Jste zde


Léčivé bylinky - Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata L.)
Hana Křenková

Bylinky jsou odjakživa významným pomocníkem při léčení různých obtíží. Na co která je a jak nám může pomoci?

Popis

Vytrvalá bylina s krátkým kořenem a s růžicí přízemních listů, z níž vyrůstá několik stvolů. Kopinaté listy, ponenáhlu zúžené v řapík, jsou celokrajní, nezřetelně zoubkované a 3-7nervé. Květy uspořádané do válcovitého, před rozkvětem zašpičatělého klásku jsou malé a žlutobílé. Plod je dvoupouzdrá dvousemenná tobolka, která se otvírá opadavým víčkem. Kvete od jara do podzimu.

Výskyt

Je rozšířený v Evropě a v Asii; u nás hojně na polích, u cest, na lukách a v travnatých příkopech. Někdy se též pěstuje.

Užívaná část

List

Sběr a úprava

List se sbírá od června do srpna, dřív než se objeví květní stvoly. Na sušení je to jedna z nejchoulostivějších rostlin. Snadno se zapařuje, a pak listy tmavnou. Suší se rychle na slunci ve vrstvách vysokých nejvýš 5 cm nebo při umělé teplotě do 40 °. Po ranní rose a po dešti jitrocel nesklízíme. Vlhké listy, zejména jsou-li pomačkané, rychle černají, což způsobuje glykosid aukubin. Droga se musí uchovávat v suchu a v dobře uzavřených nádobách. Má být zelená až zelenonahnědlá. Vyžaduje velmi pečlivé skladování. Je téměř bez pachu a má mírně hořkou a poněkud svíravou chuť.

Účinné látky a působení

Obsahuje hlavně slizové látky, glykosid aukubin, hodně xantofylu, vitamín C, kyselinu křemičitou a látky fytoncidní. Je to droga chemicky i farmakologicky málo probádaná. Uvolňuje hleny a upravuje stolici. Její účinek je pravděpodobně přeceněn.

Užití

Vnitřně v nálevu jako expektorans a mucilaginosum (čajová lžička -5 g řezané drogy -na šálek vody) při nemocech dýchacích orgánů se silným zahleněním, např. při chronickém kataru průdušek, kašli a černém kašli a při poruchách trávení provázeném zácpou. Zevně se užívá ve formě obkladů z rozmačkaných listů na mokvavé lišeje a špatně se hojící rány.Zdroj: Naše rostliny v lékařství, Korbelář Endris, nakladatelství Avicenum

Uvedeno ve spolupráci se serverem www.victorie.cz