotkne. Ani nepomůže, ani neublíží. Prostě zůstáváte sví, nesnažte se proto nic uplácet.


Známé osobnosti:


Saddám Husajn bude hrát na strunu - jsem malý, bezvýznamný, životem zkoušený člověk a opice bude mít tendenci se s ním nezdržovat. To může vyvolat mnoho nepříjemností.


Michael Jackson bude přes veškeré problémy a napadání přecházet velice lehce. Jeho postavení bude pro něj nepříznivé doma, ovšem ve světě jeho jméno zůstane v popředí zájmu.


Helena Vondráčková prochází velmi složitým obdobím. Chvílemi má pocit, že se jí život rozpadá pod rukama, situace se jí často zdá neúnosná. Přes to všechno zvládá veškeré problémy s půvabem.


George Bush ml. prochází obdobím, o kterém věštba říká: "Velký člověk se mění jako tygr. Dává průchod činu dřív, než se zeptal na věštbu."


Václav Klaus drží v rukou trumfy. Pokud svůj postoj udrží, má šanci dosáhnout zdůraznění svého postavení. Ku prospěchu by bylo rozhlédnout se kolem sebe, osobité následování příkladu velkých osobností může dovést Václava Klause do arény nejen českých hvězd.


Papež Jan Pavel II je úžasná lidská osobnost. Budování lidského společenství je pro něj přirozeností již od dětství. Letošní rok opice se zasadí o jeho zvýraznění, problematické ovšem bude jeho onemocnění, v březnu se dá očekávat jeho zhoršení, kritické období bude mezi květnem a červencem, na podzim může nastat ztráta sil.


Václav Havel si mnoho klidu neužije. Je trochu absurdní, že na dobu svého disidenství se může dívat jako na dobu klidného prožívání, na závěr života bude proplouvat jeho loď bouří.


Vladimír Špidla má před sebou velmi zajímavé období života. Ať mu budeme držet palce, nebo ne, bude si prosazovat to, co bude považovat za potřebné. Občas nám bude dávat najevo, že nám vlastně do toho nic není. Jak by ne, je to právě opice, která nad ním drží ochrannou ruku.


Karel Gott by měl věnovat pozornost přísloví: "Kam čert nemůže, nastrčí ženskou", v únoru a březnu pak i svému zdravotnímu stavu.


Lucie Bílá neprožívá právě růžové období. Po úžasném mládí nastal čas návratů, k cestě kupředu ještě nedozrál čas. Letošní rok má ovšem cele v rukou, stačí jen opravdu vykročit.


Eva Joachimová

Mladotice 18.1.2004