Jste zde


Konečně rybí tuk, který bude vašim dětem nejen chutnat
P.R.

Tuky mořských ryb jsou zdravéUrčitě jste někdy slyšeli o tom, že ryby a zejména ty mořské jsou velmi zdravé. Důvody pro toto tvrzení jsou minimálně tři. Mořské ryby a plody moře jsou zdrojem jódu a dalších velmi důležitých minerálů, maso mořských ryb je velmi dobře stravitelné, ale z pohledu lidského zdraví nejzajímavější složkou mořských ryb jsou určitě jejich tuky. Tuky z mořských ryb a mořských plodů jsou totiž zdraví velmi prospěšné.


Co je to vlastně EPA a DHA ?

Tuky mořských ryb jsou složeny z několika druhů mastných kyselin, mezi nejdůležitější patří dvě, zkratkami označované jako EPA a DHA. Tyto mastné kyseliny jsou zařazeny do skupiny tzv. omega-3 dlouhořetězcových mastných kyselin. Právě toto zařazení mezi omega-3 mastné kyseliny, charakterizující jejich strukturu, předurčuje jejich zásadní a prospěšný vliv na lidské zdraví. Z pohledu dospělých mají EPA a DHA význam zejména proto, že snižují výskyt nejčastějších příčin úmrtí v České republice, což jsou onemocnění srdce a cév zejména infarktu a mozkové mrtvice. Ví se i o vlivu EPA a DHA na snížení výskytu onemocnění kloubů (osteoartritida), ale omezují výskyt poměrně časté bolestivosti kloubů spojované nejen s věkem, ale i s přetížením kloubů při obezitě nebo intenzivní fyzické práci, případně sportování. Zajímavý je i v nedávné době prokázaný vliv na snížení výskytu Alzheimerovy choroby.


Matka rozhoduje o IQ i školních známkách svého dítěte

Vědci ovšem prokázali, že EPA a DHA mají vliv na lidské zdraví již daleko dříve. Již těhotná matka může konzumací tuků mořských ryb výrazně ovlivnit nejen své zdraví, ale zejména zdraví svého ještě nenarozeného potomka.

Již v těhotenství EPA a DHA snižují výskyt těhotenského vysokého krevního tlaku tzv. preklampsie. Zajímavý je vliv těchto tuků i na vývoj plodu. Zejména DHA je nezbytná pro optimální růst, vývoj a následné fungování dětského mozku nebo retiny očí. K největšímu rozvoji mozku totiž dochází právě v nejranějším období života člověka. Matka tak může zásadním způsobem ovlivnit složením své stravy a dostatečným příjmem zejména DHA fungování mozku svého dítěte, protože byla prokázaná jasná souvislost mezi množstvím DHA v mateřském mléce a IQ dítěte, jeho schopností se učit a zlepšovat i své motorické schopnosti. Pozitivní vliv na mozek dětí pokračuje i při pravidelném podávání DHA a EPA i v období školkovém a školním. Nejnovější výzkumy ukazují například i na snižování výskytu psychických onemocnění, jako je např. deprese u adolescentů.Pomeranč pomůže

Největším problémem v příjmu, který brání pravidelné konzumaci rybího tuku, je jeho specifická a ne každému příjemná chuť, takže byl problém zejména děti přesvědčit k pravidelné konzumaci rybích tuků. Naštěstí i v této oblasti došlo k velké změně. Na trh přichází výrobky Haliborange Omega-3, které kombinují rybí tuky s lahodným pomerančovým koncentrátem, který tak zcela zastře případnou nepříjemnou chuť rybího tuku. Tento výrobek mohou děti konzumovat buď ve formě sirupu, žvýkacích tobolek nebo rybiček naplněných pomerančovou šťávou s rybím tukem. Všechny výrobky jsou určené pro děti od tří let, ale po konzultaci s lékařem je mohou děti jíst i dříve - sirup, kapsle i rybičky jsou obohaceny i o vitaminy A, D, E, které podporují zdravý vývoj dětí.