Jste zde


Šestnáct rad ženám aneb jak se nestát obětí násilníka
Sofie Danae

Tyto řádky dorazily na můj e-mail a já si hned řekla: to by se mělo říci VŠEM ŽENÁM! Jak předejít asi nejhoršímu zážitku života - znásilnění! Pečlivě pročtěte, nepřeji vám to, ale může se stát, že se dostanete do situace, kdy se to může hodit. A každopádně tento text patří k těm, které rozešlete a dejte o něm vědět i svým kamarádkám nebo i jen známým.

 

Skupina násilníků v americkém vězení byla dotázána instruktorem kurzu sebeobrany na jejich výběr potenciálních obětí - a tady jsou některá zajímavá fakta:


 1. První věc, na kterou se tito muži dívají, je účes. Spíše půjdou po ženě s culíkem, copánkem nebo dalším účesem, za který mohou ženu snáz chytit. Také si spíše vyberou ženu s dlouhými vlasy. Ženy s krátkými vlasy nejsou běžným cílem.


 2. Druhá věc, na niž se muži zaměří, je oblečení. Vyberou si ženu, jejíž oděv lze snadno strhnout nebo se ho zbavit. Hodně násilníků si s sebou nosí nůžky, aby mohli oblečení rozstřihnout.


 3. Dívají se po ženách, které zrovna telefonují mobilem, hledají něco v kabelce nebo se během chůze něčím zabývají, neboť v těchto momentech nejsou ženy ve střehu a mohou být snadno přemoženy


 4. Denní doba, kdy muži nejspíše zaútočí a znásilní ženu, je brzo ráno, mezi 5:00 a 8:30.


 5. Nejtypičtější a nejčastější místo je parkoviště u obchodu s potravinami. Druhé nejčastější místo je parkoviště nebo garáž u kanceláří. Na třetím místě jsou veřejné záchody.


 6. Muži si vyhlížejí ženu, kterou mohou snadno popadnout a rychle ji odvléci na jiné místo, kde se nemusejí obávat vyrušení.


 7. Pouze 2 procenta mužů sdělila, že s sebou nosí zbraň, protože za znásilnění je možné dostat 3-5 let, ale trest za znásilnění se zbraní je 15-20 let (tyto údaje odpovídají americkým zákonům).


 8. Pokud ukážeš jakoukoliv známku boje, znejistíš je, protože jim trvá pouze minutu či dvě zjistit, že jít po tobě nemá cenu, protože by to bylo časově náročné.


 9. Všichni tito muži se shodli na tom, že by si nevybrali ženu, která si nese deštník nebo další podobné předměty, které mohou být použitelné na určitou vzdálenost. O klíčích to neplatí, protože aby je žena mohla použít jako zbraň, musí se dostat skutečně blízko k útočníkovi.


 10. Několik obranných mechanismů, které instruktor doporučuje: Pokud za tebou někdo jde po ulici, v garáži či ve výtahu, podívej se mu do obličeje a zeptej se ho na něco, např. kolik je hodin nebo si s ním krátce popovídej "to je hrůza, jaké je venku počasí," "to bude zase letos zima" apod. Tím zjistíš, jak vypadá a můžeš ho později identifikovat, a zároveň tím ztratíš přitažlivost jako objekt.


 11. Pokud někdo přichází směrem k tobě, dej ruce před sebe a zakřič "stop" nebo "drž se zpátky". Většina násilníků prozradila, že nechali na pokoji ženu, která křičela, protože tím naznačila, že by se nebála bránit. To znamená, že vyhledávají snadný cíl.


 12. Pokud s sebou nosíš pepřový sprej (instruktor sám na něj nedá dopustit a nosí ho všude), zakřič "mám pepřový sprej" a drž ho před sebou, to ho zastraší.


 13. Pokud tě někdo popadne, nemůžeš se ubránit silou, ale můžeš ho ochromit na citlivých místech. Pokud jsi chycena okolo pasu zezadu, štípni útočníka do paže mezi podpaží a loktem anebo nahoru do vnitřního stehna - a to velmi silně. Jedna žena v kurzu, který instruktor vedl, mu řekla, že štípla jednoho muže do podpaží a byla tak rozzuřená, že pronikla jeho kůží a přetrhla mu svalové vlákno, takže potřeboval stehy. Zkus štípat na těchto místech tak silně, jen můžeš - bolí to.


 14. Po počátečním úderu jdi vždy po tříslech. Pokud udeříš tyto mužovy partie, je to extrémně bolestivá záležitost. Můžeš si myslet, že ho naštveš a on ti bude chtít víc ublížit, ale to, co násilníci sdělili instruktorovi, bylo, že tito muži chtějí ženu, která nedělá problémy. Začni je tedy působit a on zmizí.


 15. Pokud na tebe někdo položí ruce, chytni jeho první dva prsty (tedy ukazováček a prostředníček) a ohni je s velkým tlakem zpátky tak daleko, jak budeš moci. Když to instruktor předvedl bez toho, aby použil tlak, dotyčný skončil na kolenou a klouby oba prstů slyšitelně křuply.


 16. Vždy si buď vědoma svého okolí. Pokud můžeš, jdi s někým a pokud uvidíš nějaké divné chování, neodbývej to, následuj své instinkty. Můžeš si připadat hloupě, ale cítila by ses mnohem hůř, pokud bys SKUTEČNĚ SKONČILA JAKO OBĚŤ.