Jste zde


Sestava Ba Duan Jin (8 kusů brokátu)
Magazín Ninja

Autorem tohoto legendárního cvičení je pravděpodobně generál Yueh Fei, který takto otužoval svou armádu. Původně měla celá sada 12 cviků, ale postupem doby se cvičení zredukovalo na 8, a pravděpodobně se zjemnilo i jeho provádění. Cílem cvičení je nabudit a posílit vnitřní energii čchi v těle.

Sestava "Osm kusů brokátu" patří mezi cvičení čchi-kungu (qigongu). Čchi-kung je část kung-fu (přesněji wu-shu), která se zaměřuje na rozvoj vnitřní energie čchi v těle. Principy jsou podobné jako v indické józe - sestavy a statická cvičení. A "Osm kusů brokátu" je asi nejjednodušší sestavou čchi-kungu.

Předkládám zde celou sestavu tak, jak ji cvičí LoKwon Danjutsu ryú. Problémem těchto jednoduchých sestav čchi-kungu je velice lehká modifikace cviků, což vede k existenci několika variant daných cvičení. To znamená, že sestava "Brokátovýh cviků", kterou zde předkládám je jednou z možných variant. Netvrdím, že tou nejlepší či nejhorší, pouze vím, že je efektivní, neboť pravidelným cvičením opravdu docílíme pročištění a zkvalitnění toku energie čchi tělem. Sám tuto sestavu úspěšně praktikuji již 4 roky.

Základem sestav v čchi-kungu je dýchání. Dýcháme břichem, tak jak se přirozené pro bojová umění a meditační cvičení. Každý cvik opakujeme 6-20x. Na jeden dechový cyklus (jeden nádech-výdech) provedene jedno opakování daného cviku. Během samotného cvičení nesmíme dělat mezi cviky přestávky, neboť tím snižujeme efektivitu cvičení. Stejně tak se nedoporučuje kombinovat cviky v jiném pořadí.


Uvedeno ve spolupráci s Magazínem Ninja