Jste zde


Postava ženy a plodnost
Doktorka.cz

Krásně klenutá ňadra, vosí pas a oblé boky muže přitahují. A ne bezdůvodně. Jak totiž vyplývá z jednoho britského výzkumu, u žen takových postav je větší pravděpodobnost otěhotnění. Postavení žen typu Marilyn Monroe coby ikon ženské přitažlivosti nevyplývá jen z povrchních mužských soudů, píše internetový server BBC News.

 

Ženy s dobře vyvinutými ňadry a útlými pasy mají vyšší hladinu hormonů, uvádějí polští a britští vědci v čele s Gražynou Jasienskou z Jagellonské univerzity v Krakově v odborném časopise Proceedings B britské Královské společnosti. Existuje tak prý biologický důvod pro západní pojetí krásy.


Vědci roztřídili 119 polských žen ve věku 24-37 let, které se zúčastnily výzkumu, do různých skupin na základě hmotnosti a podílu tuku. Měřili rovněž obvody ženských pasů, boků a hrudníků. Vznikly tak skupiny roztříděné podle dvojic vlastností: Široký hrudník/úzký pas, široký hrudník/objemný pas, plochý hrudník/úzký pas a plochý hrudník/objemný pas.


Během menstruačního cyklu vědci u těchto žen měřili hladinu hormonu 17 b-estradiolu (E2) a progesteronu. Vysoká hladina těchto dvou hormonů je totiž spolehlivým indikátorem, že žena může úspěšně otěhotnět.


Z výzkumu vyplynulo, že ženy s velkými ňadry v poměru k horní polovině těla nebo úzkým pasem v poměru k bokům měly vyšší hladinu hormonů.


Ženy, které splňovaly obě podmínky, měly v průměru o 26 procent - uprostřed menstruačního cyklu dokonce o 37 procent - více hormonu E2, než ženy v ostatních třech kategoriích. Ženy s nízkým poměrem pas:boky (index WHR) kromě toho měly vyšší hladinu progesteronu. "Jestliže máme o 30 procent vyšší úrovně (hormonů), znamená to zhruba třikrát větší pravděpodobnost otěhotnění," sdělila Jasienska časopisu New Scientist.


Jasienska rovněž upozorňuje, že muži v nezápadních společnostech ženy s vosím pasem neupřednostňují a mají rádi plnější postavy, které jsou v různých částech světa považovány za atraktivní kvůli jejich údajné souvislosti s dobrým potravinovým zabezpečením. "Kulturní ikona Barbie jako symbol ženské krásy ovšem v západních společnostech zřejmě má jistý biologický základ," tvrdí Jasienska.


Například Martin Tovee z univerzity v britském Newcastlu ale upozorňuje, že v jiných studiích vzájemné přitažlivosti muži za nejdůležitější považovali celkovou proporcionalitu těla a velikost ňader či poměr mezi obvodem pasu a boků nepovažovali za tak důležité. Výsledky výzkumu Gražyny Jasienské proto považuje za pouze dílčí.


Kanadská psycholožka Maryanne Fisherová z univerzity v Torontu na základě padesátiletého sledování vývoje představ o kráse podle časopisu Playboy dodává, že i v západní společnosti se vkus mění. Ženy s ideálním poměrem obvodu pasu a boků podle ní dnes nemusejí být nutně považovány za atraktivní, pokud současně mají vysoký takzvaný body mass index (BMI). Ten se dá spočítat vydělením tělesné hmotnosti číslem, které vznikne umocněním tělesné výšky v metrech na druhou.
Zdroj: ČTK

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.doktorka.cz