Jste zde


Stříbro může být v boji proti infekcím učinnější než antibiotika
Doktorka.cz

    Zdravotnictví by mohlo využít v boji proti nebezpečným choroboplodným zárodkům prastarý lidový prostředek, který ostatně lidem pomáhal proti infekcím již před příchodem antibiotik. Jde o stříbro, které po několik tisíciletí provázela pověst přírodního léčiva.

    Teď vědci, podnikatelé i někteří lékaři, kteří znají chemické schopnosti tohoto kovu, nabízejí stříbro jako dostupný, bezpečný a účinný prostředek proti takovým metlám, jako jsou infekční onemocnění způsobená salmonelou či stafylokokem.

    Stoupenci stříbra vynášejí jeho antibiotickou schopnost efektivně čelit prakticky všem bakteriím, houbám a virům. V lékařství se masti a zábaly založené na tomto kovu používají jako standardní léčba na popáleniny.

    Léčebné schopnosti stříbra nejsou ale zcela jasné, protože klinické studie neprokázaly jeho sílu, zejména proti virům. Na druhé straně se však ani neprokázalo, že by jeho nasazení bylo neúčinné, jak se to někdy stává s běžnými antibiotiky.

    "Je to jedna z alternativ k antibiotikům, protože těžké kovy mají své vlastní mechanismy, jimiž působí na mikroorganismy," říká doktor Ian Alan Holder, profesor mikrobiologie a chirurgie na univerzitě v americkém Cincinnati. Jako expert na využívání stříbra při léčbě spálenin upozorňuje, že "mikroorganismy jsou chytřejší než my a nakonec se jim vždy daří najít způsob, jak čelit prostředkům, které na ně nasazujeme".

    Roztok ze stříbra tvořený molekulami kovu ve vodní lázni zažívá návrat - koncem 19. století a na začátku 20. století byl ovšem velmi často předepisován na mnoho nemocí.

    "Je výrazně účinnější v boji proti bakteriím než většina antibiotik, která jsou v lékárnách dostupná," říká o stříbru Stephen Quinto, výkonný ředitel floridské farmaceutické společnosti Natural-Immunogenics Corp., která na trh léčiv dodává stříbrný roztok pod názvem Sovereign Silver.

    Léčivé prostředky založené na stříbru se dostaly i na internet, kde jsou na různých webových adresách k dosažení četné značky roztoků stříbra nabízené v sítích lékáren a v obchodech s přírodními produkty.

    Koloidní stříbro používané jako antibiotikum nahradilo dusičnan stříbrný, který lékaři před sto lety aplikovali na oči novorozenců, aby zabránili slepotě způsobené venerickými chorobami. A to i přesto, že nitrátové složky jsou samy o sobě žíravé a v silné koncentraci mohou poškodit oči i pokožku.

    Podle některých pojednání zveřejněných na internetu se zdá, že roztok stříbra rychle vyřazuje specifický enzym, který umožňuje jednobuněčným patogenům metabolizování kyslíku, čímž vlastně nositele nemoci udusí.

    Řekové, Peršané i Římané v minulosti dokumentovali, jakou hodnotu má stříbro v léčení. Panovníci dávali přednost stříbrným nástrojům i nádobí před keramikou, aby zabránili znehodnocování potravin a současně posílili své zdraví konzumací stopového množství tohoto kovu.

    Quinto upozorňuje na skutečnost, že stříbrný roztok je užitečná zbraň proti téměř všem patogenům způsobujícím otravu potravinami.

    A konečně, jak vyplývá z příručky The Silver Colloid Handbook zasvěcené právě koloidnímu stříbru, tzv. modrá krev připisovaná vysoké šlechtě nebyla způsobena ničím jiným než stopami čistého metalického stříbra kolujícími v krvi.Uvedeno ve spolupráci se serverem Doktorka.cz