Jste zde


Léčivé bylinky - Lípa srdčitá (Tilia cordata), Lípa velkolistá (Tilia platyphyllos)
Hana Křenková

Bylinky jsou odjakživa významným pomocníkem při léčení různých obtíží. Na co která je a jak nám může pomoci?

Popis

Vysoké stromy s košatou korunou. Listy mají dlouze řapíkaté. Lípa srdčitá má listy nesouměrně srdčitě okrouhlé, ostře pilovité, na líci zelené a na rubu modrozelené, v úžlabí žilek chlupaté. U lípy velkolisté jsou listy větší, mají v úžlabí nervů bělavé chomáčky chloupků a proti lípě srdčité jsou po obou stranách stejně zbarvené. Z úžlabí listů vyrůstají dlouze stopkatá květenství (vijany) s velkým blanitým, zelenožlutým, jazykovitým listenem. Květenství lípy srdčité tvoří 5-15 květů, lípy velkolisté 3-9 květů. Plody jsou téměř kulovité nažky. Lípa velkolistá kvete v druhé polovině června, srdčitá asi o 14 dní později.

Výskyt

Oba druhy jsou rozšířeny v celé Evropě. Hojně se pěstují v listnatých hájích, na slunných stráních a v alejích od nížin do podhůří.

Užívaná část

Květ (Flos tiliae).

Sběr a úprava

"Květ", vlastně květenství s blanitým, jazykovitým listenem se sbírá hned na počátku rozkvétání za suchého počasí a rychle se suší ve stínu v průvanu. Uměle se suší jen velmi mírným teplem (nejvýš do 35 O) a droga se neprohrabává. Předsušení na slunci je nevhodné. Chybné je také sušení nad horkými topnými tělesy. Slunce a vyšší teplota nepříznivě působí na chemismus drogy. Květenství s poupaty ani odkvetlá květenství s malými chlupatými plody se nesbírají. Droga má slabě kořenitý pach a nasládle slizovitou chuť.

Účinné látky a působení

Zatím je z hlavních obsahových složek známa pouze silice (0,04 %) s hlavní látkou farnesolem, sliz, glykosidy a látky blízké tokoferolu (vitamínu E). Lipový květ působí diaforeticky, protizánětlivě a lehce diureticky, utišuje křeče a rozpouští hleny.

Užití

Vnitřně v nálevu především jako diaforetikum (1 lžíci,2- -4 g drogy na sklenku, 3-4 sklenky horkého čaje denně) při infekčních nemocech a horečnatých onemocněních, kdy je žádoucí potná kúra (rýma, kašel, zahlenění dýchacích cest, zánět průdušek), též při onemocnění ledvin a měchýře močového i jako prostředek podporující žaludeční a střevní činnost. Jinak má stejné použití jako květ bezu černého, s nímž se často kombinuje.

Poznámka

Protože se často u nás v parcích vysazuje lípa americká (Tilia americana L), jejíž květenství se ve sběrnách nevykupuje, je nutno se vyvarovat záměny. Lípa americká má veliké, široce oválné, na rubu světlejší listy, pětikvěté i vícekvěté vidlany a přisedlý listen. Čaj z jejího květu způsobuje u přecitlivělých lidi dávení a průjem. Rovněž se často v parcích pěstuje k léčebným účelům nevhodná lípa plstnatá (Tilia tomentosa Moench) Zdroj: Naše rostliny v lékařství, Korbelář Endris, nakladatelství Avicenum

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.victorie.cz