Jste zde


Meditace všedního dne - netradiční meditační techniky
LoKwon

Milióny lidí se vyhýbají meditaci, protože má špatné jméno. Vypadá jako něco velice neseriózního, zasmušilého, jako něco, co má co do činění s kostelem; vypadá jako by tady byla jen pro mrtvé nebo téměř mrtvé, zasmušilé, vážné, smutné, pro ty, kteří nevědí, co je veselí, legrace, hravost, oslava.

 

Hudba a tanec


HUDBA je meditace - meditace vykrystalizovaná do určitého rozměru. Meditace je hudba - hudba přetavená do bezrozměrnosti. Meditace a hudba nejsou od sebe oddělené. Máte-li rádi hudbu, je to proto, že cítíte, jak se při ní odehrává meditace. Hudba vás pohlcuje, opíjí. Kolem vás se začíná dít cosi zvláštního … Bůh začíná šeptat. Vaše srdce bijí jinak, v souladu s vesmírem. Naráz se ocitnete hlubokém orgasmu s vesmírem. Ve vašem nitru začíná jemný tanec a dveře, které byly do té doby stále zavřené, se začínají otevírat. Prochází vámi svěží vánek, jenž odvál staletý prach. Cítíte se jako po koupeli, duchovní koupeli. Osprchovali jste se - jste čistí, svěží, noví.


Bušení do polštáře


Když se zlobíte, není třeba, abyste se zlobili na někoho, prostě se zlobte. Udělejte z toho meditaci. Zavřete se v místnosti, posaďte se a nechejte co nejvíce vyjít zlost ven. Když máte chuť bušit, bušte do polštáře. Dělejte co chcete; polštáři nic nevadí. Když chcete polštář zabít, vemte nůž a zabijte jej. Pomáhá to, moc to pomáhá. Nedovedete si představit, jak užitečný může být polštář. Bijte ho, kousejte ho, trhejte ho. Máte-li zlost speciálně na někoho, napište jeho jméno na polštář nebo na něj připevněte jeho podobiznu. Budete se cítit směšně, hloupě, ale zlost je směšná, nemůžete s ní udělat nic. Nechte ji tedy být a berte ji jako energetický jev. Zlost je energetický jev. Pokud nikomu neublížíte, není na tom nic špatného. Když to zkusíte, zjistíte, že myšlenka na to, abyste někomu ublížili, postupně mizí. Udělejte si z toho denní práci, stačí dvacet minut každé ráno. Pak se celý den pozorujte. Budete klidnější, protože energii, která se stala hněvem, jste spotřebovali: energii, která se stala jedem, jste dostali ven ze systému. Dělejte to aspoň dva týdny, a po týdnu s překvapením zjistíte, že ať se děje cokoli, zlost se neobjevuje. Jen to zkuste.


Psí dýchání


Se zlostí se těžko pracuje přímo, protože může být hluboce potlačená. Pracujte tedy nepřímo. Běh pomůže, aby se mnoho zlosti a mnoho úzkosti vypařilo. Když delší dobu běžíte a dýcháte přitom velice hluboce, mysl přestává pracovat a tělo přebírá vládu. Malé cvičení vám může velmi pomoci. Když nejdete do hloubky, pod pupek, zůstáváte na povrchu. Běhejte a dýchejte jako pes. Vyplázněte jazyk a nechte jej viset ven. Běhejte dokola jako pes a také jako pes dýchejte. Všechny cesty se otevřou. Kdokoli má někde nějaký blok, psí dýchání jej na to upozorní. Když takhle dýchá půl hodiny, jeho zlost krásně odpluje. Zapojí přitom celé své tělo. Můžete vzít zrcadlo a štěkat a vrčet na něj. Po třech týdnech pocítíte, že jste se dostali opravdu velmi hluboko. Jakmile se uvolní zlost a odejde, budete se cítit svobodní.
Zdroj: Osho: Oranžová kniha

Uvedeno ve spolupráci se serverem zen.danjutsu.com/