Jste zde


7 málo známých příčin únavy
Irma

Příčiny únavy jsou někdy doslova neuvěřitelné. Přečtěte si, co všechno vám může odebrat životní energii.
Únava je nejčastěji důsledkem přepracování. Stává se ale i to, že je vyvolána čímsi, co na první pohled nemá nic společného s únavou a přece vyvolává její příznaky:

 
  • Ospalost
  • Opakující se bolesti hlavy
  • Podrážděnost, neustálý pocit netrpělivosti
  • Potíže s pamětí

Potenciální viníci

Šťáva z červených hroznů
Pokud vypijete sklenici denně, může vám chybět železo, protože tento nápoj obsahuje antioxidanty, které brzdí vstřebávání železa do organismu až o 67 procent! Červené krvinky tehdy mají příliš málo hemoglobinu, mozek a srdce jsou nedokysličené a začínají hůře pracovat.

Rychlá hudba
Povzbuzující rytmy zvyšují v krvi koncentraci adrenalinu - hormonu stresu, který je hlavním původcem únavy.

Příliš dlouhý spánek
Pokud máte ustálený rytmus bdění a spánku a jednoho dne si pospíte až do 10,00 hod.. (A ne jako obvykle do 7,00 hod.)., Organismus na takovou změnu zareaguje projevy únavy: vzbudíte se s těžkou hlavou, nazlobeni a často zíváte.

Plný talíř špaget
Těstoviny sestávají především z uhlohydrátů, které podporují vylučování hormonu spánku - melatoninu. Jeho zvýšená hladina způsobuje, že máte nohy jako z vaty, víčka vám těžknou a netoužíte po ničem jiném, jen po spánku.

Víkendové nicnedělání
Vědci tvrdí, že lidé, kteří žijí na zvýšených obrátkách, často trpí tzv. chorobou volného času. Tato se projevuje mimo jiné podrážděností a bolestmi svalstva. Organismus, navyklý na rychlé tempo a soustředění, se ve volné dny musí přestavět na jiný způsob hospodaření s energiemi, což v konečném důsledku způsobuje, že biochemické procesy se naprosto rozladí.

Čerstvý vzduch
Když si po týdnu sezení ve městě, otrávený zplodinami, dopřejete víkend na čerstvém vzduchu, váš organismus prožívá tzv. kyslíkový šok. Pracuje na zvýšených obrátkách, protože nadměrné množství kyslíku musí dostat přes cévní soustavu až do buněk. A výsledek? Začíná vás bolet hlava a jste ospalí.

Nevhodná strava
Těžko stravitelná jídla využijí veškerou naši energii na zpracování potravy a my jsme zničení jako kdybychom okopali pole.

 

Ve spolupráci se serverem: www.blog.eugenika.sk