Jste zde


Jednoduchý strečink proti bolesti hlavy z napětí
Doktorka.cz

Tuto techniku vyvinuli na začátku 80. let neurologové na universitě Loma Linda v Kalifornii a od té doby se s její pomocí úspěšně zbavilo 90% postižených svých chronických bolestí hlavy z napětí. Technika je zcela jednoduchá. Stačí sedět vzpřímeně na židli a provést následující cviky:

 

  1. otočte hlavou doleva,jako kdybyste se chtěli podívat přes své levé rameno;
  2. ukazováček levé ruky si dejte na pravou tvář s dlaní a palcem pod bradou. Velice jemně tlačte hlavu doleva;
  3. zároveň položte svoji pravou ruku shora na hlavu tak, aby se prostředník pravé ruky dotýkal horní části levého ucha;
  4. velice jemně tlačte pravou rukou hlavu dolů směrem k hrudi. Těsně před tím, než vám cvik bude nepříjemný, zastavte pohyb a vydržte deset sekund v dané poloze. Potom se uvolněte;
  5. zopakujte totéž na pravou stranu;
  6. opakujte ještě dvakrát na každou stranu, tj. celkem třikrát na každé straně.

Cviky provádějte velice jemně. Netlačte silou a nic nedělejte násilím. Vyvíjejte jen velice jemný a stálý tlak a nepřekročte moment, kdy vám cvik začne být nepříjemný. Kdybyste pociťovali jakoukoliv bolest či potíže, případně závrať, dále v této technice nepokračujte.


Strečink krku vznikl, když neurologové zjistili, že napjaté krční svaly jsou mechanickou příčinou většiny bolestí hlavy z napětí. Když vyvinete rukama jemný tlak, měli byste pocítit, že se napjaté svaly a šlachovité tkáně na krku smršťují a uvolňují.


Abyste se zbavili chronických bolestí hlavy z napětí, měli byste sérii těchto šesti strečinkových cviků provádět každé dvě hodiny během dne. Když bolest hlavy ustoupí, můžete krční strečink opakovat dvakrát denně jako prevenci. Celý postup zabere dvě minuty.


Kliniky zaměřené na bolesti hlavy uvádějí, že většina lidí s chronickými bolestmi hlavy z napětí se obvykle cítí mnohem lépe už po týdnu cvičení. Během šesti týdnů udává průměrně polovina všech postižených, že už žádné bolesti hlavy nemají. A během tří měsíců všechny, dokonce i ty nejúpornější, případy obvykle mizí.


Krční strečink může poskytnout rychlou úlevu i při akutní bolesti hlavy z napětí - příležitostně jí trpí denně milióny lidí. Metoda už pomohla i pacientům s běžnou migrénou.


Střídavě je možné použít i jiné způsoby, jako je například "rolování" krku, hýbání hlavou ze strany na stranu nebo třeba nahoru a dolů, otáčení hlavy zleva doprava a naopak plus vytahování ramen a kroužení jimi. Lidé s artritidou nebo ztuhlým krkem by měli spíš dát přednost masáži,kartáčování nebo metodě tepla a chladu.
Uvedeno ve spolupráci se serverem www.doktorka.cz 111