Jste zde


Léčivé bylinky - Líska obecná (Corylus avellana L.)
Hana Křenková

Bylinky jsou odjakživa významným pomocníkem při léčení různých obtíží. Na co která je a jak nám může pomoci?

Popis

Nenáročný užitkový keř, vzácně strom s šedohnědou borkou. Listy má řapíkaté, podlouhle vejčité, poněkud zašpičatělé, dvakrát pilovité a zvláště na rubu roztroušeně chloupkaté. Květy prašníkové se objevují zjara v převislých jehnědách, kdežto květy pestikové jsou směstnané do květenství podobných pupenům, z jejich vrcholů vyčnívají nitkovité, červené čnělky. Je to rostlina jednodomá. Plody jsou kulovitě vejčité oříšky s osemením skořicově hnědým. Kvete v březnu a v dubnu.

Výskyt

Líska je rozšířena v Evropě; u nás je poměrně hojná ve světlých listnatých hájích jako křovinatý podrost a pěstuje se i v zahradách.

Užívaná část

List (Folium avellanae)

Sběr a úprava

Listy se sbírají v červnu a v červenci. Rychle se suší. Umělou teplotou nejvýš do 40°. Droga je bez pachu, chuti slabě svíravé a poněkud hořké.

Účinné látky a působení

Obsahuje malé množství glykosidu myricitrinu a myricitrosidu, silici, tříslovinu a flavonové deriváty. Tyto látky působí spazmolyticky a uklidňují střevní peristaltiku.

Užití

Vnitřně jako spazmolytikum a diuretikum (2 čajové lžičky řezané drogy na šálek vody) při křečích hladkého svalstva trávicího traktu, dyspepsiích, nadýmání a průjmech. Též k přípravě chutného čaje s diuretickým účinkem při chorobách dolních cest močových. Dnes je to droga zastaralá a málo užívaná.

Poznámka

Lískové oříšky se odedávna vykupují jako olejnaté plody. Listy se dnes používají k přípravě kosmetických výrobků. Nahrazují hojně užívané listy vilínu virginského.Zdroj: Naše rostliny v lékařství, Korbelář Endris, nakladatelství Avicenum

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.victorie.cz